Vánoční filmy – první část

 

Vánoce, svátky klidu a míru, jsou už za dveřmi. Nastává čas zdobení stromečku, balení dárků, pečení cukroví, zpívání koled, pití svařáku a oslavování. Vánoce jsou časem, kdy se celá rodina sejde u vyhřátého krbu. A kde nemají krb, tam mají aspoň televizi. A protože nabídka televizních programů nemusí být pro každého z vás zrovna dostačující, vybrali jsme pro vás ve Fanmovie několik vánočních tipů, se kterými rozhodně nešlápnete vedle. Filmy klasické i netradiční. Nabízí se jich celá hromada a vybrat jen několik málo z nich není úkol zrovna lehký. Snad s námi ale budete souhlasit, že právě těch následujících top 20 snímků je skutečně tím nejlepším, co si můžete na Vánoce dopřát. Pravděpodobně většinu z nich znáte, ale opakování je přeci matka moudrosti. Ať se vám v příštím roce všechno daří a ať Ježíšek přinese taky nějaký to DVDčko J

Šťastné a Veselé

1) Ukradené Vánoce Tima Burtona (The Nightmare Before Christmas)

Případně Noční můra před Vánoci, tak si ji totiž pamatují fanoušci ještě z těch dob, kdy u nás tento kultovní poklad z pera geniálního Tima Burtona nebyl na DVD k mání. Výborný animovaný muzikál se spoustou roztodivných postaviček vypráví příběh Jacka Skellingtona, krále halloweenského městečka, který se, otrávený stereotypem, ocitne jednoho dne v městečku vánočním. Tak se mu tam zalíbí, že přesvědčí své přátele, aby uspořádali Vánoce po svém. Dohodnou se na spletitém plánu, jak unést Santa Clause a obdarovat všechny hodné děti místo něj. Že to není zrovna chytrý plán, to je jasné od samého začátku…

Filmu nechybí vtip, akce, romantika ani snová atmosféra. To vše zabalené v okouzlujícím výtvarném hávu ala Mrtvá nevěsta a podmalované hudbou Dannyho Elfmana. Prostě ideální vánoční film.

2) Polární expres (The Polar Express)

Robert Zemeckis (Návrat do budoucnosti, Forrest Gump…) potvrdil svou pověst režisérského novátora ve chvíli, kdy do svého animovaného vánočního opusu založeného na trojrozměrné technologii motion capture obsadil herce Toma Hankse rovnou do pěti rolí. Hlavním hrdinou pohádkového příběhu je dlouhý vlak, který jede až na severní pól do Santovy vesničky a cestou nabírá děti, které o existenci Santa Clause pochybují. Vlak plný dětí žije vlastním životem, za kterým stojí dva topiči, průvodčí a podivný tulák. Jeho cesta je plná dobrodružství. Nádherný film vánoční atmosférou jen hýří a užijete si ho, i když u nás Santa rozhodně nemá takovou tradici jako v zemích za oceánem.

3) Láska nebeská (Love Actually)

Romantická komedie Richarda Curtise vypráví o několika lidech, kteří v předvánočním Londýně hledají lásku.  Bill Nighy, Colin Firth, Emma Thompson, Liam Neeson, Keira Knightley, Hugh Grant… Ti všichni a mnoho dalších se angažují v cukrkandlové směsi Vánoc, lásky a výborného britského humoru. Přirozeně, lidsky, bez přílišného patosu a kýče. Žádná jiná možnost než doporučení neexistuje.

4) Mrazík (Morozco)

Kdo by neznal klasickou pohádku o tom, kterak se Ivánek vydal do světa a hned za rohem se zamiloval do Nastěnky. A jak během cesty za štěstím musel porazit bandu loupežníků, babu Jagu, stádo oživlých stromů a zlomit kletbu dědečka Hříbečka konáním dobrých skutků. Bez této výpravné podívané z ruské produkce se žádné Vánoce neobejdou.

5) Pelíšky

Lehce nahořklá komedie Jan Hřebejka s mohutnou kadencí vtipných hlášek a s výtečnými hereckými výkony Miroslava Donutila, Jiřího Kodeta, Emílii Vašáriové a dalších se dočkala obrovského diváckého ohlasu a řadí se mezi nejlepší české filmy všech dob. Většina scénáře zlidověla a spousta scén se stalo nezapomenutelnými. Jen si zkuste říct Pelíškům ne, nepůjde to.

6) Tři oříšky pro Popelku

Pravděpodobně nejvděčnější a nejkrásnější česká pohádka všech dob pochází z roku 1973. Výtečná Libuše Šafránková se pro roli Popelky snad narodila a Pavel Trávníček coby princ také není k zahození. Jeden z nejlepších filmů Václava Vorlíčka. Vánoční tutovka.

Druhá část

Třetí část 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.