Stihači, na start! (Aces high) – Válečné

Roku 1917 je k 76. stíhací letce britského letectva ve Francii přidělen mladý pilot Croft (Firth). Přichází rovnou ze školy, s několika málo nalétanými hodinami a se spoustu ideálů, vyvolaných prezentací války ve Velké Británii. Hned na začátku utrpí jeho optimistické představy o tom, jak válka probíhá, vážnou trhlinu. Velitelství jednotky se nachází v rozpadlé budově a velitel, zkušený pilot John Gresham (McDowell), Croftův osobní vzor, není hrdinou bez bázně a hany, ale přísný a cynický důstojník, který se s válkou vyrovnává pomocí alkoholu. V dalších dnech ztráta iluzí pokračuje dál. Hned při prvním letu je Croft málem sestřelen, navíc se svým letadlem zabloudí a je nucen přistát a zeptat se britských dělostřelců na cestu, čímž si vyslouží kritiku ze strany velitele. Dalším úkolem se stává pořízení snímků nepřátelských pozic, přičemž Croft plní úlohu pilota průzkumného letadla, v němž letí také mezi členy jednotky velmi oblíbený kapitán Sinclair (Plummer), voják ze staré školy, který ani ve víru moderní války kolem nezapomíná na zdvořilé chování a přátelský přístup k podřízeným. Mise skončí úspěšně, nicméně kapitán je během ní smrtelně zraněn a umírá ještě před přistáním letadla.


Sedmého dne od Croftova příchodu se šest letců, včetně velitele, chystá na vysoce rizikovou misi. Jde o zničení německých pozorovacích balónů, chráněných silnou protileteckou obranou a početnou skupinou nepřátelských stíhacích letadel. První z Britů zahyne už během přeletu fronty, zbytku se podaří úspěšně napadnout první stanovený cíl. Během cesty ke druhému jsou zaskočeni nepřítelem a dochází k letecké bitvě. V ní postupně umírají tři britští piloti, naživu zůstávají pouze Gresham a Croft. Tomu se podaří jednu německou stíhačku sestřelit, o několik vteřin později se však jeho stroj srazí s jiným nepřítelem a exploduje. Gresham, který už de facto nemá komu velet, se vrací na základnu. O několik dní později dostává letka posily v podobě pilotů ještě mladších, než byl Croft, a celý příběh o ztrátě iluzí a snaze přežít na frontě déle než týden může začít od začátku.


Aces high
bezesporu patří k nejznámějším filmům s tématikou leteckých soubojů během I. světové války. Zároveň bývá po zásluze řazen k tomu nejlepšímu, co kdy bylo o tomto bohužel dost opomíjenému tématu natočeno. Důvody pro toto hodnocení jsou v podstatě tři. Za prvé precizně zpracované, strhující letecké souboje, v nichž se prohánějí skutečná letadla (průzkumný dvouplošník je údajně unikát z válečného období, roli britských stíhaček si zahrály přestavěné poválečné stroje) a které představují víc než rovnocenné soupeře pro záplavy digitálních efektů v novějších snímcích s podobnou tématikou (Rudý baron, Rytíři nebes). Sice se občas neobejdeme od v té době nezbytné zadní projekce, nicméně i tu použili filmaři s citem a ve střízlivém množství. Druhý důvod, celkové ladění a atmosféra filmu. Spolu s tím, jak se hlavnímu hrdinovi hroutí jeho iluze a optimistické představy, se děj stává stále temnějším a depresivnějším. Ve chvíli, kdy nastává kritický sedmý den, už prakticky každý divák podvědomě tuší, že v tomhle příběhu se žádného šťastného konce nedočká. Vedle těchto ponurých sekvencí tu ale najdeme i poklidnější pasáže, jako oslavu za účasti sestřeleného německého pilota, která vnáší do jinak neutěšené atmosféry náznak lidskosti. A bod třetí, herecké výkony hlavních představitelů, mezi nimiž zaujme především McDowell coby zlomený, na alkoholu závislý důstojník. Aces high jsou po všech stránkách velmi zdařilým válečným filmem, který  realistickým způsobem ukazuje odvrácenou stranu letecké války na západní frontě a představuje to nejlepší, co kdy bylo o daném tématu natočeno. Vzhledem k vysoké úrovni zpracování a dalším, výše zmíněným prvkům, ho nelze jinak než doporučit. Zvláště, když u nás vyšel na DVD za cenu zcela lidovou.

Na závěr jedna ve filmu obsažená chybička a jedna zajímavost. Na začátku snímku ukazuje kapitán Sinclair Croftovi letadlo a zmiňuje, že major Gresham létá na svém osobním stroji Nieuport  17, na který údajně „nedá dopustit.“ Major ale během filmu používá stejný stroj jako všichni ostatní, tedy SE5 (lépe řečeno Stampe SV.4 upravený tak, aby připomínal slavnou britskou stíhačku). Zajímavostí potom budiž skutečnost, že záběry z tohoto filmu posloužily pro natočení epizody „Private plane“ ze čtvrté řady seriálu Černá zmije z roku 1989.

Režie: Jack Gold
Hrají: Malcolm McDowell, Christopher Plummer, Peter Firth, Simon Ward, David Wood, David Darker
Velká Británie, 1976, 114 minut

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *