7 cool upírů podle FanMovie – Téma

Jan Hauer:

Cool upír: Dracula No. 1
Film: Dracula (1931, r. Tod Browning)
Hraje ho: Bela Lugosi

bela

Sestavovat seznam upírů a pominout nejslavnějšího občana transylvánského by bylo krajně podezřelé. V notoricky známé verzi studia Universal se titulní role zhostil Bela Lugosi. Nestal se prvním Draculou na filmovém plátně, ale dodnes patří mezi ty nezapomenutelné. No, jen se schválně podívejte na ty bravurní pohyby rukou. To skutečně zvládne jen někdo, kdo má dobře uvolněné zápěstí a zároveň je z Maďarska. Na dnešní dobu možní místy poněkud úsměvný a uhlazený, Lugosi si ale s touhle rolí skutečně pohrál a učinil z ní vrcholný moment své kariéry, který se mu už nikdy nepodařilo překonat. V dalších hororech téhož studia už po něm roli převzali jiní, maďarský herec se k ní vrátil až roku 1948, kdy se coby hrabě Dracula objevil v komediálně laděném snímku Abbott and Costello Meet Frankenstein.

Cool upír: Dracula No. 2
Film: hammerovská série o Draculovi: Horror of Dracula (1958, r. Terence Fisher), Dracula: Prince of Darkness (1966, r. Terence Fisher), Dracula Has Risen from the Grave (1968, r. Freddie Francis), Taste the Blood of Dracula (1970, r. Peter Sasdy), Scars of Dracula (1970, r. Roy Ward Baker), Dracula A.D. 1972 (1972, r. Alan Gibson), Satanic Rites of Dracula (1973, r. Alan Gibson)
Hraje ho: Christopher Lee

chris

V devítileté série britského studia Hammer se celkem sedmkrát do Draculova pláště oblékl charismatický Christopher Lee. A oproti starým Universalům to byl patřičný skok všech. Tak, jako se filmy staly červenou tekutinou více oplývající, změnil se i sám transylvánský hrabě. Nyní působí mnohem krvežíznivěji a svým způsobem připomíná nelítostnou, dravou šelmu. Svůj vliv na to mají nyní praktikované rychlé pohyby, doruda zbarvené oči a minimum dialogů, přecházející místy na totální absenci mluveného projevu (podle tradice nebyl Lee spokojen s jejich kvalitou, podle představitelů studia to ale bylo záměrně). V posledních svou svých vystoupení se Lee coby Dracula dokonce dostal do dvacátého století, kde se mj. snažil vyhladit lidstvo biologickou zbraní. Své místo v upírském pantheonu si ale tenhle Dracula vysloužil už dávno předtím.

Cool upír: Selene
Film: série Underworld: Underworld (2003, r. Len Wiseman), Underworld: Evolution (2006, r. Len Wiseman), Underworld Awakening (2012, r. Måns Mårlind, Björn Stein)
Hraje: Kate Beckinsale

selene

Selene je přísně stylová fešanda v ještě stylovějším outfitu (bez ohledu na to, co má zrovna na sobě). De facto by se mohla živit reklamami na latex a palné zbraně. Zřejmě by to zvládla bez problémů, nicméně by to zahazování jejího talentu. Její hlavní práce totiž spočívá v eliminaci vlkodlaků, s nimiž upíři vedou mnohasetletou a krvavou válku. Ve svém oboru prakticky nemá konkurenci, nicméně postupem času se okruh jejích protivníků rozšiřuje. Tu a tam se musí vypořádat i s někým z vlastních řad, jindy s lidskými příslušníky bezpečnostní sil. Všechno to ovšem zvládá bravurně a bez zaváhání. Ve vždy úchvatných kostýmech se v sérii objevila Angličanka Kate Beckinsale, pro niž se smrtonosná upírka stala možná ne nejlepší, ale bezesporu nejznámější rolí dosavadní kariéry.

Cool upír: Jan Valek
Film: Upíři (Vampires, 1998, r John Carpenter)
Hraje ho: Thomas Ian Griffith

jan

Myslíte si, že všichni upíři se zákonitě musí rekrutovat z Transylvánie? Tak to vám zřejmě ještě nekřížil cestu snímek mistra béčkových filmů Johna Carpentera. Místní hlavní upír totiž pochází z města nad Vltavou ze středověkého období. Ano, přesně tak. Jan Valek coby badguy (badvampire) číslo jedna pochází z naší milé vlasti. O to víc potěší, že jde o záporáka, jak se patří, přesně dodržujícího kodex zlých upírů. Takže černé dlouhé vlasy a stejně tak dlouhý a černý kabát. Styl a šmrnc se mu nedá upřít, nicméně v tomhle případě poněkud přestřelil. Pokud chcete vyhladit skupinu nepříjemných lovců upírů, chce to dávat si pozor, jestli skutečně zlikvidujete všechny. Jestli někdo přežije, počítejte s tím, že vám v dohledné době zkříží cestu, plány a zřejmě také ukončí vaší nežádoucí existenci na tomto světě.

Jan Varga:

Cool upír: Blade
Film: Blade (1998, r. Stephen Norrington)
Hraje: Wesley Snipes

Blade

Potetovaný černoch Blade je sice upír jen napůl, naštěstí pro něj to ale znamená, že získal to nejlepší z obou světů. Je nesmrtelný, odolný a silný, jen ta touha po lidské krvi mu nedělá dobře. Na druhou stranu mu nevadí česnek, denní světlo, ani jiné proti-upírské propriety. Pod ochrannou rukou svého mentora Whistlera nekompromisně likviduje upíry, aby tak zničil hrozbu, kterou představují pro lidskou populaci. Herec Wesley Snipes se na postavě Bladea proslavil, vtisknul mu neuvěřitelnou dávku stylovosti a charismatu, což ho v kombinaci s dynamickou akcí činí velice cool hrdinou a ve výsledku je z něj sympatický klaďas, na kterého je radost se koukat, jak se ohání stříbrnými šavlemi, hláškuje a rozstřeluje upíry za letu. A jeho protivníci, upíři samotní, nezůstávají co do stylu příliš pozadu. Z celé filmové trilogie vám stačí prvních pět minut na to, abyste si o nich udělali poměrně přesný obrázek. Přeci jenom – undergroundová diskotéka, kde v největším rauši začne ze stropu z rozstřikovačů proudem stříkat krev? To je nářez.

Lukáš Nagy:


Cool upíři:
Aleera, Marishka a Verona
Film: Van Helsing (2004, r. Stephen Sommers)
Hrají je: Elena Anaya, Josie Maran a Silvia Colloca

van

Aleera, Marishka a Verona. To sú mená troch Draculových neviest, ktoré by ste chceli aj nechceli stretnúť. V nepremenenej forme sú tak sexy, že by ste najradšej „odkráglovali“ Draculu, stali sa jeho nástupcom a starali sa o pokračovanie upírieho rodu celé dni. Avšak keď sa premenia, sú z nich neuveriteľne škaredé potvory. Až neprirodzene dlhé, vysúvacie tesáky v obrovskej papuli, krídla a celé je to nejaké odpudivo šedé, škaredé a chce to z vás vysať všetkú krv. Odporúčam kušu s vystrelovacími šípmi a posvätenú vodu.

Filip Šula:

Cool upír: Santanico Pandemonium
Film: Od soumraku do úsvitu (From Dusk Till Dawn, 1996, r. Robert Rodriguez)
Hraje ji: Salma Hayek

santanico

Striptérka s tělem Salmy Hayek (v dobách, kdy jí chtěl ještě někdo vidět nahou) je hlavní atrakcí pouštního baru Titty Twister. A jako zbytek zdejší obsluhy, i ona je upír, živící se na projíždějících motorkářích a řidičích náklaďáků.  V prvním filmu trilogie Od soumraku do úsvitu však narazila na sociopatického George Clooneyho, jemuž při svém vystoupení zakousla úchylného bratra (Quentin Tarantino, jenž zde díky Santanico ukojil svůj pověstný foot fetish). Je sice odolná vůči nábojům do revolveru ráže 45., nicméně lustr s dřevěným hrotem (inventář pro upíry velice nepraktický) se jí nakonec stane osudným.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *