Hra o přežití pětkrát jinak – Téma

Premiéra Hunger Games: Vražedné pomsty se blíží a opět si budeme moci vychutnat koncept boje o přežití coby zábavy pro masy. Nebo pro zvrhlé milionáře. Nebo prostě pro lidi, kteří chtějí vidět někoho bojovat o život, ale nechtějí se toho účastnit. A tomu věnujeme dnešní téma.

Filip Šula:
Běžící muž (The Running Man, 1987, r. Paul Michael Glaser)

running

Román Stephena Kinga (alias Richarda Bachmana) zobrazoval sociální nespravedlnost a realitu zkreslující média coby nástroj moci. O něco podobného se snaží i jeho adaptace z roku 1987. Ve filmu se však vyměnilo médii sledované pronásledování napříč státem za brutální reality show, odehrávající se v uzavřeném komplexu. Akční dystopický román se tak k divákům dostal formou krvavého béčka s Arnoldem Schwarzeneggerem. Film využívá některé atributy knihy (respektive „jen“ tu manipulaci ze strany médií) a reflektuje osmdesátkovou zábavnost. Diváci reality show Běžící muž jsou tak posléze na stejné vlně, jako diváci filmu, kteří fandí Arnoldově úspěšné snaze o krvavé probojování se z útrob studia.

Filip Koneček:
Nejnebezpečnější hra (The Most Dangerous Game, 1932, r. Ernest B. Schoedsack, Irving Pichel)

most

Tento snímek by se dal považovat za jakéhosi praotce filmů s tématem boje o přežití, který je vytyčen nepřítelem jako hra. Vše začíná, když hlavní hrdina Robert ztroskotá jako jediný přeživší na ostrově a zde nalézá zvláštní pevnost. V ní ho přivítá už od počátku velmi podezřelý muž, který se představí jako ruský hrabě Zaroff. Hra s pánem domu může začít… Zaroffa zde ve své první filmové roli vynikajícím způsobem ztvárnil Leslie Banks, jehož expresivní herecký projev baví dodnes. Velice zábavný je však celý film, díky krátké stopáži téměř nemá hluchá místa a posledních dvacet minut je nepřetržitou smrští akce, kdy hlavní hrdinové prchají pralesem před samozvaným lovcem lidí Zaroffem. Nejnebezpečnější hra tak má i po osmdesáti letech od vzniku co nabídnout a řadí se po právu k žánrovým klasikám.

Jan Hauer:
Cesta gladiátorů 2000 (Death Race 2000, 1975, r. Paul Bartel)

deathrace2000_3

Transcontinental Road Race je automobilový závod ve Spojených státech, který se koná vždy jednou do roka. Úkol soutěžících samozřejmě spočívá v tom dojet do cíle, nicméně s jednou, leč výraznou úpravou proti běžným závodům. Body totiž nenaženete pouze čelním umístěním, ale především likvidací všech osob, které se vám připletou pod kola. Důchodci a děti mají v tomto ohledu obzvláště vysokou cenu. A průměrný americký občan si může každý detail užít v pohodlí svého domova, díky skvělému a pro věc zapálenému komentátorovi televizních přenosů. K tomu si přidejte šílená auta, šílené kostýmy, revolucionáře, snažící se účastníky závodu zabít a především Sylvestera Stalloneho v růžové kravatě. Ve výsledku dostanete lehce ujetý, ale silně zábavný snímek, který se stal předlohou pro počítačovou hru Carmagedon a roku 2008 se dočkal i remaku s Jasonem Stathamem v hlavní roli.

Lukáš Nagy:
Gamer (2009, r. Mark Neveldine, Brian Taylor)

gamer

Gamerovi sa futuristický svet baví novou formou hernej zábavy. Jednou z nich je tzv. Spoločnosť, akási novodobá verzia stále populárnej The Sims, v ktorej hráči hrajú za iných ľudí a žijú tak ich život. Vo filme stereotypne zobrazené ako obézny, spotený, úchylný chlap hrá za atraktívnu ženu a pri jej sexuálnej aktivite masturbuje. Druhou, zrejme ešte populárnejšou, je hra Vrahovia. V nej sa opäť hráč ujíma človeka a bojuje o jeho holý život v  súbojoch vysielaných online po celom svete. Krv, zbrane, brutalita, smrť. To všetko sa v tejto hre o ľudský život nachádza aby uspokojilo svet. Gerard Butler ako Kable je zatiaľ jediný komu sa podarilo dostať tak ďaleko, že do slobody mu chýba už iba jedno víťazstvo. Zistí ale, že všetko je inak, ako sa zdalo byť.

 

Jan Varga:
Battle Royale (2000, r. Kindži Fukasaku)

battle-royale-5

V Japonsku došlo k přelidnění – kvůli 15% nezaměstnanosti jsou miliony lidí na ulici, mládež bojkotuje školu a kriminalita roste. Vláda tudíž vymyslí reformu nového tisíciletí – Battle Royale – reality show, do které je každý rok vybrána jedna třída maturantů ze střední školy. Ti jsou nevědomky odvezeni na ostrov, kde pod přísným dohledem vyfasují základní potřeby k přežití a náhodnou zbraň (což může být brokovnice, ale klidně také poklička od hrnce) a dostanou jeden jediný úkol. V časovém limitu musejí zabít všechny své spolužáky, aby zůstal jediný vítěz. Pokud to nestihnou v limitu, zemřou všichni. V areálu se navíc pohybují dva zkušení bojovníci, kteří už jednou soutěž vyhráli a od té doby zabíjejí pro potěšení. Když už nic jiného, tak Battle Royale je film, který vás naučí vážit si svých učitelů (kterého zde navíc hraje Takeshi Kitano).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *