Wild Target – britský humor opět slaví triumf

Victor Maynard (Bill Nighy) působí na první pohled jako konzervativní britský gentleman. Rezervovaný, milující burgundská vína a poklidně žijící ve svém venkovském sídle. Mimo těchto bohulibých aktivit ale také pokračuje v rodinné tradici a vykonává práci nájemného zabijáka. Jeho posledním cílem se stává fešná podvodnice Rose (Emily Blunt), která jednoho bohatého obchodníka (nebo mafiána) obrala o milion liber. Zabít bezbrannou slečnu nepředstavuje pro legendu jako Victor žádný problém. Nebo ano? Shodou náhod se z lovce stává ochránce lovné zvěře. Jenže ochránit někoho tak temperamentního jako Rose představuje těžký úkol i pro skutečného mistra v oboru…

Kdybych měl snímek „Wild Target“ okomentovat jedním slovem, zřejmě sáhnu po termínu „příjemný.“ Ono slovo totiž dokonale vystihuje pocit, který se diváka zmocní. Na zcela jednoduchém příběhu se podařilo vytvořit pohodový film, schopný dobře pobavit a jehož některé hlášky nebo konkrétní scény vydrží ještě nějakou dobu po zhlédnutí v paměti. Důvodů k tomuto zhodnocení je hned několik.

Za prvé musím vyzdvihnout herecké výkony hlavních aktérů a především nadšení, s nímž se do svých rolí ponořili. Nighymu, ač se tváří jako starý suchar první třídy jeho řemeslo zkrátka věříte a ani na okamžik nepochybujete, že svou proslulost získal zcela po zásluze. Lehce ztřeštěná a problémy za hlavu házející Rose představuje v podání Emily Blunt dívku, kterou si zkrátka nejde nezamilovat od prvního okamžiku. Ústřední dvojici navíc zdatně doplňují i další postavy, v jejichž obsazení (i napsání) měl někdo hodně šťastnou ruku.

Na prvním místě se jedná o marihuanu milujícího Tonyho (Rupert Grint), který jakožto zabijákův učeň sice není pro snímek nepostradatelný (děj by fungoval i bez jeho přítomnosti), ale jeho vynechání by znamenalo přijít o skvělé nárazníkové pásmo mezi hlavními aktéry. Z dalších si zmínku určitě zaslouží Martin Freeman, připomínající nacistu z brakového filmu, nebo Eileen Atkins coby Victorova matka na kolečkovém křesle, velmi zručně se ohánějící samopalem či nožem. Velkou výhodu snímku vidím v tom, že všechny postavy, včetně hloupých a ještě hloupějších pistolníků, střílejícím na Rose a Victora, působí opravdu směšně a nikoliv trapně. Inu, britský smysl pro humor opět jednou slaví svůj triumf.

Scénář je v tomto ohledu napsán velmi vyváženě a jedná se o něco, co se nestydím označit jako skutečně inteligentní zábavu. Není to prvoplánové, ale naopak precizně vymyšlené, místy navíc okořeněné mírnou porcí humoru poněkud černější kategorie. To se projevuje i ve smyslu pro detaily, jaký tvůrci předvedli. Když se na snímek díváte, určitě se vám vyplatí sledovat každou maličkost, která se v něm objeví. Stačí si například všimnout, jakým způsobem Victor drží svou pistoli nebo třeba volant automobilu. Podobných maličkostí se tu najde daleko víc a představují příjemné zvýšení už tak značného komického efektu.

Od začátku do konce z filmu čiší neuvěřitelná lehkost, s jakou byl natočen. Wild Target má spád, dokáže udržovat pozornost diváka a navzdory určité stagnaci ve druhé polovině (kterou způsobuje především fakt, že namísto přesunů po městě se děj odehrává pouze ve Victorově venkovském domě) si udržuje vysoký standard a úroveň. Za největší, a možná také jediný výrazný nedostatek by se dala označit nepříliš reálná zápletka – představa profesionálního zabijáka, který nedokončí zakázku jen pro hezké oči cíle je poněkud přitažená za vlasy. Nicméně, přeci jen se jedná o komedii a tam se může stát všechno. Z tohoto důvodu bych nepravděpodobný příběh nepovažoval za nic, co může zkazit výsledný zážitek.

Ve Wild Target přichází svěže podaný, oddechový snímek, s čistým svědomím doporučitelný každému bez ohledu na věk (kromě mládeže základní školou povinné, samozřejmě) a pohlaví. Sympatické postavy ztvárněné výbornými herci, spousta dobře podané zábavy a výborná dynamika dávají dohromady snímek, k němuž se po nějaké době rádi vrátíte. Pokud máte špatnou náladu, představuje Wild Target ideální způsob k nápravě. Sleduje se prakticky sám a patří k těm vzácným případům, které skutečně dokáží bavit od první do poslední minuty.

Hodnoceni: 90%

Režie: Jonathan Lynn
Hraji: Bill Nighy, Emily Blunt, Rupert Grint, Rupert Everett, Eileen Atkins, Martin Freeman
Velká Británie, 2010, 95 minut

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *