Princ a pruďas (Your Highness) – Středověk zas trochu jinak – recenze

Hodnoťte film

Povedený trailer sliboval hodně – dobrodružný příběh s hvězdným obsazením, středověkou výpravu a kvalitní humor. Od režiséra Davida Gordona Greena (Travička zelená) se ani moc nečekalo, kromě povedené zábavy, která by z Prince a pruďase udělala komediální oddechovku, jak se sluší a patří. To se tedy povedlo, přesto se ale připravte na to, že budete i po zhlédnutí všech možných upoutávek nemile překvapeni. Většina z nich je totiž docela dost zavádějící.

Je třeba uznat, že snímek je celkem epický. Dokonce se sem podařilo protlačit pár digitálních triků, které tedy nejsou na nijak zvlášť vysoké úrovni, zato přírodní scenérie jak z Pána prstenů potěší každého fanouška fantasy. Co by ale nikdo nečekal, je obrovské množství obskurních vtipů, které často balancují na hranici vkusu, trapnosti, a divácké snesitelnosti.

Minimálně polovina gagů se totiž nějakým způsobem točí kolem homosexuality, sexu, masturbace, či genitálií obecně. Na tom není nic špatného, ale na běžný mainstream je to přeci jen trochu neobvyklé. V souvislosti s tím je samozřejmě spousta vedlejších postav dost perverzní a úchylná, od starého věštce až po nadrženého minotaura. Netvrdím, že to občas není směšné, ale každé přitlačení na pilu je sakra znát, a proto ne každý krok se scénáristům povedl tak, jak zřejmě plánovali. Méně by tentokrát bylo skutečně více. Přitom v té záplavě komické obsese se najdou i opravdu vtipné scény, třeba ta, ve které zlý čaroděj fetuje drcené kouzelné víly. To pak pod náporem smíchu zapomenete i na takové wtf omyly, jako je ten, že hlavní hrdina se v druhé polovině filmu honosí obřím penisem zavěšeným na krku. Ehm.

Tím zmíněným hrdinou je lenivý a závistivý princ Thadeous, jenž má tu smůlu, že musí neustále žít ve stínu svého staršího bratra Fabiouse, miláčka celého království, chrabrého a odvážného korunního prince, který si právě ze svého posledního tažení proti hrozivým kyklopům přivezl krásnou nevěstu Belladonu. Tu mu ale hned vzápětí sebere zlý čaroděj Leezar. Ani nechtějte vědět, co s ní má v plánu dělat (je to komplikované). Fabious se okamžitě vydává na záchrannou výpravu, které se tentokrát vůbec poprvé účastní i Thadeous. Cesta plná nebezpečí, sprostých slov a R-kové zábavy začíná.

Je příjemné zjistit, že James Franco v sobě při hraní Fabiouse objevil komediální talent, i když v jeho podání je hrdinný princ mnohem větší jouda, než jak si ho asi představujete. Oproti němu se komik Danny R. McBride (Fanoušci, Tvrďák Taylor) ani nemusí moc snažit, aby se jeho kreacím lidi smáli. To jde tak nějak samo od sebe. Jednoznačným překvapením je pak obsazení ženských rolí. Zooey Deschanel stráví na plátně jen chvilku, navíc v další ze svých roztomilých rolí. Sluší jí to, ale bohužel je pouhou vedlejší postavou. Mnohem lépe je na tom Natalie Portman coby drsná lučištnice Isabel, jež dělá oběma princům doprovod a vlastně i garde. O třídu lepší než Keira Knightley v Králi Artušovi, to se musí nechat.

Kromě řečeného se vám dostane i spousty narážek na středověkou mystiku a zvyklosti. Jako parodie se to brát nedá, ale jako komedie funguje Princ a pruďas dobře. A když pominete tu hromadu hrubozrnných vtipů, tak se i docela slušně pobavíte. K pivu super, na běžné dívání to ale není.

Hodnoceni: 60%

Režie:David Gordon Green
Hraji: Zooey Deschanel, Natalie Portman, James Franco, Danny R. McBride, Damian Lewis, Toby Jones, Charles Dance, Justin Theroux, Brian Steele
USA, 2011, 102 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *