7 inteligentních filmových strojů, na které by byl váš ajťák krátký – Téma

Roboti, mluvící počítače nebo umělá inteligence obecně, to je vděčné filmové téma. Obzvláště ty případy, které nějak překonají svůj program, což v lepším případě znamená, že si vyrobí lidské tělo a zařídí si plnohodnotný život, nebo vás alespoň ochrání před jiným, zlým robotem. V tom horším zabíjejí vesmírné posádky, střílejí návštěvníky zábavních parků nebo ovládají totalitní zřízení. A ano, všechny tyto případ najdete v tomto článku.

Stroj: Terminátor, série 800, model 101
Hraje: Arnold Schwarzenegger
Film: Terminátor 2: Den zúčtování (Terminator 2: The Judgement Day, 1992, r. James Cameron)
Marie Barešová

 Terminator2-T800

Abyste dostali nejlepší robotickou postavu, stačí vzít dřevěného herce rakouského původu s děsným přízvukem (Arnold Schwarzenegger), napsat pro něj pár dobrejch hlášek a nechat mu „náhodně“ vybrat drsňáckej motorkářskej obleček. Nejlepší twist v sérii přináší druhý díl, kdy je Terminátor naprogramován vůdcem odboje a stojí tudíž na straně Johna Connora. Ten k němu vzhlíží a zároveň ho polidšťuje. Nejprve se terminátoři vyhnou kontrole tím, že celý Skynet se osamostatní od vnější kontroly, a na další úrovni se T-101 učí věcem, pro které nebyl naprogramován. Stroj určený na zabíjení se učí empatii a lásce a stává se mladému hrdinovi otcem, kterého nikdy nepoznal. A v podstatě brečící Arnold? Respekt.

 

Stroj: Babička Róza 350 GLS
Hraje:  Libuše Havelková
Film: „Babičky dobíjejte přesně!“ (1983, r. Ladislav Rychman)
Filip Šula

robot1

V osmdesátých letech není na udržování domácnosti čas, proto si většina rodin pořizuje nový technický zázrak – mechanickou babičku. Pohraje si s dětmi, uklidí dům, umyje nádobí a vše s milým úsměvem a vlídným slovem. Jediné, co vyžaduje, je přes noc zapojit do nabíječky. Jenže i když babička dělá pro spokojenost rodiny první poslední, nemusí to přinést rodině užitek. Zvlášť, pokud si před ní postěžujete na sousedy, kteří mají také jednu babičku. A tím spíš, když zpočátku nevinnou sousedskou válku vezmou oba roboti do vlastních rukou a vyhrotí ji až na zničující vzájemný souboj, při němž lehnou popelem jak oba stroje, tak i vaše obydlí.

Další: Závěrečný souboj dvou znepřátelených babiček silně připomíná terminátoří ságu, jež započala o rok později.

Stroj: Gunslinger
Hraje: Yul Brynner
Film: Westworld (1976, r. Michael Crichton)
Jan Hauer

 westworld

Toužili jste si někdy připadat jako skuteční hrdinové Divokého západu? Zábavní park Delos vám toto přání za patřičný obnos pomůže splnit. Ve stylové atmosféře začouzeného saloonu si můžete vychutnat i takovou lahůdku, jako složit bídného darebáka svojí neomylnou pistolnickou bouchačkou. Nehledě k tomu, že desperát vypadá přesně jako Chris Adams ze Sedmi statečných. Problém ale nastane tehdy, když se tento pistolník, stejně jako ostatní roboti v parku, vzbouří a začne pracovat na vaší likvidaci. V takovém případě nasedne na svého věrného (robotnického) oře, opásá se ostře nabitým revolverem a se stejně disponovanou winchesterovkou vám nemilosrdně a soustavně půjde po krku.

 

Další: Rozlišení, v kterém vidí, není nic extra.

 

Stroj:  Andrew Martin
Hraje: Robin Williams
Film: Andrew – člen naší rodiny (The Bicentennial Man, 1999, r. Chris Columbus)
Martin Kos

andrew

Andrew v podání Robina Williamse je ve filmu jedním z domácích robotů, kteří v budoucnosti pomáhají s chodem domácnosti. Do svého domu si jej ze stejného důvodu pořídí i Richard Martin, nicméně Andrew se od svých druhů značně odlišuje. Jako jediný dokáže myslet či vnímat krásu podobně jako lidé. Tyto vlastnosti ho však ženou za cílem stát se také opravdovým člověkem, a tak opouští rodinu a dostává se na cestu přeměny z mechanického stroje vybočujícího z řady v organickou bytost zcela nerozeznatelnou od lidské masy.

 

Stroj: Sonny
Hraje: Alan Tudyk
Film: Já, robot (I, Robot, 2004, r. Alex Proyas)
Jan Varga

sonny

V roce 2035 jsou roboti, připomínající svým vzhledem člověka, součástí každé domácnosti jako víceúčeloví pomocníci. Jen detektiv Del Spooner v podání Willa Smithe je vůči tomuto zázraku moderní techniky skeptický a paranoidně očekává nejhorší. A brzy ke svému přesvědčení dostane důvod – sebevraždu starého profesora ve firmě U. S. Robotics má podle něj na svědomí právě robot. To by ale musel obejít tři základní zákony robotiky, a to hlavně ten o ochraně uživatele. Ukáže se, že roboti na mravní kodex opravdu kašlou, pokusí se Smithe zabít při demolici i za jízdy v tunelu a připravují se na revoluci a ovládnutí světa. Takže ponaučení: Pokud váš domácí robot zčervená, raději se kliďte, nebo mu v nejlepším případě alespoň zkratujte obvody.

 

Stroj: Hal 9000
Hraje: Douglas Rain
Film:
2001: Vesmírná odysea (2001: A Space Odyssey, 1968, r. Stanley Kubrick)
Lukáš Nagy

 hal

Klasické dielo Stanleyho Kubricka z konca šesťdesiatych rokov je podľa niekoho majstrovským kúskom a podľa iného iba veľkou nudou. Svoje miesto v našom rebríčku si každopádne zaslúži, a to vďaka lodnému počítaču menom HAL 9000, alebo jednoducho HAL. Ten je vo filme zobrazený iba ako veľká, červená, svietiaca bodka, ktorá všetko na vesmírnej lodi pozoruje a komunikuje (hlas Douglasa Raina) s posádkou. HAL je dobrým spoločníkom posádky až dokým sa nepokúsi zabiť každého jej člena. Našťastie sa mu to nepodarí a David, ktorý ako jediný prežije, si to následne s počítačom ide vybaviť. Nasleduje slávna scéna odpájania HAL, ktorá bola už mnohokrát parodovaná. Dôvody tejto vzbury a zmýšľanie HAL nie sú vo filme príliš rozobraté, pokiaľ ale siahnete po knihe, dozviete sa o ňom a jeho plánoch o niečo viac.

 

 

Stroj: Alpha 60
Film: Alphaville (Alphaville, une étrange aventure de Lemmy Caution, 1965, r. Jean-Luc Godard)
Filip Koneček

alpha

Alphaville podle mého názoru nepatří mezi to nejlepší, co Jean-Luc Godard ve své bohaté kariéře natočil. Dají se zde však najít některé prvky, které z filmu činí neobyčejné dílo. Na první pohled (či spíše poslech) je nejvýraznější počítač Alpha 60. Tento extrémně výkonný počítač se ve světě Alphaville zdá být všudypřítomným a všemocným – ať je hlavní hrdina kdekoliv, Alpha 60 vše bedlivě sleduje a reaguje. Nejzajímavější ale je, že po většinu filmu není nijak personifikován. Vkrádá se srovnání s počítačem HAL 9000 ve slavném Kubrickově filmu, ten je ovšem personifikován alespoň blikajícím červeným světýlkem. Alpha 60 je pouze jakýmsi všudypřítomným neviditelným zlem – a to jej činí jedním z nejdiaboličtějších robotů v dějinách kinematografie.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *