7 nejlepších filmových duelů podle FanMovie (plus bonus) – Téma

Jistěže scény i celkové koncepty, kdy hrdina napříč filmem poráží velké množství protivníků, jsou fajn. Ale přiznejme si to – nic tolik nepřidá na napětí jako okamžik, kdy hrdina zůstane o samotě s hlavním záporákem a využije svou příležitost vyříkat si s ním, co jej trápí bez účasti jeho pohůnků. O sedmi našich nejoblíbenějších filmových soubojích (včetně jednoho bonusu) si můžete přečíst v tomto článku. Jaký je váš oblíbený duel?

Terr vs. Zlý jeskynní muž

Film: Divoká planeta (La Planéte Sauvage, 1973, r. René Laloux)
Filip Šula

Mladík Terr je na cizí planetě vychováván gigantickými emzáky jako jejich mazlíček. Jednou se mu však podaří uprchnout a připojit se ke skupině divoce žijících lidí, které ohromuje nabytými vědomostmi. Jeho přítomnost se však nelíbí jednomu kverulantovi, který ho vyzve na souboj.
Ten probíhá tak, že k oběma soupeřům přivážou podivného agresivního tvora, který oběma slouží jako jediná zbraň. Vyhrává ten, jehož tvor soupeře zakousne. Ve videu k vidění od 5:20.

Indy vs. Arab

Film: Dobyvatelé ztracené archy (Raiders of the Lost Ark, 1981, r. Steven Spielberg)
Jan Varga

Jeden z nekratších duelů filmové historie – během honičky na káhirském tržišti se dav rozestoupí a Indy (Harrison Ford) je konfrontován s hrozivým bojechtivým arabem (Terry Richards), který si zkušeně přehazuje z ruky do ruky obří šavli. Místo očekávané bitky ale Indiana Jones vytáhne obyčejnou pistoli a protivníka zastřelí. Originální scéna s vtipnou pointou údajně vznikla náhodou při improvizaci Harrisona Forda, který byl tou dobou nakažen úplavicí, stejně jako většina štábu. Zkrátka se mu nechtělo točit v tom vedru další náročnou bojovou scénu a takto ji bryskně vyřešil po svém.

Plymouth Valiant, model 1971 vs. Peterbilt 281

Film: Duel (1971, r Steven Spielberg)
Jan Hauer

Plymouth Valiant, model 1971, na cestě po nekonečné dálnici v kalifornské poušti. Po stejné trase jede i špinavý, na první pohled neudržovaný kamion Peterbilt 281. A rozhodně nemá v úmyslu nechat osobní vůz dojet do cíle. Tak startuje od počátku poněkud jednostranný a postupně gradující souboj dvou řidičů. Nejlepší zbraní se v něm stává hmotnost a přední nárazník na jedné, rychlost na straně druhé. Za volantem osobáku tuctový chlapík z města (Dennis Weaver), v kabině kamionu pak kdosi neznámý (Cary Loftin), jehož cílem je prostá likvidace dalších aut. Soudě alespoň podle trofejí v podobě poznávacích značek, zavěšených na Peterbiltu.

 

Harmonika vs Frank

Film: Tenkrát na západě (Once Upon a Time in the West, 1968, r. Sergio Leone)
Marie Barešová

V průběhu snímku Tenkrát na Západě sledujeme opakovaně prostřednictvím flashbacku traumatickou vzpomínku z dětství Harmoniky (Charles Bronson). Až závěrečný souboj s hlavním záporňákem nám prozradí, že porazit ho znamená i vykonat dlouho plánovanou pomstu. Prašné prostranství za domem Jill McBain (Claudia Cardinale) vytvoří prostor pro rychlý proces. Žádné dlouhé přípravy. Odhodlaný Harmonika je úspěšnější a Frank (Henry Fonda) padá k zemi, abychom v posledních vteřinách jeho života zjistili, že způsobil smrt protivníkova bratra.

 

Harry vs Voldemort, třetí pokus

Film: Harry Potter a Ohnivý pohár (Harry Potter and the Goblet of Fire, 2005, r. Mike Newell)
Tereza Antoňová

Ten, který přežil, stojí v každém díle proti tomu, jehož jméno se nesmí vyslovit. Harry (Daniel Radcliffe) Voldemorta (Ralph Fiennes) pokaždé porazí, ovšem nikdy nebojuje sám. Pokaždé mu pomáhají kamarádi, Brumbál a další. Ve čtvrtém filmu se spolu střetnou na hřbitově. Voldemort má samozřejmě navrch až do chvíle, kdy oba vyřknou zaklínadla a jejich hůlky se spojí. V tu chvíli z Voldemortovy hůlky vyjdou duchové touto hůlkou zabitých. Všechny duše se na Voldemorta vrhnou, aby mohl Harry utéct a přenést se zpět k Bradavicím. Znovu přežil.

 

Qui-Gon Jinn a Obi-Wan Kenobi vs Darth Maul

Film: Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba (Star Wars: Episode I – The Phantom Menace, 1999, r. George Lucas)
Jaromír Franta

Jakkoliv mohlo být Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba filmem notně infantilním, souboj mezi dvěma rytíři Jedi Qui-Gon Jinnem (Liam Neeson) a Obi-Wanem Kenobim (Ewan McGregor) a lordem ze Sithu Darthem Maulem (Ray Park) mu dodal na vážnosti, kterou jinak příliš nepostrádaly ostatní díly hexalogie. Souboj se stal bezmála mytickým, a to nejen díky precizní choreografii, ale zejména i díky postavě tajemného Darth Maula, velmi pravděpodobně symbolizujícího ďábla. Tvrzení, že se jedná o vrcholný moment celého dílu, rozhodně není daleko od pravdy. Oné osudovosti a epičnosti celé sekvence rovněž přidává skladba Johna Williamse Duel of the Fates založené na velšské středověké básni Cad Goddeau – konstelace hodná nesmrtelnosti.

Humbert Humbert vs Quilty

Film: Lolita (1962, Stanley Kubrick)
Martin Kos

Lolitu (v době svého vzniku skandální román z pera spisovatele Vladimira Nabokova) se rozhodl Stanley Kubrick adaptovat na začátku šedesátých let, a ačkoliv na vývoji scénáře pracoval se samotným autorem předlohy, tak je v jeho filmografii spíše přehlíženým snímkem a mnozí diváci upřednostňují pozdější adaptaci Adriana Lyna. Přesto ale Lolita z roku 1962 vyčnívá hereckým soubojem mezi Peterem Sellersem a Jamesem Masonem. Sellersův Quilty předvádí příkladnou hru kočky s myší, kdy se pasuje do role kočky a pohrává si s bezradným Humbertem Humbertem, hledajícím svou Lolitu a muže, který mu ji odebral. Přestože by si i divák mohl přát fandit v těchto soubojích zoufalému profesorovi v Masonově podání, tak si Sellers krade během jejich vzájemných scén téměř celý prostor pro sebe a vychází z nich jako neporažený vítěz.

Bonus: Dvě strany duelantů nestačí – trojboj

Hodný vs Zlý vs Ošklivý

Film: Hodný, zlý a ošklivý (Il Buono, il brutto, il cattivo, 1966, r. Sergio Leone)
Marie Barešová

Závěrečný souboj ve snímku Hodný, zlý a ošklivý je ve skutečnosti krátkým trojbojem s několika nečekanými momenty. Tři muži zaujmou své posty v kruhovém prostoru uprostřed hřbitova. Zkracující se délka záběrů, gradující hudba a přibližující se rámování vrcholí detailem na oči pistolníků. V klíčovém okamžiku vystřelí Hodný (Clint Eastwood) a Zlý (Lee Van Cleef). První jmenovaný je úspěšnější. Několika výstřely srazí protivníka přímo do čerstvě vykopaného hrobu. Překvapenému a věčně roztržitému Ošklivému (Eli Wallach) selže pistole. There are two types of men: Those with loaded guns and those who dig.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *