Hobo with a Shotgun – Proklatě zábavné béčko

Pobuda s brokovnicí, nemilosrdně trestající nejrůznější zlořád, se divákům představil už v roce 2007 ve formě traileru, náležícího do projektu Grindhouse. Divákům se z pochopitelných důvodů námět i provedení zalíbilo a tak bylo rozhodnuto o natočení plnohodnotné verze. Hobo tak, alespoň co se vzniku týče, kráčí ve stopách svého souputníka Macheteho, který rovněž začínal jako trailer na fiktivní film a nakonec se podíval i do kin.

O co tedy jde? Postarší bezdomovec (Hauer, který v hlavní roli nahradil v traileru hrajícího Davida Brunta) žije svůj osamělý, nelehký, avšak zcela svobodný život a sní o sekačce na trávu. Ano, tak jako vy toužíte po povýšení v práci či snadné cestě k penězům, náš hrdina chce sekačku, díky které by sekal trávníky jako nikdo jiný, vydělal nějaké peníze a v poklidu dožil svůj život někde na odpočinku. Za účelem opatření zmíněného zahradnického náčiní zavítá do města, sužovaného kriminalitou všeho druhu. V první chvíli hodlá pouze zakoupit vysněné zboží a zmizet někam do klidnějšího kraje. Těsně před tím, než vydá patřičný obnos, se obchod stane terčem přepadení. Shodou okolností mají v krámě kromě sekačky také brokovnici. A obojí stojí stejně…

Pokud jste měli možnost vidět trailer (lhostejno jestli ten původní, nebo „oficiální“ s Hauerem), zřejmě už tušíte, co můžete od filmu čekat. K radosti všech vyznavačů béčkových snímků můžu konstatovat, že tvůrci servírují přesně to, co slíbili. Přímočarý, jednoduchý děj, lemovaný spoustou různě stylizovaného násilí a krve. Jelikož jde o projekt určený pro sice slušně zastoupenou, přesto však menšinovou diváckou obec vyznavačů béčkových filmů, mohli se tvůrci odpoutat od problémů s korektností a v některých pasážích je to docela znát.

K cti autorům budiž také skutečnost, že se dokáží celou tuhle záležitost servírovat v záživné formě – ačkoliv tedy není problém odhadnout vývoj děje, po většinu času se u filmu velmi dobře bavíte, byť jde místy o docela zvrácený typ smyslu pro humor. Děj postupně graduje, vrší na sebe stále větší hromady mrtvol a neúprosně spěje k závěru, který se jen těžko obejde bez krve a projektilů z nejrůznějších zbraní. Pokud se dokážete naladit na vlnu, na níž se snímek pohybuje a hrát s ním jeho hru, čeká vás hodina a půl příjemné zábavy – jedná se o učebnicové béčko, sázející na osvědčené postupy a schémata, s nimiž ale tvůrci pracují na výbornou.

Velmi šťastnou ruku měli tvůrci i při výběru představitele titulní role. Zkušený veterán Hauer plně využil příležitost ukázat, že stále ještě nepatří do sběrny železného šrotu a svou úlohu si viditelně užívá. Přehlédnout se rovněž nedá zkušenost, že ani uplynulá léta herci neubrala nic z jeho pověstného charismatu. Úlohou dalších postav je především navodit tu správnou béčkovou atmosféru, čemuž odpovídá jejich vzhled i vystupování. Připravte se tak na zvrhlé a úplatné policisty, sadistické mafiány v tmavých brýlích nebo třeba pedofila ve vánočním oblečení. Tyto a mnohé další figurky jsou ztvárněny méně známými herci, k jejichž výkonu lze dodat, že plně odpovídá žánru filmu.

Pokud máte k béčkovým snímkům nějaký vztah, představuje pro vás Hobo dobrou volbu. Má spád, obsahuje snad všechny nezbytné žánrové náležitosti a dokáže potěšit i patřičnou dávkou nekompromisnosti. Jedná se o velmi dobře natočené, čistokrevné béčko, které by sice nedokázalo obstát u divácké většiny, ale svou skupinu sklaních fanoušků si najde bez potíží. Tedy přesně takový typ snímku, který boduje na DVD a stává se vděčným aktérem akcí, na nichž se kombinuje sraz party přátel, konzumace alkoholu a sledování filmů.

 

Hodnoceni: 80%

Režie: Jason Eisener
Hraji: Rutger Hauer, Gregory Smith, Robb Wells, Molly Dunsworth
Kanada / USA, 2011, 86 min

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *