Karlovy Vary – Den devátý – závěrečný

48. ročník Mezinárodního Filmového Festivalu Karlovy Vary je u konce. Po červeném koberci se filmoví tvůrci a celebrity včera prošli v rámci slavnostního zakončení naposledy, promítaly se poslední filmy a byly uděleny ceny. Zakončovacím filmem festivalu se stal Liberace! Stevena Soderbergha. V letním kině se pak od jedenácti hodin večer promítal ještě snímek Wall Street, který osobně uvedl jeho režisér Oliver Stone.

ptáče

Velkou cenu za nejlepší film obdržel maďarský snímek Velký sešit (Le Grand cahier) vyprávějící o třináctiletých dvojčatech, která musejí přebývat za druhé světové války u své tyranské babičky v pohraničí. Jejich příběh si vysloužil uznání poroty a přihrál Křišťálový glóbus – nejprestižnější ocenění festivalu – režisérovi filmu, kterým je János Szász.

Zvláštní cenu poroty získal snímek Pole v Anglii (A Field in England) režiséra Bena Wheatleyho, taktéž zastoupený v hlavní soutěžní sekci. Cenu za režii si z festivalu odnesl Jan Hřebejk za svůj film Líbánky, který také soutěžil po boku zmíněných výherců.

Filmu Ptáče (Bluebird) připadla cena za nejlepší ženský herecký výkon, a to hned čtyřem herečkám – Amy Morton, Louisa Krause, Emily Meade i Margo Martindale si ocenění zasloužily stejnou měrou. Nejlepším hercem se může pyšnit islandský herec Ólafur Darri Ólafsson za svou sugestivní roli prohnilého politika zmítajícího se ve víru alkoholu a sexu ve filmu XL.

field

Hlavní cenu v soutěžní sekci s názvem Na východ od západu získal polský snímek Plovoucí věžáky (Plynace wiezowce), romantické drama zobrazující vztah dvou mladých gayů. V sekci dokumentárních filmů zvítězil snímek Roura (Truba), nejlepším dokumentem do 30 minut se stal britský Beach Boy. Z řad nezávislých filmů byl oceněn snímek Věci, tak jak jsou (Las Cosas Como Son). Divácká cena deníku Právo putuje do tuzemska, obdržela ji totiž zcela zaslouženě Alice Nellis za svou komedii Revival. Stačily jí k tomu pouhé dvě projekce v předposlední den festivalu.

Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii doputoval v průběhu festivalu k celkem třem oceněným. Těmi jsou herec John Travolta, režisér Oliver Stone a výtvarník a tvůrce filmových kostýmů a dekorací Theodor Pištěk. Režisér Vojtěch Jasný byl na festivalu oceněn Cenou prezidenta festivalu.

Celkem bylo uvedeno 235 filmů a proběhlo 461 projekcí, které navštívilo ohromujících 128031 diváků. Z toho 12028 mělo zakoupenou akreditaci či Festival Pass. (Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary)

Byl to úspěšný ročník. A teď si dáme karlovarské oplatky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *