Rekapitulace roku 2011 – 1. část

Letošní rok se filmařům nevydařil tak, jako loni, kdy se to v kinech vynikajícími filmy jen hemžilo. I letos přišla na řadu spousta skvělých kousků, zbytek se ale utápěl povětšinou v jednotvárné šedi okolo průměru. Přibylo komiksových adaptací, filmů pro děti a českých filmů, které se snažili o přesah.  Naopak ubylo dobrých hororů a chytrých thrillerů. Během roku jsme se dočkali i častých zklamání, kdy byl, zejména poslední dobou, na vině scénář. Na diváka nebyly vytvářeny žádné vysoké nároky a filmy se víc zaměřovaly na průměrné publikum.  Rok 2011 byl prostě ve znamení nenáročné zábavy a většina snímků sloužila výhradně k tomu, aby se divák dobře bavil. Nuže, posuďte sami:

V lednu jste se mohli nejlépe zasmát u superhrdinské akční komedie Zelený sršeň, se kterou nás překvapil Michael Gondry. Nemenším překvapením byl i v pořadí padesátý snímek z produkce Walta Disneyho Na vlásku. Kromě pár thrillerů a dramat k nám ale dorazily i zrůdnosti jako Temná krajina, Řetězová zpráva, či Gulliverovy cesty.

V únoru se vyrojili adepti na Oscara, jak to tak bývá začátkem každého roku. 127 hodin, boxerské drama Fighter, westernová Opravdová kuráž, historická Králova řeč a především bravurní Černá labuť, ti všichni sklízeli od Akademie ceny. Vážnou notu narušila až dvojka rodinných filmů – Méďa Béďa a animovaní Gnomeo a Julie.

Březen nabídl plno akčních béček. Drive Angry potěšilo, stejně tak očekávaný Snyderův Sucker Punch, a u zpackané Světové invaze jsme se alespoň dobře zasmáli. Velice potěšili Správci osudu a dokonalý animák Rango. Dále bylo na pořadu pár dalších animovaných omylů a jinak nuda a šeď.

Na Neznámého se vyplatilo počkat. V dubnu šťastně dorazili i ti, co utekli ze Sibiře, Adam Sandler s Jennifer Aniston nás zkusili rozesmát, v Lásce a jiných závislostech se svlékla Anne Hathaway a její filmový přítel Jake Gyllenhaal pak cestoval v čase a prostoru ve Zdrojovém kódu. Koncem měsíce se zjevil Thor a kladivem si vymlátil cestu do našich srdcí. A Troška natočil další pohádku.

Květen nabídl pro každého něco. Kdo se chtěl slušně pobavit, zašel na Rychle a zběsile 5, kdo dal přednost procvičování mozkových závitů, pro toho tu byla Melancholia. Pro nejmenší Medvídek Pú, pro zamilované zas Voda pro slony. Zklamali čtvrtí Piráti z Karibiku i béčkový Kazatel. Na propadáky Tvůj snoubenec, můj milenec či české Westernstory jsme raději co nejrychleji zapomněli.

V červnu přišly do kin očekávané Lidice s Karlem Rodenem v hlavní roli, daleko víc nás ale zajímali vynikající X-Meni Matthewa Vaughna. Oproti nim neměli šanci ani třetí Transformeři, kteří střídali epickou akci s nudnou vatou. Pařba v Bangkoku vypadala jako klon svého předchůdce a Skyline nevypadalo jako film vůbec. Pobavili Paul, Pan Popper a koneckonců i Princ a pruďas, i když bez minotauřího penisu bychom se asi obešli.

Nejočekávanější film léta – druhá část Relikvií smrti se povedla a David Yates tak dovedl celou potterovskou sérii do zdárného konce. Opomeneme-li však diváky, kteří dychtivě přišli na Harryho, tak kina zela prázdnotou. Letní blockbustery se přesunuli na srpen a nám tak zůstala nevýrazná Jana Eyrová, nic neříkající Strom života a rebelská Zkažená úča. S dvouletým zpožděním k nám distributoři dokopali podprůměrné zapomenuté kousky jako Mechanik zabiják či Intimní past, které jsme ale viděli už rok předem. Poprvé v historii nezabodoval ani Pixar se svými Auty 2.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *