Zvláštní jednotka (Commandos) – Válečné filmy

Před zahájením operace „Torch“ je v severozápadní Africe vysazena jednotka amerických vojáků italského původu. Za úkol mají zneškodnit italskou posádku v oáze, nastoupit na její místo a následně zajistit, aby se s jediným zdrojem vody v širokém okolí nic nestalo. Úkol komplikuje skutečnost, že nedaleko se nachází německá pancéřová divize, která sem pro vodu pravidelně jezdí – Američané tedy musejí svou roli německých spojenců hrát natolik věrohodně, aby nevzbudili podezření. Mise se účastní také seržant Sullivan (Van Cleef), jehož psychický stav velmi ovlivnilo nasazení v Pacifiku. Původně měl celé misi velet seržantův dobrý přítel a spolubojovník, kvůli úrazu je však nahrazen jiným důstojníkem, s nímž si seržant od první chvíle nepadl do oka. Po úspěšném výsadku se podaří oázu obsadit, nicméně oproti původnímu plánu však Američané ušetří část italských zajatců. Nejprve všechno probíhá poměrně hladce, nicméně poté se Italům podaří zabít stráže, získat zbraně a následně také nákladní vůz, s nímž se chtějí dostat k německé divizi. Při honičce v poušti najede jejich vůz na minu a zdá se, že problém se tak vyřešil. Seržant Sullivan však po návratu obviňuje velitele akce ze zavinění smrti několika vojáků a jejich vzájemný konflikt se stále více vyostřuje. Případný střet zažehnává příjezd německého důstojníka, který přijíždí pro vodu. Nikdo z přítomných však netuší, že jeden z Italů přežil explozi náklaďáku a následně byl zachráněn německou hlídkou.

Nacisté reagují rychle, vysílačkou zpraví svého důstojníka o situaci a přikáží mu vyčkat do chvíle, než na místo dorazí německé tanky. Seržantovým přičiněním vypukne přestřelka dřív, než se tak stane. V zuřivé bitvě utrpí obě strany velké ztráty a oáza a všechny stavby v ní jsou prakticky zničeny. V boji umírá jak seržant Sullivan, tak velitel akce a německý důstojník. Na bojišti zůstávají pouze dva muži, jeden Američan a jeden Němec. Oba ve stejnou chvíli odhazují samopaly a pouští se společně do náročného úkolu pohřbít všechna těla ležící na bojišti.


„Zvláštní jednotka“ představuje v rámci italských filmů velmi milé překvapení. Stále sice nedosahuje kvality nejlepších amerických snímků té doby, nicméně většinu svých kolegů z Apeninského poloostrova překonává minimálně o třídu. Velký podíl na tom má vynikající Lee Van Cleef v roli psychicky labilního seržanta, sužovaného vzpomínkami na boje s Japonci. Za zmínku stojí i větší důraz na určitou logiku příběhu. Vojáci si například dávají pozor, aby skutečně působili jako Italové – všechny zbraně americký výroby, s nimiž na misi vyrazili, pečlivě ukrývají a sahají po nich pouze v největší nouzi, jinak vždy používají pouze italské. Dalším plusem jsou mnohem vyrovnanější přestřelky, velký počet Američanů umožnil, aby měli ztráty na podobné výši jako Němci. To představuje velmi vítanou změnu proti klasickému schématu, kdy skupina pěti hrdinů bez problémů postřílí stovku Němců aniž se u toho zapotí nebo přebije zásobník. Závěrečná bitva se povedla na výbornou, a snad v žádném italském filmu nenajdete lepší a kvalitněji natočenou. Samotný závěr pak vyznívá velmi dobře a scéna, kdy dva nepřátelé spolupracují ve svém neveselém úkolu, patří k těm nejpůsobivějším z celého snímku. Bohužel, celkové úsilí tvůrců sráží zbytečná délka filmu, kdy se mezi prvním útokem na oázu a závěrečnou bitvou téměř nic důležitého neděje. Alespoň se tu ale povedlo omezit, pro euro war jinak typické, rádoby hluboké myšlenky o tom, jak je válka špatná. „Zvláštní jednotka“ ale i tak představuje dobrý válečný počin a v rámci italské produkce bezesporu patří k těm vůbec nejlepším.


Závěrečná poznámka patří v této rubrice většinou výstroji a výzbroji ve filmu použité. Výjimku neudělám ani tady. Ačkoliv je i v tomto ohledu „Zvláštní jednotka“ lepší než většina jiných euro war snímků, narazíme tu na americké poválečné tanky přestříkané na německé, Sullivan používá pistoli Beretta rovněž z poválečného období a samopaly M3A1 se začaly používat až v roce 1944, o necelé dva později, než se odehrává děj filmu.

Příště se v této rubrice seznámíme s klasickým válečným filmem Bitva o Midway. V rekonstrukci jedné z nejdůležitějších bitev války v Tichomoří se objevují takoví jména jako Charlton Heston nebo Henry Fonda.

Režie: Armando Crispino
Hrají:
Lee Van Cleef, Jack Kelly, Giampiero Albertini, Marino Masé, Götz George, Pier Paolo Capponi, Ivano Staccioli
Itálie/SRN, 1968, 121 minut

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *