Smrtonosná past desetkrát jinak – Téma

Příští týden má premiéru White House Down, kde bude polda Tatum chránit prezidenta z obléhaného Bílého domu. Bizarní okolnost uvedení, tedy že film jde do kin ve stejném roce, jako Pád Bílého domu, je všeobecně známá, stejně jako je evidentní inspirace Smrtonosnou pastí. V tom druhém ohledu to není zdaleka ojedinělý snímek, titulů, využívajících podobného námětu je spousta a my jsme pro Vás připravili výběr deseti snímků, v nichž se hrdina plíží nebezpečnými lidmi obleženým objektem.

 dh

Smrtonosná past (Die Hard, 1988, r. John McTiernan)
Co je to za objekt: Mrakodrap společnosti Nakatomi, v němž zrovna probíhá vánoční večírek.
Kdo se jím plíží: Newyorský polda John McClane (Bruce Willis), který má větší problém než manželskou krizi a nedostatečnou obuv.
Koho chce vyštípat: Německé teroristy, prahnoucí po obsahu trezoru, který se nalézá v budově.
Co dům dá, aby se to povedlo: V případě potřeby se můžete schovat ve větrací šachtě, oběsit protivníka na ze stropu volně visícím řetězu, slanit po požární hadici nebo využít izolepu coby improvizované pouzdro na pistoli. A pokud je váš protivník bos, pomohou vám také skleněné střepy.

 olympus

Pád Bílého domu (Olympus Has Fallen, 2013, r. Antoine Fuqua)
Co je to za objekt: ten velký bílý ve Washingtonu.
Kdo se jím plíží: Mike Banning (Gerard Butler), někdejší člen prezidentské ochranky. Sice už tuhle práci nějakou dobu nedělá, nicméně staré dovednosti bravurně ovládá i nadále.
Koho chce vyštípat: Hordu ozbrojených teroristů, importovaných z korejského poloostrova. Ti si právě vyšlápli na jeden z největších symbolů USA, obsadili ho a drží prezidenta jako rukojmí.
Co dům dá, aby se to povedlo: Když někde pracujete, vyznáte se tam. Bílý dům skrývá mnoho míst, kde se můžete schovat nebo odkud někoho přepadnout. Momentálně také oplývá nepřátelskou cháskou, od níž můžete, po její fyzické likvidaci, kořistit zbraně a munici.

puška

Stará puška (La vieux fusil, 1975, r. Robert Enrico)
Co je to za objekt: Zámek, v němž vyrostl lékař Julien (Phillipe Noiret).
Kdo se jím plíží: Onen lékař Julien, který se mstí za brutální vyhlazení své rodiny.
Koho chce vyštípat: Partu před spojeneckými vojsky zdrhajících nacistů, kteří znásilnili jeho manželku, jíž společně s jeho dcerou následně zpopelnili.
Co dům dá, aby se to povedlo: Kromě titulní staré pušky zámek skýtá také spoustu tajných chodeb a z jedné strany průhledné zrcadlo. Pokud znáte zámek tak dobře, jako Julien, změní se vaši protivníci na výplň do rakve.

  rock

Skála (The Rock, 1996, r. Michael Bay)
Co je to za objekt: slavné vězení Alcatraz.
Kdo se jím plíží: Specialista FBI na chemické zbraně Stanley Goodspeed (Nicolas Cage). S sebou má bývalého britského agenta Masona (Sean Connery), jediného muže, kterému se kdy podařilo uprchnout z obávaného a přísně střeženého vězení Alcatraz. Doprovází je malá vojenská jednotka.
Koho chce vyštípat: Generál amerického námořnictva Francis Hummel (Ed Harris) se zabarikádoval v Alcatrazu spolu se svými přívrženci a drží zde několik desítek rukojmí. Požaduje od vlády 100 milionů dolarů na odškodnění rodin padlých vojáků, jinak odpálí na San Francisco rakety se smrtelným nervovým plynem.
Co dům dá, aby se to povedlo: Když máte po ruce člověka, který v daném objektu strávil značnou dobu a zná jej jako své boty, je to obrovská výhoda. Zbraně si musíte vzít s sebou vlastní, k dispozici je ale také oněch několik raket s chemickými zbraněmi.

The_Raid

Zátah (Serbuan Maut, 2011, r. Gareth Evans)
Co je to za objekt: Obytný dům, obývaný gangstery.
Kdo se jím plíží: Zásahová jednotka, která je tak trochu nelegálně vyslána na likvidaci mafiánského bosse.
Koho chce vyštípat: Právě onoho bosse. A také ostatní obyvatele domu, ochotné pod příslibem drastického snížení nájemného nasekat zásahovku na plátky.
Co dům dá, aby se to povedlo: Je možné se skrýt ve světlíku, zabarikádovat dveře nábytkem nebo proříznout něčí hrdlo nohou od židle. Co dům dá vašim nepřátelům, je systém průmyslových kamer.

assault

Přepadení 13. okrsku (Assault On Precinct 13, 1976, r. John Carpenter)
Co je to za objekt: dosluhující policejní stanice v titulním okrsku.
Kdo se jím plíží: Skupina strážců zákona, která tu zůstala odříznutá přes noc. Bohužel ne všichni patří k terénním pracovníkům, patřičně schopným se ohánět zbraní.
Koho chce vyštípat: Nejde o to dostat někoho ven, ale naopak nepustit dovnitř. Venku totiž číhá početná skupina gangsterů, rozhodnutých se pomstít za nedávnou smrt svých druhů. A skutečně to nejsou žádní dobráci, ale parta chladnokrevných zabijáků, nešetřících děti ani zmrzlináře.
Co dům dá, aby se to povedlo: V první řadě zbraně a munice do nich. Brokovnice má na chlápka v okně stejný účinek jako sůl na slimáka. Kromě toho se můžete poohlédnout po sekci s vězeňskými celami. Nějaký pochybný, leč kvérem vládnoucí grázl se tam určitě najde a pomůže vám vyztužit obranu.

 Block-Aliens

Útok na věžák (Attack the Block, 2011, r. Joe Cornish)
Co je to za objekt: Věžák na londýnském sídlišti, obývaný podivnými živly a mladistvými chuligány.
Kdo se jím plíží: Podivné živly, mladiství chuligáni a jedna zdravotní sestra, kterou tito chuligáni nedávno přepadli. Teď se ale musí spojit, neboť jim jde o kejhák.
Koho chce vyštípat: Mimozemská monstra, hledající na Zemi svou ztracenou družku….která padla za oběť mladistvým chuligánům.
Co dům dá, aby se to povedlo: Byt napuštěný plynem a bunda, potřísněnou feromony mrtvého emzáka, na níž zbytek mimozemské bandy nalákáte. Pak stačí odpálit v onom místě rachejtli. MacGyver by čuměl…

doom

Doom (2005, r. Andrzej Bartkowiak)
Co je to za objekt: vojensko-vědecká základna na Marsu.
Kdo se jím plíží: Elitní komando po zuby ozbrojených mariňáků. Mezi nimi např. The Rock či Karl Urban.
Koho chce vyštípat: Na vědecké základně na Marsu skončila skupina vědců v karanténě. Je potřeba zjistit, co se stalo, nahlásit škody a eliminovat další případné hrozby. Co hrdinové netuší, je, že se v temných prostorách pohybují krvelačné příšery, ve které zmutovali místní vědci.
Co dům dá, aby se to povedlo: K dispozici je především profesionální vybavení laboratoří, ale když budete mít štěstí, narazíte i na BFG 9000. Jinak se musíte spoléhat hlavně na vlastní vybavení a vlastní schopnosti.

dredd

Dredd (2012, r. Pete Travis)
Co je to za objekt: největší věžák, jaký jste kdy viděli.
Kdo se jím plíží: Judge Dredd a jeho nová kolegyně Anderson. On je drsnější než šmirgl papír, ona zase pohledná telepatka. Ideální to dvojice strážců zákona.
Koho chce vyštípat: Drogovou dealerku a gang, v jehož čele se tato dáma nachází.. Což nám dohromady dává jednu psychopatku a spoustu tuctových badguys, připravených na její rozkaz vymazat cokoliv pomocí proudu olova. Plus si přidejte ještě zkorumpované příslušníky bezpečnostních složek.
Co dům dá, aby se to povedlo: Dům nepotřebuje nic dávat. Judge Dredd si totiž umí poradit. Se svou hlasem ovládanou pistolí a nejrůznějšími typy munice projede domem rychleji než Wehrmacht Belgií.

 resident

Resident Evil (2002, r. Paul W.S. Anderson)
Co je to za objekt: pochybná podzemní laboratoř, kde ještě pochybnější korporace provádí úplně nejpochybnější experimenty.
Kdo se jím plíží: Dobře vycvičené a vyzbrojené komando, plus Milla Jovovich.
Koho chce vyštípat: De facto všechno, co se může v nyní uzavřených laboratořích ukrývat. Třeba lidi proměněné v zombies. Zmutované pejsky. A také Red Queen, tedy centrální počítač celého komplexu – nejhorší zmetek svého druhu od časů HALa 9000.
Co dům dá, aby se to povedlo: Některé věci zde nacházející by se daly docela dobře využít, jenže jaksi stojí proti vám. Tak třeba lasery paprsky na chodbách mají v tomto ohledu něco do sebe. Každopádně nejlepší bude spoléhat na svojí zbraň.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *