Karlovy Vary – Den osmý

Festival se pomalu chýlí ke konci, spousta dalších návštěvníků však dorazila ještě na poslední chvíli, aby si užila prodloužený víkend ve společnosti filmu a hvězd stříbrného plátna. Na novinářích je už znát únava a i místní obyvatelé budí dojem, že by byli rádi, aby byl ten každoroční blázinec už za nimi. Zato ve stanech Jamesona a piva Lobkowicz pod hotelem Thermal a v přilehlé diskotéce to žije denně až do velmi pozdních hodin.

kar 1

Režisér Oliver Stone nadále poskytuje rozhovory a užívá si pobyt ve Varech. Dalším hostem festivalu se stal herec Ezra Miller (Musíme si promluvit o Kevinovi).

V dopoledních hodinách proběhla charitativní akce, během které mohli návštěvníci festivalu šlapat na oranžových rotopedech Nadace ČEZ. Za každý ujetý kilometr putovaly peníze na konta dvou dobročinných organizací, pro které se šlapalo – Centrum Paraple a sdružení DebRA. Do tradičního šlapání se zapojili mimo jiné i Jiří Bartoška, Ivan Trojan, Dan Bárta, Ondřej Soukup, ale také skupina Lucie, která se na kolech projela už v sobotu před svým koncertem v Karlových Varech. Kromě nich si dali do těla i patroni obou nadací – Zdeněk Svěrák za Paraple a Jitka Čvančarová za DebRU. Celkem se vybralo na šlapacích kolech přes půl milionu korun.

Významnou událostí byla světová premiéra nového českého filmu režisérky Alice Nellis Revival, který doputuje do českých kin za týden. Snímek vzbudil nadšené ohlasy novinářů, což dali poměrně najevo během tiskové konference s tvůrci. Během interview s početnou delegací panovala přátelská a veselá atmosféra, vzduchem létaly vtípky a úsměvy.

kar3

No a nyní opět k filmům:

Liberace! (Behind the Candelabra) – film, který natáčel Steven Soderbergh pro HBO, ale vzbudil takový ohlas, že ho nasadili do kin (posledním filmem pro kina měly být podle Soderbergha Vedlejší účinky). V hlavní roli naprosto famózní, geniální a odzbrojující Michael Douglas coby slavný, extravagantní a homosexuální pianista, který si začne s o mnoho let mladším milencem (vynikající Matt Damon). Bravurně natočené, super vizuál, vynikající make-up, skvělý gay humor. Ke konci trochu slabší, nicméně Soderbergh by měl pro HBO rozhodně natáčet dál, protože tohle je kvalitka.

Milo – laciná hororová komedie o muži, kterému ze zadku vylézá rektální monstrum (které je však součástí jeho podvědomí a vzniklo z nahromaděného stresu) a zabíjí lidi, k nimž cítí hlavní hrdina negativní emoce. Céčková hovadina, která má sice svá místa (celkem srandovní Peter Stormare v roli terapeuta), nicméně ani občasný povedený vtípek nezakryje tu hroznou nepodařenost, příšerný scénář i děj a nevtipný fekální humor.

liberace

Futurologický kongres (The Congress) – herečka Robin Wright (Princezna nevěsta, Forrest Gump) má nejlepší léta své kariéry dávno za sebou, a tak přijme nabídku nechat se pro potřebu filmového studia naskenovat do počítače, aby mohly vznikat filmy s jejím digitálním obrazem. O dvacet let později se ukáže, že doba pokročila, a že se ono studio nachází v animované zóně – loudavou první polovinu filmu vystřídá psychedelická surrealistická LSD jízda v budoucnosti, která satirizuje filmový průmysl a farmaceutika. Zajímavému námětu vycházejícímu z knižní předlohy se podařilo vtisknout působivý animovaný vizuál, nicméně vyprávění jeho děje je příliš roztroušené a nekonkrétní na to, aby na diváka patřičně zapůsobilo.

Revival – obrovské překvapení a zatím nejlepší český film roku. Bolek Polívka, Miroslav Krobot, Karel Heřmánek a Marián Geišberg dávají znovu dohromady dávnou rockovou kapelu a je to nářez. Zdařilá komedie s funkčními seriózními podtóny, na něž je nazíráno s nadhledem, inteligentní scénář, zručná režie a velmi dobré herecké výkony dávají dohromady zážitek, který je u českého filmu vzácností.

Zítra je poslední den festivalu, tak se na něj připravme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *