6 nejlepších filmových záporáků podle Fanmovie

Jsou postavy, které by měl divák nenávidět. A nenávidět některé z nich je radost. A u jiných to zase zkrátka nejde. 6 záporných postav, které nás “okouzlily”, v dnešním tematickém článku.

 

Antonín Rusnák
Hraje ho: Ondřej Malý
Film: Pouta (2009, r. Radim Špaček)
Filip Šula

antonín

„Estébák“, psychopat a monstrum ovládané vlastními emocionálními potřebami. Pouta jsou thrillerem, vyprávěným z perspektivy Antonína Rusnáka, agenta StB, jenž v osmdesátých letech sleduje disidenta Sýkoru a podléhá bizarnímu vzplanutí k jeho milence Kláře. Antonín je ztělesněné zlo, stvořené svou dobou. Znechucení stereotypem dlouho trvajícího režimu, omezeností kolegů a pokrytectvím disidentů (jeden z nejokázalejších odpůrců režimu je Antonínovým informátorem) z něho udělalo zlovolného skřeta, dusícího se vlastním vztekem, který svojí destruktivní (a posléze sebedestruktivní) tendencí infikuje nejbližší okolí. A také diváka…

 

Jesse James
Hraje ho: Brad Pitt
Film: Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford, 2007, r. Andrew Dominik)
Jaromír Franta

jesse

Značně nestandardním záporákem je Jesse James ve filmu Andrew Dominika Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem. Z velké části proto, že se film soustředí na jeho poslední měsíce a je tak spíše svědectvím o jeho ústupu ze slávy. Jesse James v podání Brada Pitta sice, ano, loupí a rozhodně neváhá použít násilí k dosažení svých cílů, je to ovšem už relikt někdejšího Jesseho Jamese, toho času ochranitele Jihu, který bohatým bral a chudým dával. Pozůstatek někdejšího mýtu: mnohdy nesnesitelný a depresivní muž, který už vůbec není žádným hrdinou a kterého oddaní kumpáni poslouchají na slovo, dokud ho jeden z nich (nebudu jmenovat, ať nespoileruji), sám jako příklad losera a jisté antiteze Jesseho Jamese samotného, nezastřelí.

 

Capt. Rhodes
Hraje ho: Joe Pilato
Film: Day Of The Dead (1985, r. George A. Romero)
Jan Hauer

cpt

Těžko říct, jaký byl kapitán Rhodes před začátkem oné záležitosti se zombies, ale teď se z něj stal regulérní magor. Ruku na srdce, ono trávit veškerý čas zavřený v podzemním bunkru a sledovat, jak vaši podřízení postupně umírají, nepřidá na psychické kondici nikomu. Rhodes by se ze všeho nejraději zbavil party vědců, které měl původně chránit a neváhá sahat ani po poněkud drsnějších způsobech. Se dvěma fešnými revolvery představuje jednu z nejvýraznějších postav celé Romerovy „Of The Dead“ série. A každopádně mu v jejím rámci patří čestné místo v zapamatování hodné smrti. Škoda ho, byl to stejně frajer…

Note: Nášivka na Rhodesově uniformě patří 99. pěší divizi. Ta byla ale rozpuštěna už v říjnu 1945 a v době, kdy se snímek odehrává, kapitán v této jednotce sloužit nemohl.

 

Charles Montgomery Burns
Mluví ho: Harry Shearer
Film: Simpsonovi (The Simpsons, 1989, r. Brad Bird a spousta dalších)
Marie Barešová

burns

Simpsonovi. Každý má nějakou tu špínu. Seriál využívá principu odlišností od přijatelných norem: tlustý táta škrtí syna, matka má sklony ke gamblerství, synek je skoro synonymem zla, nejmladší člen rodiny zastřelí člověka, děda rozjímá nad střílením gestapáků a dokonce i Lisa má své obsese a závislosti. Každý má v sobě nějaké zlo a v různých dílech postavy bojují se svými démony, tlumí je nebo jsou jimi napříč sériemi pronásledováni. Všichni obyvatelé Springfieldu mají kousek zlého v sobě, ale „nejzlejší“ je Montgomery Burns. Jeho slizké tělo připomíná hada či zubatou, má tvrdý a chladný pohled a pleš, jež se dokáže proměnit v rohy. Fyzický vzhled podtrhuje jeho charakterové vlastnosti: vypočítavost, lakotu, podlost i pýchu. Výčet doplňují i neustálé pokusy co nejvíce zbohatnout, získat moc nebo i oblibu u občanů, na kterých vydělává prodejem elektřiny. Jiskru dobra obsahuje díl, kde touží po svém medvídkovi a probouzí se v něm malý chlapec postrádající lásku. Simpsonovi nestaví na zápasu dobra a zla, ale vysmívají se nám do tváře a odhalují, že největšími záporňáky můžeme být i my.

 

Borg
Hraje je: spousta lidí
Film: Star Trek VIII: První kontakt (Star Trek VIII: First Contact, 1996, r. Jonathan Frakes)
Stanislav Antoň

borg

“We are the Borg.” Masa napůl strojů, napůl lidí, kteří tvoří jediné vědomí a jsou hnáni jediným příkazem: asimilovat všechny podřadné příslušníky cizích ras. Sice je vede královna, to proto, že autoři Star Treku nebyli schopní udržet jejich kolektivnost, ale to se projevila spíš potřeba po funkčním a děsivém záporákovi než logický vývoj původního nápadu. Jejich vesmírné lodě mají přesné geometrické tvary (krychle, koule) a žijí na nich miliony příslušníků Borgu. Jejich jediným cílem je pohltit všechny ostatní a veškerou technologii. Borg (česky nepřesně překládáno jako Borgové – což je nesmysl, Borg je jen jeden) sice dostal na prdel od Hvězdné flotily tolikrát, že se nejspíš nevzpamatuje, ale kdo ví. Možná se s nimi setkáme ve třetím dílu obnoveného Star Treku 😉 “Resistance is futile.”

Lord Voldemort/Tom Marvolo Raddle
Hrají ho: Richard Bremmer, Christian Coulson, Ralph Fiennes
Filmy: Harry Potter 1, 2, 4-8
Jan Varga

voldemort1

Je temný, zlý, nekompromisní a krutý. Perfektní definice pro záporáka, kterého se všichni bojí tak moc, že nejsou schopni vyslovit ani jeho jméno. Tomu se říká respekt. Ovládá tu nejčernější magii, má cool hada a poslušné přisluhovače. Na jeho první zjevení se na plátně se čekalo čtyři filmy s Harrym Potterem a vyplatilo se – démonicky přesvědčivý Ralph Fiennes s digitálně odstraněným nosem předčil očekávání a pojal svou postavu jako mocného lorda temnoty, který se opájí svou mocí a vyžívá se ve vlastní zlobě. A teď si představte, že tu samou roli měl původně hrát Mr. Bean.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *