5 fantasy filmů, jimiž se dá vyplnit pauza mezi Hobity – Téma

V současnosti budí rozporuplné reakce druhý díl Hobita, tudíž je akorát čas propadnout fantasy boomu. Kolik vás napadá filmů, jimiž si zkrátíte čekání na trojku?

Filip Šula:

Willow 1988, r. Ron Howard)

willow-1

Fantasy Rona Howarda z tolkienovské ságy částečně vychází. Hlavním hrdinou je trpaslík Willow (Warwick Davis), jehož poklidný život v trpasličí vesničce naruší  objevení dítěte, přímého potomka jistého královského rodu. Na jeho konečném vyhlazení má zájem zlá čarodějnice, která si postupně podrobuje celé království. Willow tak musí s děťátkem opustit rodnou vesnici, spřátelit se s nedozrálým žoldákem (v té době ještě relativně frajerský Val Kilmer), poradit si se skřítky, obry a trolly a sehrát roli v rozhodující bitvě. I přes fakt, že snímek je vlastně skromnější alternativou Pána prstenů, je Willow plně funkční zábavnou fantasy.

Princezna Mononoke (Mononoke hime, 1997, r. Hajao Mijazaki)

mononoke

Princ Ašitaka je infikován démonem a aby zabránil proměně v monstrum, vydá se hledat Lesního ducha, který jej vyléčí.  Setkává se s paní Eboši, ohrožující magický les industrializací, a v lesích žijící dívku Mononoke, vedoucí proti Eboši guerillovou válku. Ašitaka se tak ocitá uprostřed války civilizace proti životu v přírodě, která může mít zničující důsledky pro magický les. Kromě výtečné animace je na Princezně Mononoke pozoruhodná  také práce s postavami. Třebaže ze začátku film zdánlivě ustavuje polarizované strany (bezohledná Eboši vs. kladně vnímaná Mononoke), rozhodně zde nenajdeme postavu, reprezentující dobro, či zlo. Obě strany mají příslušnou motivaci, obě si dovedou získat sympatie a každá z nich se dopouští zásadních pochybení.

Legenda (Legend, 1985, r. Ridley Scott)

satan

Mladík Jack (Tom Cruise) žije v leších a udržuje blízký vztah s princeznou. Protože by byl rád, aby byl ten vztah o něco bližší, rozhodne se porušit největší tabu a ukázat jí jednorožce, ohroženou bytost, strážící světlo světa. Díky tomu se ovšem o jednorožci dozví také trojice skřetů, pracující pro Pána Temnot (Tim Curry), jenž by chtěl na svět seslat tmu. A také pojmout za choť onu princeznu. Více než kdy jindy prkenný Cruise, nesympatický vůdce zřejmě zfetovaných skřítků a víla, které přejeme smrt, tak musí překonat spoustu magických nástrah, aby posledního jednorožce a princeznu vysvobodili ze spárů trochu queer Satana, jehož démoničnost padá s neschopností poradit si s banálním milostným vzplanutím. Co film ztrácí na kvalitě, rozhodně dohání na bizarnosti.

Jan Hauer:

Wizards (1977, r. Ralph Bakshi)

wizards

V jednom post-apokalyptickém světě žili dva bratři, oba povoláním čarodějové. Jeden, jak už to tak chodí, hodný, druhý zlý a s diktátorskými sklony. Zatímco první si spokojeně žil v zemi plní elfů a víl, jeho bratr v čele armády příšer se snažil si tuhle část světa podmanit. Opakovaně neúspěšně, jenže pak se vše změnilo. Zlý čaroděj se dostal ke zbraním z doby druhé světové války a především filmům s projevy Adolfa Hitlera a záběrů z bojů. Díky nim získal stimulaci pro své vojsko a nyní úspěšně drtí jakýkoliv odpor. Zástupce dobré magie proto musí opustit svůj pohodlný dům a vydat se s bratrem vypořádat. K ruce mu bude elfský válečník, spoře oděná víla a původně nepřátelský robot. Samo o sobě dost šílené, nicméně v Bakshiho podání, doplněném třeba o prostřihy z hraných válečných filmů, ještě mnohem šílenější. Závěrečná konfrontace obou čarodějů, v níž má klíčovou úlohu nikoliv kouzlo, ale věc mnohem prostší, pak představuje víc než zdařilé vyvrcholení svérázného snímku.

Jan Varga:

Harry Potter  (2001-2011, r. Chris Columbus, Alfonso Cuarón, Mike Newell a David Yates)

harry

Veleúspěšná filmová série o světě čar a kouzel z pera anglické spisovatelky J. K. Rowlingové přirostla k srdcím především těch, kteří na ní vyrůstali spolu s jejími hrdiny. Příběh o mladém kouzelníkovi, který spolu se svými přáteli bojuje proti absolutnímu zlu (jistě to všichni znáte), převedla na filmové plátno postupně čtveřice režisérů. Chris Columbus natočil první dva filmy jako nenáročnou pohádku, každý další díl však překonal ten předchozí co do drsnosti a temnosti. Největším přínosem byla účast Alfonse Cuaróna, který pořádně nakopl celý projekt zcela odlišným směrem, když výrazně přidal na civilnosti a dospělosti. Štafetu po něm důstojně převzal Mike Newell a největší úsek v podobě čtyř zbývajících filmů urazil David Yates, který si poradil i s rozdělením finálního dílu na dvě části. Za těch deset let, kdy filmový Harry Potter vznikal, se v něm vystřídala plejáda vynikajících slavných herců a z trojice hlavních hrdinů se staly idoly a uznávané hvězdy, které se film od filmu neustále vyvíjely. Harry Potter je fenomén plný naděje, odvahy a moudrých poselství, na kterém je dokonale vidět stará pravda, že za úspěchem každého příběhu jsou vždy dobře vymyšlené postavy a poutavý děj.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *