Dredd 3D – Opulentní návrat komiksového řezníka – Mimo kino

Hodnoťte film

Nová adaptace populárního a také poměrně brutálního komiksu o nesmlouvavém soudci Dreddovi měla premiéru již v létě, k nám se však nedostala. Až nyní je možné její nosiče legálně objednat v USA a nechat si je poslat zaoceánskou lodí až do naší domoviny. A přesně TO jsme udělali…

V drsné budoucnosti žije ve městě Mega City One 800 milionů lidí namačkaných v obřích domech, proti kterým komunistické paneláky vypadají jako vrchol architektury. Svět je to špinavý a chudý. Do takového světa určitě nepatří pražská městská policie, takový svět vyžaduje jiný přístup. Tím jsou soudci, kteří mají pravomoc udělit na místě i rozsudek smrti. Ale protože dokážou zareagovat jen na 6 procent trestných činů, jejich práce není moc vidět. Zatímco většina soudců jsou poměrně normální lidé, Dredd je výjimečný. Dredd je psychopat, který si nikdy nesundá svou helmu a dodržuje zákony s neochvějnou jistotou.

Co čert nechtěl, týž den, kdy je Dreddovi svěřena mladá rekrutka (a zároveň telepatka), je v jednom z věžáků spáchána trojnásobná vražda. Má ji na svědomí Máma, drogová královna, která chce pomocí drogy zpomalující vnímání času ovládnout celé město. Zavře Dredda a jeho rekrutku ve věžáku a poštve na ně všech 80 tisíc obyvatel.

Na rovinu si řekněme, že Dredd není inteligentní dílo. Nenastavuje zrcadlo konzumní společnosti, nesnaží se vyjádřit ke globalismu. Je to čistá akční podívaná postavená na Dreddově nesmlouvavosti, vizuálním zážitku a špinavém prostředí. Těžko se mi věří, že Pete Travis (Úhel pohledu) dokázal tohle všechno natočit za 50 milionů dolarů. Žádnou odměnu za to určitě nedostane, a peníze od diváků už vůbec ne, ale přesto by neměl být přehlížen.

Karl Urban v masce Dredda předvádí akorát to, že má výraznou bradu. Ale ono to stačí, protože má správně obhroublý hlas a to, že si za celý film nesundá helmu, jej odlidšťuje. A o to jde. Dredd má blíž k RoboCopovi než k ostatním lidem. Jeho partnerka je jiná, při popravě zločinců váhá, ale velmi rychle se zapracuje. Lena Headey se do role zjizvené Mámy ponořila až tak komiksově, že byste ji za žádnou cenu nechtěli potkat ani ve dne. Vizuál je špinavý, ale nijak výrazný a z průměru jej vytahuje právě použití tripových zpomalovaček.

Dredd je vynikající film, zvlášť když si ho (jako já) pustíte uprostřed vánočního pohádkového běsnění.

Nedovedu si představit vesmír, kde by 3D mohlo mít nějaký význam.

 

Hodnocení: 70%

Režie: Pete Travis
Hraji: Karl Urban, Lena Headey, Olivia Thirlby, Langley Kirkwood, Warrick Grier, Jason Cope, Domhnall Gleeson, Wood Harris
USA/Velká Británie/Indie, 2012, 95 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *