Vánoční Koleda (A Christmas Carol) – Preview

CZ premiéra: 19. 11. 2009

chc6Preview je nová rubrika, se kterou se budete setkávat před každým „větším“ filmem. Jejím úkolem je seznámit diváky s právě přicházejícím snímkem a podat o něm co nejvíce ucelený obraz. Samozřejmě spoilery, tedy příliš nevhodné prozrazení děje se pokusíme co nejvíce omezit, ale je možné, že se zde o ději dočtete přece jenom více, než v ostatních rubrikách.

Nyní ale již k novému zpracování klasické Dickensovské novely, Vánoční koleda.

Ebenezer Scrooge (Jim Carrey) vstupuje do vánočního období s obvyklým znechucením a se svým věrným zaměstnancem (Gary Oldman) a jeho veselým synovcem (Colin Firth) jedná s obvyklou dávkou opovržení. Později téhož dne se Scrooge setká s duchem svého zemřelého obchodního společníka Josepha Marleyho, který v posmrtném životě platí za své dřívější bezcitné jednání. Marley doufá, že se mu podaří pomoci Scrooge před stejným osudem zachránit a prozradí mu, že ho navštíví trojice duchů. Když ale vezmou duchové Vánoc minulých, současných a budoucích Scrooge na fantastickou pouť, která mu otevře oči a odhalí pravdy, kterým se zdráhá uvěřit, je Scrooge nucen otevřít své srdce a napravit roky zlé vůle, než bude příliš pozdě.

chc15Vánoční koledu, jeden z nejoblíbenějších vánočních příběhů, jaké kdy vznikly, sledují či čtou každý rok miliony příznivců. Původně ji vydal v roce 1843 Charles Dickens. Román se stal okamžitě hitem a tento statut mu zůstal až do dnešních dní. Šlo o první příběh v historii, který obsahoval cestování časem.

Jeho podstatou je ale příběh o nápravě. „Všichni máme rádi příběhy o tom, jak se někdo změní k lepšímu,“ soudí Jim Carrey. „Myslím tím o někom, kdo si uvědomí, jak špatně žil, kdo zjistí, co je v životě opravdu důležité. A tenhle příběh je jedním z těch nejlepších, jaké kdy byly stvořeny.“

Tvůrci filmu se domnívali, že zatím žádná filmová adaptace tohoto příběhu nezpracovala původní materiál způsobem, jakým ho Dickens měl v plánu předat. „Připadá mi, jako by Dickens tenhle příběh napsal s cílem ho zfilmovat – je velice vizuální a filmový,“ míní Zemeckis. „Jde o ten nejlepší příběh o cestování časem, jaký kdy vznikl, a já ho toužil zpracovat tak, jak si ho podle mého názoru autor původně představoval.“

chc8

Duch současných vánoc se stal předlohou pro nynější podobu Santy Clause

Performance capture je proces, který digitálním způsobem zaznamenává herce počítačovými kamerami ze všech 360 stupňů a umožňuje tak tvůrcům jejich výkon prezentovat v Disney Digital 3DTM. Technologie umožnila tvůrcům ukázat divákům skutečný dickensovský svět bez jakýchkoliv omezení a přenést je tak na místa a do doby, kam se dříve nemohli podívat.

Technologie je pro mě jako pro filmaře osvobozující,“ soudí Zemeckis. „Umožňuje mi oddělit od procesu natáčení samotné filmování, což se všichni tvůrci filmů snaží ovlivnit, a soustředit se na kouzlo výkonů herců. Je to dokonalé spojení těch úžasných náhod, které se stávají, když herec hraje, a možnosti vrátit poté do snímku jeho filmové prostředky.“ Jeho zálibu v podobných technologiích potvrzují především jeho poslední filmy (Beowulf, Polární expres), které jsou již plně digitální.

Ačkoliv filmařům technologie umožnila neuvěřitelnou volnost při vytváření prostředí a postav, které se na plátnech kin dosud neobjevily, stále podle Zemeckise nejvíce záleží na příběhu samotném. Což je vidět i na jeho předchozím filmu, Beowulfovi, kde scénář dělal Neil Gaiman a patřil k tomu nejlepšímu z celého filmu. Bohužel pro Vánoční koledu už scénář nepsal.

chc10Ten napsal  sám Robert Zemeckis a od začátku věděl, že do role  Scrooge chce  jediného člověka – Jima Carreyho.

Když jsem natočil svůj první film s performance capture a uvědomil jsem si, jaký má tato technologie potenciál, nemohl jsem se ubránit úvahám o tom, že nejlepším hercem pro performance capture je Jim Carrey,“ svěřuje se režisér. „Má úžasně expresivní grimasy a dokonale umí svěřenou postavu vystihnout díky tomu, že je schopen zcela změnit svou podobu a své chování. Do svých výkonů dává skutečně vše.“

„Scrooge není někým, kdo by měl rád život,“zamýšlí se Carrey. „Jde o člověka, který si chce své vězení co nejvíce zpříjemnit, protože kdyby z něj vyšel ven, riskuje, že by lidé zjistili, jaký doopravdy je. Zjistili by, že je zlomený a zahořklý.“

Carrey si nezahrál pouze starého a lakomého Scrooge, ale díky možnostem technologie, kterou byl film natáčen, ho mohl ztvárnit v každém věku – od sedmiletého chlapce, osamělého a bez přátel, který tiše sedí ve škole, až po starce, shrbeného a slabého. S pomocí performance capture se podařilo zaznamenat to, jak jediný herec interpretuje tutéž postavu v různých obdobích života. „Je to trpící člověk,“ říká Carrey. „Je to někdo, koho nikdy nikdo nemiloval.“

chc9Carrey ztvárnil také ducha Vánoc minulých, současných a budoucích. „Protože jsou všichni duchové jakýmsi rozšířením Scrooge, je velice příznačné, že z něj v sobě všichni něco mají,“ prozrazuje Zemeckis.

Několikero rolí ale Zemeckis svěřil i dalším hercům. Gary Oldman si zahrál nenápadného, ale optimistického Boba Cratchita, stejně jako jeho nemocného syna Tiny Tima a také Marleyho ducha.

Britský divadelní herec Colin Firth je jedním z těch několika málo herců, kteří ztvárnili pouze jedinou roli, ale jeho postava je pro film klíčová. Firth ztvárnil věčně optimistického Freda, jehož veselá povaha a optimistický pohled na svět ostře kontrastují s chováním jeho mrzoutského strýce Scrooge.

Fred je jednoduše pravým opakem Scrooge,“ vysvětluje Firth. „Pokud je Scrooge naprostým pesimistou, pak Fred je naopak bezmezným optimistou. Myslím, že Fred svět vnímá velice prostě. ‚Proč bychom nemohli být přátelé? O nic přece nejde. Pozvu tě na večeři. Co kdybys zašel na večeři?‘ Myslím, že je ztělesněním vánoční nálady. Nikomu nepřeje nic zlého.“

chc3Robin Wright Penn, která se objevila v Zemeckisově předchozím snímku Beowulf, stejně jako v jeho hitu Forrest Gump, ztvárnila Belle, mladou ženu, kterou si Scrooge nechá uniknout a otočí se tak zády k životu plnému lásky a radosti. Penn si také zahrála Scroogeovu mladší sestru Fan (v originále to byla snoubenka), kterou měl Scrooge velice rád a nikdy se nedokázal přenést přes její předčasnou smrt.

Herecký tým filmu obohatil také jeden z nejproslulejších britských herců, Bob Hoskins. Ten v patnácti letech opustil školu, aby se mohl věnovat hraní. K přelomu v jeho kariéře došlo v roce 1987 zásluhou snímku Mona Lisa. Za svůj výkon v něm byl nominován na Oscara.

Bob Zemeckis a Bob Hoskins toho mají hodně společného už od dob snímku Falešná hra s králíkem Rogerem,“ soudí Rapke.

chc11Ačkoliv je tomu dvacet let, co tento herec s Zemeckisem spolupracoval naposledy, byl nadšen z možnosti navázat na tuto předchozí spolupráci. „Hlavním důvodem, proč jsem se do tohohle filmu pustil, bylo to, že jsem mohl znovu spolupracovat s Robertem Zemeckisem,“ prozrazuje Hoskins. „Bob je filmový Einstein. Produkty jeho představivosti stojí za to vidět. Je to úžasné. Mám Zemeckise moc rád – je sice úplný šílenec, ale mám ho rád,“ směje se Hoskins.

Dalším členem hereckého týmu je talentovaný Cary Elwes, který se s velkou zručností chopil hned několika rozličných postav: bláznivého houslisty, který hraje na Fezziwigově oslavě, Dicka Wilkinse, Scroogeova bývalého spolubydlícího, a obchodníka, kterému se Scrooge snaží vyhýbat, protože po něm chce příspěvky na chudé.

Elwes je s příběhem zvláštním způsobem spojený. Je příbuzným muže, o kterém se soudí, že byl předlohou Scrooge. „John Megid Elwes je můj předek a byl to vyhlášený lakomec,“ vysvětluje Elwes. „Byl to politik, který si změnil jméno z Megid na Elwes, aby se vlichotil svému strýci, siru Harveymu Elwesovi, o kterém věděl, že umírá, nemá dědice a vlastní spoustu bohatství. A povedlo se mu to. Získal veškerý majetek Harveyho Elwese a stal se z něj jeden z nejvyhlášenějších lakomců v britských dějinách. Proslavil se tím, že se nikdy nepřevlékal.“

chc14Robertovi Zemeckisovi, který má na svém kontě tak úspěšné filmy, jakými byly například Forrest Gump, trilogie Návrat do budoucnosti nebo Polární expres, šlo jako vždy především o kvalitní příběh.

Výtvarník Doug Chiang, který se Zemeckisem spolupracoval na Polárním expresu, V tom domě straší a na Beowulfovi, dodává: „Bob je fantastický režisér, především proto, že neustále posouvá výtvarné hranice. Pokud mi něco popisuje během našich úvodních schůzek při zahájení prací na filmu, jde vždycky jenom o zlomek toho, co zamýšlí. A to mám jako výtvarník velice rád, protože vím, že ať už začneme v následujících týdnech pracovat na čemkoliv, výsledek bude nakonec desetkrát lepší.

Pokud šlo o hudební doprovod filmu Vánoční koleda 3D, nemusel Robert Zemeckis dlouho přemýšlet, koho osloví. Skladatel Alan Silvestri byl jeho první volbou. Spolupracují spolu přes 25 let.

chc13Silvestri se při psaní dokonalé písně, která by celý film uzavřela, spojil s Glenem Ballardem. Píseň God Bless Us Everyone, inspirovanou závěrečným výrokem Tiny Tima na konci filmu, nazpíval sám Andrea Bocelli. „Bocelli slyšel tu úžasnou skladbu, kterou složili Glen Ballard a Alan Silvestri, a okamžitě měl zájem o to, aby ji mohl nazpívat. Myslím, že se z ní stane vánoční klasika.“

Bocelli skladbu nazpíval nejen v angličtině, ale i ve španělštině a italštině. „Na světě existuje spousta jazyků, ale Vánoce jsou jenom jedny, a existuje jen jediná hudba – hudba srdce,“ říká. „Rád zpívám v jiných jazycích, nejen italsky. Cítím pak, že jsem součástí světa, že jsem blíže těm, kteří na něm žijí a kteří se rádi dělí o jeho radosti i strasti. Samozřejmě, občas se musím více soustředit, abych dokázal zazpívat jistý text například v angličtině, ale jsem se svou prací spokojený a vždycky se do ní pouštím s vášní a odhodláním. Hudba vychází z touhy být lepší neustále, ne jen jeden den v roce.“

2 thoughts on “Vánoční Koleda (A Christmas Carol) – Preview

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *