Karlovy Vary – Den první

Je pátek 28. 6. 2013 a do Karlových Varů se sjíždějí novináři, osobnosti, filmoví tvůrci, celebrity, filmařské kapacity a cinefilové, aby si užili atmosféru Mezinárodního Filmového Festivalu, a to již 48. ročníku.

Travolta

Na filmy mohli chodit diváci už od dopoledne, nicméně pořádné návaly lidí přišly až okolo páté hodiny, kdy se začal plnit prostor před hotelem Thermal, kde byl očekáván příjezd filmových hvězd a osobností na červený koberec. Největší událostí byla účast Johna Travolty, který si vřelé přijetí opravdu užíval, zdravil se s fanoušky, nechal se fotit a obcházel obecenstvo, za což sklidil značné ovace. Během slavnostního zahájení moderovaného Markem Ebenem a odstartovaného prezidentem festivalu Jiřím Bartoškou převzal Travolta Křišťálový globus za mimořádný přínos světové kinematografii.

Zahajovacím snímkem se stala Pěna dní, adaptace románu francouzského spisovatele Borise Viana. Očekávaný film natočil režisér Michel Gondry s Audrey Tautou a Romainem Durisem v hlavních rolích.

I letos je výběr promítaných filmů velice pěkný (přes 200 kousků), mimo jiné se dočkáme nového snímku Jana Hřebejka Líbánky, Revivalu od Alice Nellis, Velmistra od Kar-wai Wonga, François Ozon natočil drama Jen 17 a Steven Soderbergh zas Liberace! s Michaelem Douglasem a Mattem Damonem, snímek, který bude promítán v rámci slavnostního zakončení.

kv2

Velký výběr zahraničních snímků doplňuje množství filmů českých, včetně nově restaurované verze Všech dobrých rodáků. V rámci příjezdu Johna Travolty bude představen film Sezóna zabíjení, kde si zahrál spolu s Robertem De Nirem. Jako pocta Oliveru Stoneovi, který bude dalším z hostů festivalu, se promítne Zjizvená tvář a režisérská verze Alexandra Velikého. Uveden bude i kompletní Hořící keř režisérky Agnieszky Holland, která letos stanula ve festivalové porotě coby její prezidentka. Pokud se chystáte na půlnoční projekce (pořádané autory Festivalu otrlého diváka (!)), dočkáte se např. Frankensteinovy armády (kde Karel Roden coby šílený doktor sešívá monstra z nacistických zombií v jeskyni pod Karlovými Vary), nebo hororu o rektálním monstru Milo. Recenzi na promítaný film V/H/S/2 si můžete přečíst již dnes. Uveden bude i Dredd, který se sice u nás široké distribuci vyhnul, nicméně ve Varech bude možné vidět ho v opulentním 3D.

V průběhu festivalu se na našich stránkách a na Facebooku samozřejmě budou objevovat aktuální informace, tipy na některé filmy i recenze na ně. Takže se máte na co těšit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *