Zánik Země na 11 způsobů – Téma

Tento týden bojují Will a Jaden Smithovi ve sci-fi thrilleru Po zániku Země o přežití v džungli, která vyrostla na Zemi po odstěhování lidstva na jinou planetu. O tom, že přežití v postapokalyptické pustině je náročná záležitost i bez otravné scientologie, už se filmoví diváci párkrát přesvědčili.

 

Chlapec a jeho pes (A Boy and His Dog, r. L. Q. Jones)

 post1

Světová katastrofa: Válka
Jak v ní přežít: S dostatkem munice a mluvícím psem
Cíl hrdinů: Najít ženu, se kterou by se dalo souložit. Jídlo, voda a to ostatní vždy až na dalším místě.
Možné překážky: Komunita, snažící se zachovat civilizaci ve stylu amerického maloměsta padesátých let. Pokud nechcete skončit jako nedobrovolný dárce tělních tekutin (pomocí nemocničních přístrojů, ne tím příjemným způsobem), měli byste se vyhnout rozšklebenému, vraždícímu kyborgovi a rychle z města utéct. Mimochodem, tento film inspiroval jistou slavnou postapokalyptickou ságu, jejíž součástí je například …

 

Šílený Max 2 – Bojovník silnic (The Road Warrior, r. George Miller)

 post2

Světová katastrofa: Válka
Jak v ní přežít: Být ten největší frajer v pustinách
Cíl hrdinů: Pomoct těm lepším proti těm horším
Možné překážky: Primárně samozřejmě ti horší. Tedy gang nájezdníků punkového střihu, kteří si dělají zuby na zásobu ropy z malé rafinérie. Jediná cesta do možného bezpečí vede přímo přes ně, což se patrně neobejde bez boje. K tomu potřebujete pořádně silný tahač, jehož sehnání nese v seznamu překážek číslo dvě. A na závěr tady máme kritický nedostatek munice, protože takhle doba sice oplývá pískem a divnými auty, ale patrony do brokovnice aby jeden pohledal.

 

Konec srpna v hotelu Ozon (r. Jan Schmidt)

 post3

Světová katastrofa: Jaderný konflikt, který sice zanechal faunu a floru téměř nedotčenou, počty lidstva však notně zredukoval.
Jak v ní přežít: Rabováním, lovem divé zvěře, rybolovem (pomocí granátů) a hlavně vyhýbáním se ozbrojeným skupinám dívek. A pokud vás někdo požádá o gramofon, prostě mu ho dejte.
Cíl hrdinů: Najít další přeživší a pokusit se nějak obnovit civilizaci. A pokud možno je nezabít.
Možné překážky: Vlastní chladnokrevnost. Pokud se snažíte dostat skupinu dívek přes postapokalyptickou pustinu v co největším počtu, je nutné je naučit zabíjet, aby přežily. Hlavně nezanedbávejte mravní výchovu. Z naděje na obnovení civilizace by se snadno mohla stát parta chladnokrevných sviní.

 

Vodní svět (Waterworld, r. Kevin Reynolds, Kevin Costner)

 post4

Světová katastrofa: Globální oteplování
Jak v ní přežít: Neutopit se a nechcípnout na dehydrataci
Cíl hrdinů: Najít legendární Suchou zemi
Možné překážky: I v téhle době se najdou vykukové, kteří raději tyjí z práce jiných, než aby sami museli něco dělat. Netřeba dodávat, že právě tyhle existence mají zvýšený zájem na mapě, vedoucí k nezatopené pevnině. Zatímco se tedy Kevin Costner plaví na své úchvatné lodi, jde po něm banda nemytých (což je v téhle době docela umění) individuí. Mají zbraně, vodní skútry a sídlí na velkém tankeru.

 

Ocelový meč (Steel Dawn, r. Lance Hool)

post 6

Světová katastrofa: Asi válka. Nebo tak něco. Prostě něco, co dehydratovalo planetu.
Jak v ní přežít: Naučit se ohánět. Mečem. Ocelovým..
Cíl hrdinů: Ochránit nevelkou osadu a podzemní pramen pitné vody před ziskuchtivými gaunery.
Možné překážky: Místní boss, snažící se zavést feudální systém, a psychopatický žoldák, vyznávající určitý kodex cti. Ale pokud jste tak cool, jako neoholený Patrick Swayze, nemáte se v této zábavné béčkové kombinaci Šíleného Maxe, Duny a libovolného spaghetti westernu čeho bát.

 

Kniha přežití (The Book of Eli, r. Albert Hughes, Allen Hughes)

 post 7

Světová katastrofa: Válka
Jak v ní přežít: Hlavně věřit, hlavně věřit
Cíl hrdinů: Donést na to správné místo největší bestseller všech dob
Možné překážky: Najde se pár věcí. Třeba bandité, co vás chtějí okrást. Nebo lidojedi, co vás ještě k tomu snědí k obědu. Ale hlavně lokální neomezený vládce, který by rád knihu z vašeho majetku přidal do své knihovny. Pokud ale jste dobře vycvičený bojovník, skvěle se ohánějící chladnými zbraněmi a schopný se z pistole trefit třeba poslepu, máte víc než slušnou šanci na dokončení své mise. Zejména pokud umíte text z knihy nazpaměť.

 

Cesta (The Road, r. John Hilcoat)

 post 8

Světová katastrofa: Nespecifikovaná, zato smrtelná pro celou planetu.
Jak v ní přežít: Nijak. Smiřte se s tím, že i když začnete jíst své bližní, kterých kvapem ubývá, dříve nebo později v této popelnaté pustině zemřete hlady.
Cíl hrdinů: Dojít „na jih,“ kde je možná ještě teplo, vydržet co nejdéle a v případě nejhorším spáchat sebevraždu.
Možné překážky: Hlad, kanibalové a zejména vlastní propukající paranoia a šílenství.

 

Pozdrav od juggerů/The Jugger: Pocta pro juggery/Krutá hra (The Salute of the Jugger/Blood of Heroes, r. David Webb Peoples)

 post 9

Světová katastrofa: Who knowns
Jak v ní přežít: Jde to, ale dře to
Cíl hrdinů: Dostat se do Ligy
Možné překážky: Jelikož jde o sice netradiční, ale přesto sportovní film, ta největší překážka spočívá v nutnosti porazit své soupeře v zápasech o psí lebku. Nejdříve přijdou na řadu amatéři ze zapadlých městeček. Vcelku pohoda, ale snadná vítězství nelákají. Pokud ale chcete vstoupit mezi ty skutečně dobré, musíte porazit ligový tým. A tady končí legrace. Slávu a nadstandardní podmínky získáte tehdy, když dokážete vydržet proti partě maníků, ovládajících svůj sport s vražednou dokonalostí.

 

The Last Man On The Earth (r. Ubaldo Ragona, Sidney Salkow)

 post 10

Světová katastrofa: Pandemie
Jak v ní přežít: Sejmout všechny upíry
Cíl hrdinů: Sejmout všechny upíry
Možné překážky: Ač to může znít divně, největší překážkou jste sami sobě. Na jedné straně dokážete masakrovat upíry připomínající stvoření jako na běžícím pásu, ale má to i svou odvrácenou stránku. Ti šťastnější, kteří stejně jako vy odolali nákaze, se vás totiž k smrti obávají. Nechtějí vás kontaktovat a co hůř, jakmile se jim naskytne možnost, půjdou vám po krku. Jedna z adaptací románu I am Legend.

 

The Quiet Earth (r. Geoff Murphy)

 post 11

Světová katastrofa: Zmizení lidstva
Jak v ní přežít: Všemi prostředky
Cíl hrdinů: Najít někoho dalšího
Možné překážky: Člověk patří ke tvorům s přirozenou touhou po kontaktu s dalšími zástupci téhož druhu. Jestli tedy zůstanete dlouho sami, psychicky se to na vás podepíše. Návalu šílenství se dá sice čelit třeba krádeží vycpaného pštrosa, ale stejně nakonec skončíte jako magor. Když se na scéně objeví přeživší žena, je to skutečný zázrak. Tedy je do chvíle, kdy narazíte také na dalšího muže. Sice je ve vašem zájmu spolupracovat, jenže znáte to pořekadlo o dvou kohoutech na jednom smetišti…

 

Bonus:

Poslední přesun (r. Kryštof Hanzlík)

 post 12

Světová katastrofa: Neznámá, ale vzhledem k nedotčenému stavu planety asi nijak závažná. Nicméně natolik působivá, že přinutila většinu lidstva odletět mimo planetu.
Jak v ní přežít: Pokud nasyslíte dostatek konzerv a cigaret, můžete se v klidu válet v jeskyni. Anebo najít rozlehlý bunkr, vybavený nejen potravinami, ale také elektřinou, sprchou a vůbec vším pohodlím.
Cíl hrdinů: Najít poslední zbývající vesmírný modul, zaparkovaný kdesi v podzemním útočišti, a opustit s ním Zemi dřív, než se náhodně spuštěný autodestrukční systém přihlásí o slovo.
Možné překážky: Kromě hrozby výbuchu podzemní základny je třeba se popasovat se skupinou kanibalů, pořádající pravidelné nájezdy.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *