Karlovy Vary – Den pátý, šestý

Včerejší den se nesl ve znamení charitativní činnosti na podporu organizace DebRa, která se stará o pacienty s nemocí motýlích křídel. Ráno se pořádala sportovní akce u grandhotelu Pupp, kam se dostavil mimo jiné i prezident festivalu Jiří Bartoška. Večer, bezprostředně po Media Party, započal v Poštovním Dvoře u Karlových Varů benefiční koncert, kde zahráli Michal Hrůza, Matěj Ruppert, Dan Bárta či Děda Mládek Illegal Band. Darem pro organizaci DebRa se staly především inzertní plochy v médiích za účelem šíření osvěty.

kar 1

Na rozdíl od Johna Travolty dorazila další hollywoodská hvězda, Oliver Stone, ve vší tichosti. Nestojí o publicitu a namísto slavnostního uvítání na červeném koberci raději skromně vklouzl rovnou do Puppu. Ve Varech bude uvádět především režisérskou finální verzi Alexandra Velikého (téměř čtyřhodinovou), kromě toho se bude promítat i Zjizvená tvář (ke které psal scénář) a první dva díly jeho nejnovějšího projektu, seriálového opusu Nevyřčené dějiny Spojených států.

Kromě tohoto známého tvůrce Vary uvítaly i Davida Loweryho, režiséra snímku Ain´t Them Bodies Saints, Caryho Fukunagu (Sin Nombre, Jana Eyrová), nebo Theodora Pištěka, kterému bude zítra předán Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Předávajícími by měli být režisér Miroslav Ondříček a oscarový herec Fahrid Murray Abraham (Salieri z Amadea), který byl shodou okolností zrovna v Praze. Právě Amadeus bude promítán v Karlovarském divadle v rámci pocty Theodoru Pištěkovi.

Návštěvníci festivalu tráví volné chvíle, kde se dá, pokud zrovna nestojí ve frontě na lístky nebo nečekají před kinosály na případná volná místa. Relaxovat se dá v blízkých parcích, na doprovodných akcích partnerů festivalu, které jsou rozeseté po celém lázeňském centru Varů, či v nedalekém nekrytém bazéně s vyhlídkou na hlavní třídu a rozhlednu Diana.

ain-t-them-bodies-saints01

A teď konečně k filmům:

Ain’t Them Bodies Saints – mladý pár čeká miminko, otec jde do vězení, po několika letech uteče, a co z toho pak vzejde. Feelingové drama s několika povedenými okamžiky, pomalým tempem a slabším dějem, avšak s dobrými výkony Caseyho Afflecka a Rooney Mara.

Jen 17 (Jeune et jolie) – právě tolik je hlavní hrdince dramatu Françoise Ozona, která za zády své kuriózní rodiny vede tajně dvojí život luxusní prostitutky. Silný film s překvapivě funkčním humorem a skvělými herci. Ozon zkrátka umí. Na kvalitě filmu se podepisují především souznění dobrého scénáře a režie, vynikajících herců a vydařené balancování na hraně seriózního dramatu s humornými okamžiky.

Knězovy děti (Svecenikova djeca) – chorvatská komedie o tom, jak se farář v malé vesničce rozhodne zvýšit hladinu porodnosti propichováním kondomů. Do poloviny opravdu velmi vtipné, akorát v poslední třetině film uhne žánrově jinam a přibude tragických momentů, což je po předchozí řachandě poněkud nečekaná sprcha. Každopádně jde o skvěle natočený a zahraný snímek s originálním námětem.

kněz

Velmistr (Yi dai zong shi) – kung-fu epos čínského režiséra Kar-wai Wonga o legendárním Ip Manovi a dalších mistrech bojových umění na pozadí příběhu o pomstě v polovině 20. století v Hong Kongu. Zdařile natočené souboje, vyumělkovaný vizuál, velmi dobří herci. Jen příběh není dost silný a na poli dvou hodin poněkud rozbředlý ve filosofických moudrech.

Mafián Lásky (Gangster te voli) – chorvatský dokument o majiteli, provozovateli a jediném zaměstnanci amatérské Seznamovací agentury v chorvatských vesnicích v jedné osobě. Diskutabilní metody svérázného podnikatele však nenesou kýžené ovoce (film sleduje průběžně pět osudů různých klientů), což filmařům zjevně nehrálo do noty a film je tak ledabyle zakončen alespoň jedním úspěšným sňatkem. Na nemastném neslaném dokumentu ještě víc než ústřední „gangster“ baví některé okrajové komické postavičky a zpustlé prostředí chorvatského venkova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *