Postradatelní na sedm a jeden způsob

 

V dohledné době se do kin chystá pokračování hvězdně obsazeného snímku Expendables. Divák se tak může těšit na další dobrodružství party žoldáků, s nimiž by měl každý ve vlastním zájmu jednat slušně a solidně. Pojďme se však podívat na některé starší druhy ve zbrani Barneyho Rosse a jeho kumpánů. Vítejte u přehlídky filmů, kde se námezdní vojáci stali hlavními hrdiny a nelekněte se, pokud narazíte na spoilery – byli jste varováni včas (právě teď)…

 

Sedm samurajů/statečných (Seven Samurai, 1954/Magnificent Seven, 1960)

Režie: Akira Kurosawa/John Sturges

 

Vlastně ani příliš nezáleží, jestli si vyberete japonský originál nebo americký remake. Oba stojí za to a setkáte se v nich s chudými vesničany, kteří si za pár drobných najmou skupinu samurajů/pistolníků, aby je chránila před bandity lačnícími po snadném zisku. A sedm odvážlivců tak bere práci, která se jim finančně nejen nevyplatí, ale ještě při ní mohou snadno přijít k úhoně.

 

Profesionálové (Professionals, 1966)

Režie: Richard Brooks

 

Známý opilec a rváč Lee Marvin se jako pracovník reklamního oddělní firmy vyrábějící kulomety nudí. Proto neodolá a nechá se nechutně bohatým pracháčem najmout na misi, jejímž cílem je zadavatelova unesená žena. A jelikož do party přibere své kamarády Burta Lancastera a Woodyho Strodea, dá se čekat, že o mrtvoly nebude nouze.

 

Den pro šakala (Day Of The Jackal, 1973)

Režie: Fred Zinnemann

 

Muž s krycím jménem psovité šelmy sice nestojí tak úplně na té dobré straně barikády a nechal se najmout na zabití francouzského prezidenta, ale v tomhle případě na tom nesejde. Skvělý Edward Fox tu podává takový výkon, že vaše sympatie budou patřit nikoliv mužům zákona, ale právě jemu. A budete si přát, aby svou pečlivě naplánovanou misi zdárně dotáhl až do konce.

 

Divoké husy (Wild Geese, 1978)

Režie: Andrew V. McLaglen

Plukovník Faulkner na chvíli opustí pohodlný důchod a nechá se najmout na úkol v jisté africké zemi. Ze zkušených veteránů sestaví jednotku, s níž hodlá zachránit zadržovaného prezidenta. Ovšem zadavatel se ukáže jako bezcharakterní ničema a nechá celé komando tváří v tvář místní armádě. Jasný důvod k pomstě, tedy pokud se vám podaří prostřílet se přes drtivou přesilu…

 

Žoldáci (Dogs Of War, 1981)

Režie: John Irvin

Adaptace románu Fredericka Forsytha, který představuje základní učební pomůcku pro ty, kdo se chytají dělat převraty v zemích třetího světa. Bohužel, co dobře funguje na papíře, nemusí ještě slavit úspěch ve filmu. Ten se tak stává zbytečně utahaným a nudným, kdy jde vlastně jen a pouze o závěrečnou akční scénu.

 

Švéd (Men Of War, 1994)

Režie: Perry Lang

 

Klasický případ druhořadého akčního snímku z první poloviny 90tých let, kdy magické opojení filmy z minulé dekády pomalu, ale jistě mizelo. Za nízký peníz pořízená slátanina o skupině žoldáků, vyslaných za pochybným účelem na tropický ostrov. V hlavní roli jedna z hvězd žánru, budoucí člen Stalloneho týmu Dolph Lundgren, podle jehož národnosti vznikl vpravdě geniální český překlad původního názvu.

 

Ronin (Ronin, 1998)

Režie: John Frankenheimer

 

Skupina expertů na různé obory je najata, aby získala kufřík s neznámým, evidentně však velmi důležitým obsahem. Tak důležitým, že o něj má zájem i někdo další a jak se ukáže, věřit všem v týmu se nemusí vyplatit. Výsledkem je zdařilý akční snímek, kde nechybí honičky v autech, spousta zbraní ani Sean Bean.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *