Karlovy Vary – Den sedmý

Stovky diváků a fanoušků skupiny Čechomor navštívilo včera jejich hudební koncert v letním kině. František Černý a Karel Holas se rozcvičili již předtím, když předvedli v malém sále mnohem komornější hudební zážitek, který i přes nevelký počet přihlížejících vzbudil značný ohlas.

Vary 1

V Karlovarském městském divadle byl dnes k pozdnímu odpoledni přivítán Theodor Pištěk, aby mu byl předán Křišťálový glóbus. Předávajícími byli kromě Jiřího Bartošky i kameraman Miroslav Ondříček a oscarový herec Fahrid Murray Abraham. Po slavnostním ceremoniálu, kterého se zúčastnili i Marek Eben či Eliška Balzerová, se příhodně promítal ve zvláštním uvedení film Amadeus.

Do široké české distribuce dnes doputovala Pěna dní, nejnovější snímek Michela Gondryho podle knižní předlohy Borise Viana, a svou jedinou veřejnou projekci si odbyla i na festivalu ve Varech. Po vstupenkách na promítání v grandhotelu Pupp se zaprášilo rychleji než po housce v somálské vesnici. Fronta zájemců o na poslední chvíli uvolněná místa, kteří trpělivě vyčkávali před vstupem do sálu, dosahovala několika desítek metrů. Ti v jejím čele tvrdili, že se na svá místa dostavili už dvě a půl hodiny před začátkem projekce. Do sálu se ale nakonec dostalo jen několik nejdéle čekajících šťastlivců.

Proběhla tisková konference s režisérem Oliverem Stonem, kde mluvil především o svých politických názorech a o filmech, které přijel na festival uvést, tedy režisérskou finální verzi Alexandra Velikého a první dva díly Nevyřčených dějin Spojených států. Den před tím poskytl rozhovor v tzv. Kviff Talks, kde odpovídal na dotazy diváků, a po červeném koberci se prošel až dnes před uvedením snímku Zjizvená tvář.

Scarface2

Také byly vyhlášeny výsledky hlasovací soutěže o nejlepší plakát k filmu z hlavní soutěžní sekce. Stal se jím plakát k izraelskému dramatu Místo v nebi (Makom Be Gan Eden). Cenu převzal izraelský velvyslanec Jaakov Levy, který slíbil, že ji předá příslušným tvůrcům.

A co se filmů týče:

Prince Avalanche – úsměvná komedie Davida Gordona Greena (Travička zelená, Princ a pruďas) s Paulem Ruddem a Emilem Hirschem v hlavních rolích dvou silničářů, kteří si lezou na nervy při práci na silnici poničené rozsáhlým požárem. Podle Festivalového deníku údajně nejvtipnější film festivalu, nicméně jde spíše o fámu. Za břicho se popadat nebudete, přestože o komické situace není nouze, zbylo totiž dost času i na smutek a melancholii. Dobrý film je to ale rozhodně.

a-field-in-england-1024_LRG

Pole v Anglii (A Field in England) – černobílé drama odehrávající se za občanské války v Anglii. Nejméně čtyři muži hledají poklad (ale snědí přitom nějaké houby a pak se dějí divné věci). Bezesporu kvalitní film, nicméně přiznám se, že jsem to nepochopil. Je tam umělecká scéna sraní na poli a před úvodními titulky je upozornění, že film obsahuje stroboskopické scény. Což je pravda. Zatím nejvíce artový, nejméně pochopitelný a nejhůře uchopitelný film, co jsem tu viděl.

Šmejdi – český dokument věnující se tématu předváděcích akcích pro důchodce, překračujících často hranice lidské morálky a zákona. Silné téma v průměrném zpracování, které jste již měli šanci v kinech vidět.

Pěna dní (L´ Ecume des jours) – krásný film plný neuvěřitelné fantaskní imaginace, surrealistická romance začínající v radostných a optimistických barvách, avšak postupem času nořící se do šedi deprese a smutku. Recenze brzy na našich stránkách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *