Filmové přestřelky – Téma

Když diplomacie a ostatní mírové prostředky selžou, nastává čas podpořit argumenty palnými zbraněmi. Nic naplat, správný akční film nebo gangsterka se prostě bez nějaké té přestřelky neobejdou. Z nepřeberného oceánu scén s touto tématikou jsme do následujícího článku vybrali malý vzorek těch dobrých, stylových a ujetých. Hodně zajímavých se bohužel nevešlo, což představuje daň za snesitelný rozsah textu. Stejně tak tu nenajdete žádné scény spojené s westerny – ty se v budoucnu dočkají svého vlastního článku. A ještě upozornění: Text obsahuje spoilery.

 

Bitva v centru

Kdo: poldové proti zlodějům

Film: Nelítostný souboj (Heat, 1995, režie: Michael Mann)

 heat

Gang profesionálních zlodějů právě vykradl banku. Během úniku s kořistí se však objeví policie a dojde na vzájemnou konfrontaci. Strážci zákona mají sice početní převahu, jenže… Jenže proti nim stojí dobře vyzbrojený a skvěle sehraný tým, který se nemíní vzdát lacino. Výsledek? Naprostý vrchol mezi filmovými přestřelkami a nezapomenutelný zážitek, vyšperkovaný o herce jako De Niro, Pacino nebo Sizemore.

 

Jeden proti zbytku

Kdo: Arnie vs. hodně tuctových badguys

Film: Komando (Commando, 1985, Mark L. Lester)

 Commando

John Matrix si dává Zelené barety k večeři. A nejen to. Když jde o jeho unesenou dceru, mění se vzorný otec v pochodující tank. Coby komando o síle jednoho muže se, ověšen zbraněmi jako militantní vánoční stromeček, vylodí na ostrově plném špatných lidí. A dá jim pořádnou sodu. Divákovi se díky tomu dostane obrovská porce správně stylizované akce. Arnold s černými pruhy přes obličej v plné formě a v jedné ze svých nejslavnějších rolí.

 

Souboj v oblacích

Kdo: kladný hrdina vs. skupina parašutistů

Film: Sejmi je všechny (Shoot ‘Em Up, 2007, Michael Davis)

 shoot-em-up-8

Tohle je úlet. A to doslova. Hlavní hrdina filmu, pobuda a nepřekonatelný střelec Smith, zvolí k opuštění letadla skok padákem. Nicméně problémy si ho najdou i ve vzdušném prostoru. Za zvuku skladby od AC/DC ho pronásleduje skupina ozbrojenců. Smith sice nemůže ve volném pádu použít svou oblíbenou mrkev, ale zvládá to dobře i s pistolí.  A s menší pomocí kolem letícího vrtulníku se postará i o divného chlápka, co si obsesivně leští revolver.

 

Maso, krev a kulomet

Kdo: John Rambo vs. barmská armáda

Film: Rambo: Do pekla a zpět (Rambo, 2008, Sylvester Stallone)

 Rambo4

Klíčovým prvkem pro vítězství se může stát kontrola nejlepší zbraně v dosahu. Přesně tohle udělá veterán John Rambo. Okolnosti ho totiž přiměly k výletu do Barmy, kde musí čelit velkému množství vojáků místní junty. Poradí si snadno. S kulometem ráže padesát není potřeba se zbytečně pohybovat. Stačí stát u něj a proudem olova změnit všechno v dosahu na žrádlo pro krysy či jinou havěť. Měřeno cáry masa v prostoru jasná jednička tohoto seznamu.

 

Pro pár mrtvých teroristů navíc

Kdo: agenti FBI vs. militantní islamisté

Film: Království (Kingdom, 2007, Peter Berg)

 kingdom

Skupina agentů FBI přijíždí do Saúdské Arábie. Cílem jejich mise je skupina muslimských radikálů, která zde provedla proti Američanům namířený teroristický útok. Po různých peripetiích se s nimi skutečně dostanou do kontaktu. S teroristy to samozřejmě nejde po dobrém, takže musí nastoupit zbraně. Finální přestřelka, v níž se divákovi představit třeba Jaimie Foxx nebo Jennifer Garner, má patřičné grády a po technické stránce patří k těm nejlepším v oboru.

 

Variace na schody a kočárek

Kdo: Neúplatní vs. gangsteři

Film: Neúplatní (Untouchables, 1987, Brian De Palma)

 untouchables

Gangsteři nechvalně proslulého Al Capona se snaží dostat z města člověka, který může u soudu poslat jejich šéfa za katr. Jako vhodnou formu dopravy zvolí noční vlak. Na scénu však přicházejí strážci zákona v podobě zbytků skupiny „neúplatných.“ Na schodech v nádražní hale, mezi cestujícími z vlaku, se tak rozpoutá přestřelka, jejímž středem padá kočárek s dítětem. Pro ty stojící na dobré straně další komplikace ve výborné scéně, kde nezahálí žádná hlaveň a která představuje vyvrcholení slavné gangsterky.

 

Návštěva nemocnice

Kdo: dva kamarádi vs. hodně mizerů

Film: Hard Boiled (1992, John Woo)

 hardboiled

Akčních scén je v jednom z nejlepších filmů hongkongského specialisty na žánr hned několik. Ta nejlepší, dotovaná velmi štědrou délkou, se odehrává v nemocnici, pod níž se nachází sklad zbraní. Dva strážci zákona si musejí skrz její interiér prostřílet cestu až k velkému finále. Připravte se na desítky zbraní, stovky projektilů a spoustou, ne možná ještě víc náplní pro igelitové pytle. Perfektní dojem z profesionálně natočené akční jízdy ještě podtrhují fakt, že tady nepřijde nazmar žádná kulka. Od vybavení po pacienty, tady lehne olovem všechno!

 

Úklid v domě

Kdo: drsnej chlápek vs. pár chlápků na odstřel

Film: Cesta do pekel (Give ´em Hell Malone, 2009, Russel Mulcahy)

 malone

Malone je sakra drsnej maník. A rozhodně se nevyplatí si s ním něco začínat. Názorně se o tom můžeme přesvědčit hned v úvodu tohoto snímku. Dům kdesi ve městě ukrývá dvě věci. Za prvé, kufřík nutný pro splnění úkolu. Za druhé, bandu střelců, kteří chtějí ke své škodě házet hlavnímu hrdinovi klacky, vlastně kulky, pod nohy. Malone tedy v rekreačním tempu prochází budovou a jeho revolver rozhodně nezahálí. To celé za doprovodu lehce cynického monologu osvětlující různá temná zákoutí téhle branže.

 

K cíli přes mrtvoly

Kdo: klerik vs. stráže

Film: Equilibrium (2002, Kurt Wimmer)

 equilibrium

Osamocený hrdina se blíží k finálnímu střetu s hlavním zlořádem. Před vstupem do jeho kanceláře se nachází poslední překážka v podobě dlouhé haly. Tu lemují dvě řady dobře ozbrojených strážců, připravených každého nevítaného návštěvníka okamžitě sejmout. Jenomže náš hrdina patří mezi kleriky, speciálně vyškolené bojovníky specializované na boj se dvěma pistolemi. Ano, tahle přestřelka bude jednostranná. Body plus za velmi zdařilý hudební doprovod od Klause Badelta.

 

Převedeme stařenku přes ulici

Kdo: ozbrojená mládež vs. strážci zákona

Film: Můj miláček ráže 6,65 (Dear Wendy, 2004, Thomas Vinterberg)

 dearwendy1

Jenomže právě ona stařenka to celé rozpoutá. Člověk by u někoho v jejím věku čekal v tašce spíš nákup z místní verze Kauflandu, jenže ona tam má brokovnici. Skupina mladých lidí, kteří používají zbraně ke zvýšení sebevědomí, tak rázem musí sáhnout k jejich aktivnímu využití. Proti policejní přesile se sice uplatní jejich nacvičené dovednosti, jenomže proti množství strážců zákona nemají v rámci přestřelky velkou šanci na přežití.

 

Say hello to my little friend!

Kdo: Zfetovaný mafiánský boss vs. mexický drogový kartel

Film: Zjizvená tvář (Scarface, 1983, Brian De Palma)

 Scarface-4

Bouřlivou kariéru impulzivního gangstera Tonyho Montany (Al Pacino) přišla ukončit početná skupina latinsko-amerických hrdlořezů přímo do jeho honosné vily. Tony, posilněn mocnou dávkou kokainu, díky níž téměř necítí přibývající střelná zranění, vytahuje ze skříně útočnou pušku M16 s podvěšeným granátometem a působí v řadách zabijáků těžké ztráty. Jen by si měl při té řežbě více hlídat záda.

 

Turecko vrací úder

Kdo: turecký hrdina vs. podlí banditi

Film: Korkusuz (1986, Çetin Inanç)

 turambo

A máme tu bonus. Hlavní hrdina zachraňuje nevinné a bezbranné ze spárů banditů. K tomuto účelu vezme raketomet a vyráží do akce. Možná by s tím měl trošku problémy, ale jelikož je to správňák, má štěstí. Nějaký hlupák (či snad tajný spojenec?) totiž po celém areálu tábora banditů nenápadně rozhodil náhradní náboje. Z toho důvodu se stačí jen kousek natáhnout a zase máte munici. Tohle skutečně musíte vidět, už kvůli projektilům doslova vypadávajícím ze zbraně.

2 thoughts on “Filmové přestřelky – Téma

  1. 0
    0

    Dobrej výběr, ještě bych možná přidal “There was a firefight!” scénu z Boondock Saints.

  2. 0
    0

    Ono by se určitě našlo mnohem víc scén, které by se daly přihodit. Ale chtěl jsem udržet nějaký rozumný rozsah…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *