Mosty na Toko-Ri (Bridges At Toko-Ri) – Holden pálí mosty – válečné

Během mise nad korejským územím je letoun námořního pilota Harryho Brubakera (Holden), poškozen nepřátelskou palbou. Podaří se mu sice doletět do blízkosti letadlové lodi, nakonec však musí nouzově přistát na mořskou hladinu. Z vody je nakonec vytažen posádkou záchranného vrtulníku a bezpečně se tak vrátí na svou loď. Během následné plavby do Japonska do jeho nadřízený, kontraadmirál Tarrant (který v něm spíše než podřízeného vidí syna, jehož ztratil v bojích za II. světové války), informuje o svém záměru napadnout mosty na Toko-Ri, což je důležitá zásobovací trasa nepřátelských jednotek.

Jedná se však o velmi obtížný cíl, neboť pro úspěšné zničení mostů je nutné letět v malé výšce, mezi horami a navíc v oblasti se silnou protiletadlovou palbou. Harry následně stráví krátké volno v Japonsku, kde se po dlouhé době setká se svou ženou a dětmi. Poté jeho loď opět vyplouvá a plán na zničení mostů se začíná uskutečňovat. Nejprve je podniknut průzkumný let, jehož se účastní Harry a velitel jeho letky. Jeho stroj utrpí poškození, při návratu zablokuje přistávací palubu a Harrymu jen se štěstím nemusí absolvovat další přistání na vodě. Po vyhodnocení záběrů pořízených při průzkumné misi startuje dvanáct letadel k náletu. Ten proběhne, navzdory všem očekáváním a obavám, bez problémů. Podařilo se zničit všechny mosty a ani jeden z Američanů nebyl zasažen. Velitel proto pokračuje na sekundární cíl, muniční skladiště. To má sice výrazně slabší obranu, avšak Harryho stroj je poškozen a musí nouzově přistát. Na jeho záchranu se okamžitě rozvíjí akce, avšak vrtulník, který pro něj letí, je poškozen a jeden z členů posádky zabit. Harry spolu s pilotem helikoptéry tedy čekají na přílet dalšího, to však není možné pro blížící se tmu. V následné přestřelce s nepřátelskou pěchotou oba muži umírají. Navzdory této ztrátě však může velitel náletu ohlásit splnění úkolu.

            Tématicky poměrně originální snímek (o pilotech v korejské válce až tolik filmů nevzniklo) byl natočen za vydatné podpory amerického námořnictva – v průběhu děje se divák záhy přesvědčí, že úvodní poděkování této složce ozbrojených sil není jen gestem zdvořilosti, o čemž svědčí použití skutečné letadlové lodi. Problém filmu ovšem spočívá v jeho první polovině. Kromě úvodní Harryho záchrany totiž nabízí pouze dovolenou v Japonsku, kde hlavní hrdina názorně ukazuje, jaký je vzorný manžel, otec, jak miluje své blízké a kterak neváhá zastat se svých podřízených. Tato část tak ve výsledku vlastně postrádá jakýkoliv děj a místy působí dost nezáživně. Účinkem se míjejí i eskapády piloto záchranného vrtulníku, který sice ve svém zeleném cylindru a šále stejně barvy vypadá stylově, však jeho humor už zřejmě dnešnímu divákovi příliš vtipný nepřijde. Ovšem navzdory tomu se skutečně vyplatí tyto pasáže vydržet, protože po návratu na letadlovou loď přichází obrat o pověstných sto osmdesát stupňů. Vlastní průběh operaci nabízí solidní akci, vzhledem k roku výroby navíc techniky velmi dobře zpracovanou. Jen té zadní projekce mohlo být o něco méně, občas je použita i tam, kde se určitě nabízela i jiná alternativa. Co ale zaujme asi nejvíc, je závěrečná fáze, kdy Harry a pilot vrtulníku sedí v rozbahněném příkopu a čekají, až si pro ně někdo přiletí. A divák samozřejmě očekává, že k tomu dojde, v čemž ho utvrzují i letadla, která oba sestřelené letce kryjí a udržují nepřátelské vojáky v uctivé vzdálenosti. Jenže náhle musí stroje odletět a zazní informace, že záchranná helikoptéra přiletí nejdřív ráno. Jedinou nadějí se tak stává vydržet do svítání. I tehdy ještě divák zřejmě očekává, že se to podaří. Jenže bez podpory letadel se Harry se svým kolegou udrží, zhruba tak…, necelou minutu. Atmosféra a účinek tohoto vyvrcholení je úžasný, navíc podpořený hereckým výkonem tradičně skvělého Holdena. V každém případě snímek, který za vidění stojí – člověk jen musí zvládnout nezáživnou první polovinu.

Hodnocení: 70%

Režie: Mark Robson
Hraji: William Holden, Grace Kelly, Fredric March, Mickey Rooney, Robert Strauss, Charles McGraw, Earl Holliman, Corey Allen, Dennis Weaver
USA, 1954, 102 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *