Pekelní andělé (Hell´s Angels) – Válka vs. přátelství – recenze

Hodnoťte film

CSFD IMDb US Recenze

Bratři Roy (Hall) a Monte (Lyon) se během studia na Oxfordu seznámili a spřátelili s Němcem Karlem (Darrow). Do života všech tří mužů zasáhne vypuknutí I. světové války. Stanou se příslušníky letectva, ovšem na rozdílných stranách fronty. Roy a Monte nejprve slouží na území Britských ostrovů a zajišťují ochranu Londýna proti nepřátelským vzducholodím. Členem posádky jedné z nich je také Karl, vykonávající funkci pozorovatele. Jeho úkol spočívá v tom, že je v případě špatného počasí spuštěn v malé gondole na dlouhých lanech, odkud vyhledává cíle a hlásí případné zásahy. Jelikož si však Velkou Británii během studia velmi oblíbil, nechá všechny bomby neškodně spadnout do jezera a zároveň hlásí svému veliteli úspěšné zničení cíle. Vzducholoď je vzápětí napadena britskými letadly a její kapitán dává povel k výstupu do větší výšky.

ha_2

Jelikož gondola s Karlem způsobuje velký odpor a její vytažení by zabralo příliš mnoho času, vydává rozkaz k přerušení lana. K tomu skutečně dojde, nicméně ani to vzducholoď nezachrání – jedno z letadel, jemuž selhaly palubní zbraně, do ní narazí a způsobí tak její explozi. Roy a Monte se poté přesouvají do Francie, kde se dobrovolně hlásí ke zvláštnímu úkolu. V ukořistěném německém bombardéru letí zničit velký muniční sklad. Tato akce má za úkol usnadnit britský pozemní útok. Nálet je úspěšný, ale při návratu jsou bratři sestřeleni největším německým leteckým esem, baronem Von Richthofen. Oba dva přežijí dopad letounu na zem a dostanou se do zajetí. Německý generál se z nich snaží dostat informace o chystaném útoku. Pokud odmítnou, nechá je popravit jako špiony. Roy naoko souhlasí s tím, že bude mluvit, na oplátku si ale vyžádá pistoli, aby mohl svého kolegu zastřelit a vyhnout se tak poválečnému podezření ze zbabělosti. Ve skutečnosti ale psychicky slabšího Monteho zastřelí právě proto, aby nemohl Němcům nic prozradit. Poté, co zabije svého bratra, končí před popravčí četou. Vlastní pěchotní útok je nicméně úspěšný a postupující Britové obsadí německé zákopy a zaženou jejich obránce.

Na svou dobu velmi nákladný film, s působivým rozpočtem 3,95 milionu tehdejších dolarů, se natáčel od roku 1927 jako němý. Jeho vznik značně komplikovaný, např. režisér (a zároveň producent) Hughes utrpěl zranění při nehodě a tři z pilotů, kteří se natáčení účastnili, dokonce zemřeli. Přes všechny obtíže se ale nakonec povedlo realizaci snímku dovést do konce, korunovaného velkým komerčním úspěchem v kinech. Mimochodem, dodatečná úprava na zvukový film stála roli norskou herečku Gretu Nissen.

ha_3

V původní verzi hrála hlavní ženskou postavu, ve zvukové verzi ji ale nahradila Jean Harlow. Snímek samotný sice trpí občasnou rozvleklostí, zejména úvod, popisují dobu před začátkem první světové války, je dost dlouhý a nezáživný, nicméně děj minut následujících to plně vynahrazuje. Klíčovými monety se tu stávají dvě bojové scény. První zobrazuje útok vzducholodi na Velkou Británii, druhá pak nálet na německý sklad munice. Obě jsou natočené na svou dobu opravdu výborně a jejich atmosféra působí na diváka i v současnosti. Pasáž se vzducholodí vyniká ponurou náladu, umocněnou především finální snahou uniknout před stíhacími letadly. Pohled na německé vzduchoplavce, kteří dobrovolně vyskakují (samozřejmě bez padáků), aby svůj stroj odlehčili, nabízí patřičně silný zážitek. Tím spíš, že jejich oběť nevede ke kýženému cíli. Scéna s náletem zase představuje velké množství letadel v úžasně natočených soubojích. Ty jsou natolik strhující, že překonávají i některé mnohem novější počiny na podobná témata. Celou záležitost navíc šperkují takové detaily, jako stylově zjizvený německý kapitán vzducholodi, nebo účast von Richthofena. Úžasný moment pak představuje i závěr na německé základně, spojený s položením nejvyšší oběti. Ve výsledku sice místy pomalejší a starší, ale stále zdařilá podívaná, mající své místo v historii žánru i filmu jako takového.

Hodnoceni: 70%

Režie: Howard Hughes, Edmund Goulding
Scénář: Marshall Neilan, Joseph Moncure March
Kamera: Elmer Dyer
Hudba: Hugo Riesenfeld
Hrají: Ben Lyon, Jean Harlow, Lucy Doraine, Carl von Haartman
USA, 1930, 127 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *