Ztracená jednotka (Lost Command) – Špinavý kus historie – válečné

Děj snímku začíná v Indočíně, během poslední fáze bojů o pevnost Dien Bien Phu. Zde se v průběhu bojů setkávají zkušený podplukovník Raspeguy (Quinn) a ohledně války poněkud naivně smýšlející kapitán Esclavier (Delon). Oba dva zde také padnou do zajetí Vietnamců a do vlasti se vrátí až poté, co válka oficiálně skončí. Ačkoliv si oba muži příliš nerozuměli, kapitán ve své následné zprávě velmi dobře hodnotí podplukovníkovo velení. Po intermezzu ve Francii se dvojice důstojníků a jejich výsadková jednotka přesouvá do místa další francouzské války, tentokrát v Alžírsku.

Zde se jejich úkolem stává najít a zlikvidovat dobře vyzbrojenou a početnou skupinu místních partyzánů. Raspeguy se záhy dozvídá, že jejich velitelem je jeho někdejší spolubojovník z Indočíny, bývalý vyznamenaný poručík Mahidi. Dopadení tohoto velmi schopného bojovníka se tak pro výsadkáře stává jednou z hlavních priorit. Partyzáni do své taktiky zavedou nový prvek, a sice bombové útoky ve městech. V této době se Esclavier, konsternovaný událostmi, k nimž ve válce dochází, seznamuje s místní dívkou (Cardinale) a snaží se s ní navázat vážnější vztah. Skutečnost je však o poznání komplikovanější – jeho vyvolená je ve skutečnosti sestrou vůdce partyzánů a několikrát využila kapitána k tomu, aby dostala přes francouzské hlídky rozbušky pro bomby. Esclavier z ní pomocí ne zrovna galantního chování dostane údaje, kde se Mahidi nachází, zároveň jí však slíbí, že ho výsadkáři chytí živého. Dochází k závěrečnému útoku, partyzáni však drží výhodnou pozici ve skalách. Podplukovník však vymyslí trik, k němuž použije vlastní zdravotnický vrtulník, který přiletěl pro raněné. Sundá z něj označení červeného kříže a naloží do něj část jednotky. Mahidi zakáže svým mužům na stroj střílet, helikoptéra však přistane v týlu obránců a Francouzi během krátké přestřelky zvítězí, přičemž umírá i Mahidi. Esclavier, nyní zřejmě definitivně zbavený všech iluzích o válce, armádu následně opouští.

              Filmů o válce v Alžírsku zase tolik natočeno nebylo, českému divákovi může být známý především výtečné Mezi nepřáteli, dávané u nás i v kinech. Oba snímky mají, kromě místa děje samozřejmě, i některé další styčné prvky. Opět tu máme střet ideálů s realitou, zde ovšem nedovedený do takové krajnosti. I tak však byl snímek, natočený pouhé čtyři roky po skončení bojů, ve Francii po deset let zakázán, neboť celý konflikt představoval velmi citlivé téma. Američané takovými komplexy netrpěli, takže si mohli udržet zdravý odstup a ukázat válku v její méně heroické podobě. Obě strany se bez rozdílu uchylují k věcem, který by se podle platných konvencí dít neměli, dochází k porušování předpisů, zajatci si nemohou být jisti ani životem, natož šetrným zacházením a tak dále. Na pozadí těchto událostí může divák sledovat osudy dvou zcela odlišných mužů. Obě dvě postavy, jak podplukovník, tak kapitán, jsou zahrané velmi dobře zdatnými herci, otázkou ovšem zůstává, který z nich si získá divákovy sympatie. Zda místy až příliš naivní kapitán, nebo rázný a schopný podplukovník. Z obsazení stojí za zmínku ještě krásná Claudia Cardinale, dokazující, že i ve válečném filmu se najde místo pro krásnou ženu – i když pro popis její role bych slušná slova nevolil. Velká část děje se odehrává v krásných přírodních scenériích ve Španělsku a nechybí zde sice poněkud minimalistické, avšak velmi dobře zvládnuté bojové scény. Vytknout by se dala snad jen jedna věc, a sice poněkud zdlouhavá pasáž ve Francii. Jinak rozhodně snímek, který stojí za vidění.

Jak již bylo zmíněno výše, natáčení filmu probíhalo ve Španělsku. Z toho důvodu se do výzbroje postav dostaly i takové zbraně, které pocházejí a místních zdrojů a v alžírské válce nemají co dělat. Jedná se zejména o pistole Astra u francouzských výsadkářů a také o španělské pušky a samopaly partyzánů, zjevně suplující zbraně německé výroby.

Hodnoceni: 80%

Režie: Mark Robson
Hraji: Anthony Quinn, Alain Delon, George Segal, Michèle Morgan, Maurice Ronet, Claudia Cardinale, Jean Servais, Al Mulock, Jacques Marin, Burt Kwouk, George Rigaud, Grégoire Aslan
USA, 1966, 129 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *