U konce světa/Na konci světa (The World’s End) – Pegg a Frost zastavují mimozemskou invazi – recenze

CSFD IMDb WWW US Recenze CZ Recenze

Zakončení velmi, velmi volné trilogie Edgara Wrighta, Simona Pegga a Nicka Frosta se k nám do kin sice nepodívá, to ale ani náhodou neznamená, že by chlapci vyměkli.

we1

I když… možná trochu. Soumrak mrtvých a Jednotka příliš rychlého nasazení (můj osobní favorit z celé trilogie) působily daleko méně učesaně, byly frenetičtější a podvratnější. Tvůrci házeli na diváka vtipy a věřili, že se chytne (většinou úspěšně). Vývoj postav a jejich psychologie byly omezeny na naprosté minimum.

S posledním společným filmem jakoby tvůrci dospěli. Režisér se uklidnil a už nestříhá celý film s kadencí kulometu polykajícího nábojový pás. Nepoužívá tolik divoké kamerové nájezdy. Jeho práce je bezchybná, precizní, ale ubylo nadšení, které se snad nedá popsat jinak než jako “začátečnické”, přičemž samozřejmě Edgar Wright začátečník nebyl.

Simon Pegg a Nick Frost také mají daleko komplikovanější vztah, takový, jaký přátelé po 30 letech známosti mívají.

Skupina přátel se vydává do města, kde prožili své dětství a mládí. Dotáhne je tam jeden z nich, životní ztroskotanec s Peggovou tváří. Ostatní se ve svém životě někam posunuli, něčeho dosáhli. Jen on ne. Ale není to takový ten dobromyslný ztroskotanec, který prostě nestojí o výdobytky moderního světa a chce “pařit” až do smrti. Ne, Peggova postava je pěkná sobecká svině, která lže a zneužívá své kamarády. Přesto se mu podaří pod různými (vylhanými) záminkami dát starou partu dohromady a dosáhnout toho, co se jim před lety nepodařilo – ujít zlatou míli a chlastat ve všech 12 hospodách, které na ní jsou. Do cesty se jim ale připlete invaze mimozemských lupičů těl…

we2

Téma mimozemské invaze v anglickém zapadákově funguje stejně dobře jako policejní stát v anglickém zapadákově v Jednotce příliš rychlého nasazení. Je obskurní a zábavný. Zároveň je ale až překvapivě vyspělý, je to příběh o odpuštění a přátelství na život a na smrt – Rychlé šipy by mohly závidět.

Stejně tak technická stránka filmu je zase o něco lepší, Wrightova choreografie akčních scén je bezchybná (rvačky s utrhanými končetinami jsou prostě fajn) a zvláštní efekty působí dráž, než nejspíš byly.

Přesto je pro mě film trochu zklamáním. Těšil jsem se na něj, snad jsem od něj čekal víc. Nebo možná není problém v tom, že dospěli tvůrci, ale že jsem dospěl já…

Hodnoceni: 80%

Režie: Edgar Wright
Scénář: Simon Pegg, Edgar Wright
Kamera: Bill Pope
Hudba: Steven Price
Hraji: Simon Pegg, Nick Frost, Martin Freeman, Rosamund Pike, Eddie Marsan, Paddy Considine, Pierce Brosnan, David Bradley, Bill Nighy, Mark Heap, Rafe Spall, Michael Smiley, Alice Lowe, Darren Boyd, Julian Seager, Gabriel Constantin
Velká Británie, 2013, 109 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *