Jak nás filmy připravují na zimu – Téma

Blíží se prosinec a veřejnost se zdá šokována tradičním výskytem sněhu. Tedy ne, že by se měl sníh a zima obecně podceňovat, konec konců, nástrah v ní číhá hodně. Každý filmový fanoušek ale samozřejmě ví, co všechno se mu v této roční době může stát a jak se na to připravit. A pokud neví, může se to dočíst zde.

Jan Hauer:

Výroba tuleních bot
Film: Bílé peklo (So Weit die Füße Tragen, 2001, r. Hardy Martins)

zima1

Pokud utečete ze sovětského gulagu a namíříte si to přes nekonečné zasněžené pláně, vězte, že vám bude pořádná zima. Zkrátka se ocitnete v podmínkách, kde se pořádná bota vyvažuje sněhem. Jestliže máte problémy s obuví, nabízí se jedno řešení. Zastřelte tuleně, nožem mu rozřízněte tělo a vsuňte do něj omrzlou nohu. Tak, právě disponujete tulení botou. Jestliže se na to cítíte, můžete je nyní začít vyrábět sériové a zkusit prodávat. Stran elegance sice jen těžko zvítězíte nad průmyslově vyráběnou obuví, ale na druhé straně – ztraceni v pustině jste prakticky bez konkurence. Bohužel, zároveň také bez zákazníků, neboť obojí se nachází stovky kilometrů od vaší lovecko-ševcovské živnosti. Možná bude skutečně lepší pověsit řemeslo na hřebík a pokračovat v cestě.

 

Doplnění mezer v rodinné historii
Film: Medvědí ostrov (Bear Island, 1979, r. Don Sharp)

zima2

Medvědí ostrov leží daleko na severu a zájem o něj mají vlastně pouze dva typy lidí. Buď vojáci NATO, kteří tu mají základnu, nebo vědci ze všech koutů světa. Ve druhé skupině najdeme také Američana německého původu, který sem nepřišel pouze za účelem výzkumu. Na ostrově se nachází stará, rozbořená ponorková základna z dob druhé světové války, kde sloužil a zmizel hrdinův otec. Kromě poznání jeho osudu půjde také o zlatý poklad, odpočívající v jedné ze zde kotvících ponorek. Na cenný kov si ovšem dělá zálusk také někdejší agent americké tajné služby, nebo několik nacistických pohrobků. A aby byla pořádná zábava, dojde na honičku za použití sněžných skútrů, cílené vyvolávání lavin a sem tam někdo dostane ránu cepínem.

 

Jak na zimní  arachnofobii
Film: Sněžní pavouci (Ice Spiders, 2007, r Tibor Takács)

Ice Spiders

Máte rádi zimu, protože většina havěti zaleze a neotravuje? No, tak tentokrát máte v tomhle ohledu smůlu. Nedaleko lyžařského střediska, kde v malebném prostředí užíváte hor, stojí laboratoř patřící pod armádu. Zkušený divák brakových snímků už v tuto chvíli ví, že idyla končí a dojde na nějaká ta úmrtí. V laboratoři totiž probíhal výzkum, jehož cíl spočíval ve vytvoření geneticky upraveného pavouka. Samozřejmě se něco pokazilo, osminohá sebranka se dostala ven a útočí na všechno, co může posloužit jako přesnídávka. Ano, v tomhle filmu skutečně běhají po zasněžených horách podivně zbarvení pavouci a skáčí na lyžaře. Jak už to u animal hororů chodí, pivo, slané tyčinky a podnapilí spoludiváci výrazně zvyšují výsledný divácký zážitek.

 

Filip Šula:
Nevykopávejte mimozemšťany
Film: Věc/Tvor (The Thing, 1982, r. John Carpenter)

zima4

Za polárním kruhem se dá dělat spousta věcí, které zaženou nudu. Hrát ping pong. Hrát s počítačem šachy. Pouštět si staré show z VHS. Nebo vykopávat létající talíř. To poslední ale fakt nedělejte. Nechápejte to špatně, s mimozemšťany teoreticky může být zábava, hlavně když rozmrznou a začnou požírat a poté napodobovat vaše kolegy. Ale ta paranoia, že člověk vedle vás se může každou chvíli změnit ve slizké monstrum, to už taková legrace není. Stojí vás to spoustu nervů, spotřebujete hodně propanu, když ty hajzlíky potřebujete rychle upálit, spoustu chlastu, když je potřebujete upálit pomaleji nebo se venku zahřát, když si zničíte základnu. Taky je tu ten fakt, že občas můžete omylem sejmout někoho, kdo emzákem není. Prostě peklo. Nevykopávejte v zimě létající talíře. Není to zábava.

 

Jan Varga:
Kalba s nemrtvými nacisty
Film: Mrtvý sníh ( Død snø, 2009, r. Tommy Wirkola)

zima5

Norská hororová komedie Mrtvý sníh oplývá tolika poučkami o tom, jak se v zasněžené krajině vypořádat s nacistickými zombies, že se dá považovat rovnou za obstojný návod. Zásadní pravidla, kterými je potřeba se řídit, když jedete s přáteli na horskou chatu a překvapí vás tam nezvaná návštěva v německých uniformách a s povislými čelistmi: 1) Dvakrát měř, jednou řež. Pak se vám nestane, že omylem zapíchnete kamaráda srpem a neprorazíte mu hlavu kladivem (proti nemrtvým nacistům ideální zbraně). 2) Neschovávejte doma zlaté mince s orlicí ani jiné poklady třetí říše. Když dáte zombíkům to, co chtějí, tak třeba odejdou. 3) Buďte vynalézaví. Naučte se používat k likvidování nepřátel třeba sněžný skútr. 4) Nechoďte sami v noci na záchod, zvlášť když je mimo budovu. 5) Chraňte si své intimní partie. Pokud existuje část lidského těla, kam opravdu nechcete, aby vás zombík kousnul, tak je to rozkrok.

 

Marie Barešová:
Základem je teplé oblečení
Film: Kokosy na sněhu (Cool Runnings, 1993, r. Jon Turteltaub)

zima6

Kdyz žijete v zemi, kde jste o sněhu slyšeli jen z vyprávění, připravíte se na nástrahy zimy nejlíp ve zmrzlinářově mrazícím boxu. Odolnost je přeci základ úspěchu. Jenže kanadská realita -25℃ stejně zaskočí. Jediné, co vám zbyde, je oblíct si na sebe všechno dostupný rastafariánský oblečení, ve kterym se nakonec zapnete do batohu. Když vyjdete konečně ven z letištní haly, jde vám od úst tolik páry, jako byste hulili. Kokosy na sněhu nás hlavně poučí o tom, že nejlíp se proti zimě bojuje nekonečným vtipkováním, dobrou náladou a tisíci barevnejma oblečkama.

Filip Koneček:
Nebo ne. Kašlete na teplé oblečení
Film: Cliffhanger (1993, r. Renny Harlin)

zima7

Známý akční film Rennyho Harlina u nás v 90. letech putoval z jedné videokazety na druhou a stal se velmi populárním, v některých kruzích až téměř kultovním. Není divu, kaskadérské kousky, předvedené v monumentálním prostředí Skalistých hor jsou atraktivní i po letech. S odstupem času je ale na Cliffhangerovi nejzajímavější jiná věc. Totiž styl oblékání hlavního hrdiny a vůbec množství svršků, které má při smrtících akcích v mnohastupňovém mrazu na sobě. Otužilosti se sice meze nekladou, avšak milý Sylvester to snad přece jenom trochu přehání. Když ho totiž vidíme, jak šplhá po skalní stěně v ledové vánici a má na sobě upnuté tričko s krátkým rukávem, mráz nám jde po zádech nejenom kvůli nemalé výšce. Pokud se tedy někdy ocitnete v podobné situaci, budete potřebovat uniknout zloduchovi a jediná cesta povede přes horské velikány, nemusíte pamatovat na maminčina starostlivá napomínání, že je mráz a měli bychom se tedy pořádně obléct. Jak je vidět, v lehkém tričku lze přežít cokoliv a to i ve Skalistých horách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *