Jak prosté (Elementary); 1. série – Sherlock v New Yorku – recenze

Američané jsou mistři v remaku. Není proto divu, že poté, co Sherlock BBC slaví úspěch na všech frontách, sáhli po nejslavnějším detektivovi všech dob. A stejně jako u většiny amerických verzí, i tentokrát nás čeká značné zjednodušení.

PILOT

Sherlock Holmes (Johnny Lee Miller), vyléčený feťák, žije v New Yorku, kde mu jeho odcizený, ale bohatý tatík platí veškeré výdaje. Vedle toho mu také zaplatí “společníka pro střízlivost”, dr. Watsonovou (Lucy Liu). A protože Sherlock by se nudil, pomáhá newyorské policii řešit nejrůznější případy jako poradce. Millerův Sherlock je jako postava ukotvený v realitě daleko víc, než Sherlock Benedicta Cumberbatche – je trochu výstřední, ale rozhodně není nenormální. I jeho vztah s Watsonovou má daleko rozumnější základy, kde spíš než o nevysvětlitelné přátelství jde o pomalu vznikající vztah.

A to je právě asi největší problém Jak prosté. Je prostě příliš normální. Sherlock BBC je výjimečný nejen herci a převedením do současnosti, ale prim drží právě kvůli výjimečnému vizuálnímu a scenáristickému stylu. Scénáře a vizuální stránka Jak prosté jsou zaměnitelné prakticky s jakoukoliv detektivkou, nic výjimečného od nich nelze očekávat. A když pomineme občasné hrátky s mytologií A.C. Doylea, např. v případě Ireny Adlerové, je dost možné, že seriálu spojení se jménem Sherlocka Holmese vlastně škodí. Na první pohled přivede víc zvědavých diváků, ale je otázka, kolik jich tato ničím výjimečná verze dokáže udržet. S výjimkou několika opravdu over-the-top případů (které patří mezi mé nejoblíbenější), totiž nemá co nabídnout a sám bych si ji, nebýt toho, že nedávno skončila sezóna (a letní ještě pořádně nezačala) nepustil. A nevím, jestli se příští rok vrátím.

Johnny Lee Miller potvrzuje, že chtějí-li Američané kvalitní herce, sáhnou do Británie. Jeho ztvárnění Sherlocka Holmese jako člověka zápasícího s drogovou závislostí působí věrohodně a dokáže zaujmout. S ostatními postavami je to horší, jsou ploché a nezajímavé a snaží se jen zaplnit nějakou škatulku (černošský detektiv pocházející ze “špatné čtvrti”). U Watsona skončila invence autorů tím, že mu změnily pohlaví.

V Jak prosté všechno funguje tak, jak má. Ale není tam nic navíc, žádná snaha vyrovnat se britské verzi nebo ji překonat, žádné nadšení. Běží na CBS a je to další tuctová detektivka, jakých CBS vysílá asi 20.

Hodnocení: 60%

Režie: Michael Cuesta
Hraji: Jonny Lee Miller, Lucy Liu, Aidan Quinn, Dallas Roberts, Michael Nathanson, Jennifer Ferrin, Casey Siemaszko, Johnny Simmons, Yancey Arias, Christopher Evan Welch, Craig Bierko, Molly Price, Luke Kirby, David Costabile, David Harbour, Ben Rappaport, Anika Noni Rose, Reiko Aylesworth, Matthew Humphreys, Brian Kerwin
USA, 2012, 45 min

One thought on “Jak prosté (Elementary); 1. série – Sherlock v New Yorku – recenze

  1. Britský Sherlock od BBC je sice při prvním shlédnutí efektnější, ale více než dvakrát se na něj asi sotva kdy podívám, protože samotný Holmes je postava natolik nerealistická, že mi větší zkoumání jeho nitra připadá zbytečné.
    Zato s americkým Sherlockem se mohu v mnoha věcech ztotožnit, něco se mi na něm i nelíbí, ale nikdo nejsme dokonalý. Dá se mu fandit a věřit, že příště zas bude o kousek lepší, než dnes – díky Watsonové. Nestřílí bezhlavě v obýváku do zdí, protože se nudí, že nemá případ, ale snaží se v tom případě nějaký přehlédnutý objevit třeba v márnici. Toť zásadní rozdíl, stejně jako to, že umí soucítit s pozůstalými po obětech.

    Anglický Sherlock mi přijde jako geniální detektiv, ale současně se chová jako nezralý teenager. Nemá mi co nabídnout, chybí mu v jeho charakteru zcela citová složka.
    No, a konečně, jeho neznalost (i následné zdůvodnění), že Země se otáčí kolem Slunce – to mi opravdu hlava nebere.

    Americký Holmes v podání J. L. Millera je pro mne naproti tomu herecký koncert. Jeho mimika, gesta, chůze, pohybová hyperaktivita nebo naopak někdy zase neobvyklá topornost, jsou brilantně zvládnuty do úplné dokonalosti.
    Nevyzdvihuji Elementary kvůli detektivním zápletkám, které musí být logicky jednodušší při poloviční stopáži jednotlivých dílů, než je tomu v seriálu BBC, ale kvůli originálnímu Holmesovi a učenlivé Watsonové samotným. Jejich vzájemné poznávání především v „obývákových rozmluvách“ mě vždy dobře pobaví.

    Závěrem bych rád pochválil mistrný český dabing am. Sherlocka Liborem Boučkem na tv AXN, který snad už ani nemohl být lepší.
    Bohužel primácký dabing Davida Novotného, z výstřednosti a jedinečnosti Sherlocka ubral natolik, že tím seriál spadl do průměrnosti. Navíc dabing kapitána Gregsona je přímo tragický.

    Takže raději Sherlock s Boučkem, originální znění s titulky nebo slovenský dabing na tv Markíza. I ten je lepší…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *