Odpočívej v pokoji, Stargate – 1. část

Další z velikánů televizní scény skončil. Byl to konec očekávaný, ale přesto mnoho fanoušků šokoval. Byl to také konec jedné éry a zároveň tak z obrazovek zmizel poslední seriál, který se dal označit za velké vesmírné dobrodružství.

Ale sentimentu se nemohu ubránit, vždyť Hvězdná brána neopustila televizní obrazovky po 14 let (1997-2011), ze všech scifi seriálů se tak nejvíce přiblížila Star Treku (1987-2005). Porazit ho nedokázala. Ale na rozdíl od Star Treku, k němuž jsem si jako fanoušek musel složitě hledat cestu, díky neochotě českých televizí jsem musel škvařit modem, Hvězdnou bránu mi TV Nova naservírovala jako na stříbrném podnose už v roce 1998 a další serie následovaly poměrně pravidelně. Navíc ho opatřila kvalitním dabingem a překladem. Každý všední den, po návratu ze školy, nás čekala Hvězdná brána. Jakoby Železný a jeho banda vysílali Bránu přímo pro nás…

Svět Hvězdné brány se skládá z velkofilmu Rolanda Emmericha Hvězdná brána, seriálu Stargate SG-1, seriálu Stargate Atlantis a seriálu Stargate Universe. Trochu stranou stojí příšerně špatná animovaná série Stargate Infinity, kterou, z úcty ke zbytku, už nikdy nezmíním.

Film Hvězdná brána Rolanda Emmericha měl všechno. Rozpočet, zajímavý námět, napínavý příběh a pro Evropana trochu otravné, pravé americké poselství o boji za svobodu. To nezabránilo tomu, aby se z něj stal hit, jemuž na plakátech vévodila jména Kurta Russella a Jamese Spadera. Myšlenka o průchodech mezi světy byla natolik lákavá a zajímavá, že není divu, že se jí chopila televize. Dala si docela záležet, adaptování zabralo 3 roky a v roce 1997 se na americké televize dostal seriál.

Pojmenovaný prostě Stargate SG-1 se objevil na americké kabelovce Showtime, která v té době vysílala stejně legendární antologii Krajní meze. Došlo k mnoha změnám, větším i menším. Kurta Russella nahradil Richard Dean Anderson (MacGyver) a byla to, alespoň podle mého názoru, změna k lepšímu. Andersonův civilnější přístup a charisma udělaly ze seriálu to, čím je dnes. Zápletka byla jen logickým rozšířením filmu. Pokud vede hvězdná brána na jednu planetu, proč by nemohla vést na stovky jiných? Pokud byl jeden z egyptských bohů ve skutečnosti mimozemšťan, proč by nemohli být všichni mimozemšťané?  A co když ve vzdálených koutech galaxie ještě vládnou?

Seriál Stargate přinesl kombinaci vesmírného dobrodružství, známého z tolika jiných příběhů, a military sci-fi těžkého kalibru. Skrz bránu se přemisťovaly výhradně pěší jednotky,  docházelo ke tvrdým přestřelkám s nepřáteli a bojům ve špíně a blátě (a hlavně v kanadských lesích, kde se převážně natáčelo). Byla to velká změna proti učesaným soubojům z jiných scifi seriálů, pro které byla vesmírná loď vlastně synonymem sci-fi.

Po pěti výborných sériích se v Showtime rozhodli SG-1 zrušit. Především proto, že se chtěl zbavit nálepky sci-fi stanice (v té době zrušil také Krajní meze a slušnou Odysseu 5). Stargate byla zachráněna kanálem SciFi, který v té době téměř nikdo neznal a potřeboval nějakou vlajkovou loď. SciFi ukončil příběh týmu SG-1 vedeného Jackem O’Neillem v osmé sérii a musím říct, že poměrně sympaticky. Následovaly dvě další série, v nichž se nepřáteli stala rasa Ori (v podstatě katolíci) z jiné galaxie a došlo i k obměnám v týmu. Devátá a desátá série SG-1 stála jednoduše za prd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *