Riskuj všechno! (Go For Broke!) – Vítězství opovrhované jednotky

Název filmu odkazuje na motto 442. pěšího pluku armády Spojených států. Tato jednotka vznikla za II. světové války a byla složena z Japonců amerického původu. Divák se s nimi poprvé seznamuje v prostředí výcvikového tábora. Do něj přichází poručík Grayson (Johnson), aby převzal velení jedné z čet a připravil jí pro bojové nasazení. Důstojník však není z této funkce příliš nadšený.

gfb_1

Sám by raději sloužil v divizi, ve které působil ještě před povýšením na důstojníka, navíc nemá ke svým novým podřízeným přílišnou důvěru. Vede proto výcvik velmi přísně, což se kladně odrazí na celkové úrovni jednotky. Po ukončení výcviku dochází k odplutí pluku do zámoří. Většina vojáků si přeje Pacifik a možnost bojovat proti japonské armády, skutečným cílem se však nakonec stává Itálie. Pluk zde získává první bojové zkušenosti, zároveň také ale zaznamenává i první ztráty. Na frontě si celkově vede velmi zdatně, což se projevuje i v postupné změně názoru poručíka Graysona. Po ukončení působení na Apeninském poloostrově čeká vojáky další přesun. Velení s nimi počítá pro operace na území Francie.

gfb_2

Po připlutí se poručíkovi splní jeho původní přání. Dostává se ke své staré jednotce, v současné situaci z toho však přílišnou radost nemá. Po svém přeložení dokonce zmlátí v hospodě jiného důstojníka, který se o členech 442. pluku vyjadřoval opovržlivě. V další fázi bojů se Grayson a jeho muži dostanou do obklíčení nepřátelských vojáků. Němci mají dobré pozice na obtížně přístupném hřebeni, odkud mohou Američany ostřelovat. Na místo vyrážejí američtí Japonci, aby obklíčenou jednotku zachránili. Během postupu v náročném terénu narazí na Graysona, který se k nim přidá při rozhodném útoku proti německým pozicím. V jeho průběhu se jim podaří nepřítele porazit a zachránit tak obklíčené vojáky. Závěr filmu pak patří odjezdu 442. pluku zpět do Spojených států a převzetí mnoha vysokých vyznamenání.

Stran režie jediný výlet Roberta Piroshe do válečného žánru. K filmu si napsal také na Oscara nominovaný scénář, což byl ostatně jeho hlavní obor. V rámci válečných filmů má v této oblasti na kontě také Battleground (rovněž s Johnsonem) a Hell Is For Heroes. Film nese standardní Piroshův rukopis. Příběh se točí kolem frontových vojáků, důraz je kladen na realistické ztvárnění taktiky americké pěchoty ve II. světové válce a děj je místy odlehčován prostřednictvím humoru.

gfb_3

Ten však, jak se bohužel občas stává, po letech z většiny příliš vtipně nepůsobí. Zajímavým prvkem je samotné téma, snímek patří mezi první americké válečné filmy, které ukazují Japonce (byť jde o rodilé Američany), nejen jako zákeřné a zlé mizery, ale v roli úplně normálních lidí. Cílení na myšlenky a chování řádových vojáků však sebou nese určitá úskalí. Jde především o to, že děj nenabízí žádné závratné množství zajímavého materiálu ke sledování. Vojáci prostě velmi často někde sedí a povídají si o zcela běžných a banálních věcech. Kde pracují jejich příbuzní, kdo dostal v posledním balíku koláčky nebo co jim v dopise psala přítelkyně. Bojové scény pak vynikají značnou úsporností, působí značně komorním dojmem a např. naprostou většinu bojové techniky poskytly dobové válečné záběry. Celkově ale pasáže z bojů nikterak neurazí, drží si dobový standard, bojová scéna závěrečná ho pak úspěšně převyšuje. Škoda jen, že nebyla delší. V konečném součtu tu máme typického zástupce amerických válečných filmů padesátých let. To dělá z Riskuj všechno! Pouze díky tématu relativně zajímavé rozšíření pro filmovou sbírku nadšenců do žánru. Měřeno v rámci válečných filmů, natáčených v témže období, však existují lepší kusy.

Hodnocení: 50%

Režie: Robert Pirosh
Hraji: Van Johnson, Richard Anderson, Hugh Beaumont, Gianna Maria Canale
USA, 1951, 92 min

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *