Most (Die Brücke) – Velmi krvavé dospívání – recenze

Děj snímku se odehrává na sklonku evropské fáze II. světové války v Německu. V malém městečku žije sedm chlapců, spolužáků z téže třídy. Probíhající konflikt se jich zatím příliš nedotýká, jediná do vody spadlá bomba se tu stává velkou událostí. Změnu nicméně přinesou povolávací rozkazy. Třetí říše mele z posledního a nutně potřebuje vojáky na svou obranu, přičemž se hodí každý, kdo dokáže udržet a obsluhovat zbraň. Všech sedm školáků nastupuje k této povinnosti s nadšením.

most2

Berou jí jako službu vlasti, o válce jako takové mají naprosto zkreslené představy. Zapojí se do základního výcviku, ten však záhy ukončí rozkaz k odeslání jejich jednotky na frontu. Velící důstojník však (úlohu v tom sehraje také návštěva učitele ze školy, kam hoši chodili) všech sedm, pod vedením zkušeného desátníka, určí k obraně mostu v městečku. Jde o bezvýznamný úkol, druhý den má dojít k jeho demolici pomocí náloží. Chlapci vybudují provizorní obranu, zatímco jejich velitel odchází najít vojáky pověřené destrukcí mostu. Narazí však na vojenskou policii, která ho považuje za dezertéra a zastřelí. Ráno na místo přijíždí americké tanky. Sedm obránců na ně zahájí palbu, přičemž se jim podaří jeden zničit. Do boje se zapojuje i nepřátelské pěchota, která za podpory těžké techniky ostřeluje obranné pozice. Během střetu dochází k obětem na obou stranách, chlapcům se také podaří vyřadit i další tank. Američané se proto nakonec stahují, čímž se úkol vlastně podařilo splnit. Z obránců však zůstali pouze dva. K mostu dorazí vojáci zodpovědní za jeho zničení. Pro akci hochů nemají příliš pochopení, načež mezi nově příchozími a dvojicí dojde ke střelbě. Padne jak velitel demoličního týmu, tak jeden z obránců. Zbývající živý odchází z mostu pryč, což je doplněno textem, že boj byl natolik nevýznamný, že se o něm ani nikde nepsalo.

most3

Most patří k velmi známým a dobře hodnoceným protiválečným filmům. Obojí si rozhodně zaslouží, dokonce se dočkal i poněkud vlažněji přijatého remaku. Pokud bych mu měl něco vytknout, pak půjde o možná až zbytečně dlouhý rozjezd. Než se skupina hlavních hrdinů dostane do armády, uplyne docela slušná doba. Tu vyplňují všední strasti i radosti ze života chlapců, poznáváme jejich rodinné prostředí a tak dále. Nicméně to, co přijde poté, skutečně stojí za pozornost a vidění. Ochotně bych kvůli tomu sledoval třeba dokument o závodech hlemýžďů. Finální bitva o most má neskutečnou sílu a dokáže v divákovi vzbudit patřičně silné emoce. Ve světle tak skvělých momentů jako odraz jednoho obránce v optice amerického odstřelovače je pak naprosto jedno, že tanky jsou pouze modely, pod nimiž se skrývají automobily. Naplno se tu projevuje kontrast mezi idealistickými představami chlapců a děsivou realitou. Z původně vysněné hrdinské vlasti se stává depresivní a krvavá záležitost. Na svou dobu navíc působí film dost naturalisticky. Detaily jako vyhřezlé vnitřnosti nebo popáleniny po zášlehu z pancéřové pěsti patřičně tvrdí muziku. Celkové vyznění pak ještě umocňuje opakovaný fakt o naprosté nulové strategické hodnotě mostu a bitvy jako takové. Díky těmto faktorům si Most plným právem zaslouží své čestné místo v dějinách žánru. Jeho obsah je navíc přijatelný pro skutečně široké divácké spektrum. Jednoznačně se jedná o film, jehož zhlédnutí lze s naprostým klidem a čistým svědomím doporučit. Zajímavý, silný a dlouhotrvající zážitek, který se umí patřičně dostat pod kůži.

Hodnoceni: 80%

Režie:Bernhard Wicki
Hraji:Folker Bohnet, Fritz Wepper, Michael Hinz, Frank Glaubrecht, Karl Michael Balzer, Volker Lechtenbrink, Günther Hoffmann, Cordula Trantow, Vicco von Bülow, Horst Bergmann
Západní Německo, 1959, 102 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *