Peklo je pro hrdiny (Hell Is For Heroes) – Výbušný McQueen bojuje s Němci – válečné

Reese (McQueen), podmračený a odtažitý voják, zastával funkci seržanta a získal také vyznamenání za statečnost. Po napadení nadřízeného se však dostal k polnímu soudu, byl degradován a převelen k jiné jednotce. Ta se zrovna nachází mimo frontu na odpočinku po předchozím nasazení a chystá se na brzký návrat do Spojených států. Vzhledem k aktivitě nepřítele s ní však má velení jiné plány.

hifh_1

 

Vojáci tak musí zpět do oblasti bojů a po nočním přesunu obsadí vymezený úsek. Téže noci ale dojde k další změně rozkazů. Pěšáci musí opustit své pozice a přesunout se jinam. Na místě zůstává pouze šest mužů pod velením seržanta Larkina. Mezi šestici patří i Reese. Po rozednění vojáci zjistí, že nedaleko od nich se nachází německé pozice, chráněné minovým polem a především kulometným hnízdem. Všem je jasné, že pokud nacisté odhalí jejich pravý počet, bez nejmenších problémů pozici obsadí. Z toho důvodu nezbývá, než se uchýlit ke lsti. Američané se snaží přesvědčit nepřítele o tom, že jejich počet je mnohem vyšší než ve skutečnosti. K tomu účelu používají falešnou rádiovou komunikaci i další triky. Celkovou situaci ale stěžuje napjatý vztah mezi seržantem jako faktickým velitelem a Reesem, který má více zkušeností. Reese navrhuje noční likvidaci kulometného hnízda. To seržant odmítá jako zbytečné riskování života vojáků, vzápětí však umírá při německém dělostřeleckém přepadu. Reese s dalšími vojáky podnikne útok na hnízdo, akce však končím fiaskem a dvěma mrtvými Američany. Na místo se také vrací předtím přesunutá jednotka. Za úsvitu dochází k útoku na nepřátelské pozice. Američanům se podaří dostat se přes minové pole a k vlastnímu hnízdu. Reese do něj vhodí výbušninu, následně je však zasažen a Němci trhavinu vyhodí ven. Těžce zraněný voják nálož sebere a skočí s ní do bunkru. Následná exploze vyřadí kulomet a vojáci tak mohou pokračovat v útoku.

hifh_2

            Režisér Siegel je u nás známý především díky časté spolupráci s Clintem Eastwoodem (např. Drsný Harry, ale i mnoho dalších filmů). V tomto případě ukazuje, že ne každý odvážný hrdina musí milovat armádu a mít ty nejlepší charakterové vlastnosti. Reese po většinu filmu nepůsobí příliš sympaticky. McQueen toho navíc ani moc předvést nemůže, jeho postava se totiž většinu času nachází na hlídce, odkud se mračí do krajiny a vyjíždí po každém, kdo se náhodou k jeho stanovišti přiblíží. Stran technického zpracování se jedná o vcelku typický válečný film padesátých let (ač vznikl až v roce 1962). Tomu odpovídá jak provedení bojových scén, tak až příliš časté použití dobových záběrů z války. V podstatě veškerá bojová technika jako tanky nebo děla pochází z archivu, což je samozřejmě hodně poznat na kvalitě filmového materiálu. Film také místy ztrácí na tempu kvůli dramaticky pojatým pasážím jako prolézání minového pole. Scéna měla zřejmě působit napínavě, ve skutečnosti je ale zbytečně dlouhá a rozvleklá. Trochu zbytečně taky působí větší množství komických postav, majících za úkol odlehčit děj. Šmelinář, voják z týlu bez zkušeností a ještě polský uprchlík, snažící se dostat do Států, to je na jeden film přeci jen trochu moc. Nicméně, a co je hlavní, jako celek snímek funguje dobře. Tvůrcům také nechyběly nápady v podobě drobných detailů. Sem patří např. použití přilby jako zbraně v boji nebo plamenomet jako nástroj pro vytvoření krycí clony dýmu ze zapálené vegetace. Dobře se tu povedlo ztvárnit atmosféru nedůvěry mezi seržantem a Reesem. Na film jako takový se dá určitě dobře podívat, aniž by nějak výrazně urazil. Zároveň ale představuje pouze mírný nadprůměr, stavící na známých jménech v obsazení. McQueen nebo Coburn určitě zvedají diváckou atraktivitu, v rámci šedesátých let se však najde řada lepších válečných filmů.

 

Hodnocení: 60%

Režie: Don Siegel
Hraji: Steve McQueen, Bobby Darin, Fess Parker, Harry Guardino, James Coburn, Mike Kellin, L.Q. Jones, Nick Adams, Bob Newhart
USA, 1962, 90 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *