Fixed Bayonets! – Nízké sebevědomí vs. čínská armáda

Hodnoťte film

Americké síly v Koreji se ocitají pod silným tlakem komunistických sil. Čínské jednotky mají velkou početní převahu, takže silám OSN nezbývá než se stáhnout. Z obavy před útokem nepřítele se velitel americké divize rozhodne nechat jednotku o síle čety jako zadní voj, který má ostatním vojákům umožnit odchod. Stojí sice proti přesile, ale na druhou stranu mají na své straně výhodu terénu.

fb_2

 

Jejich postavení se nachází v úzkém horském průsmyku, který je široko daleko jedinou cestou schůdnou pro tanky. V četě se nachází také desátník Denno (Basehart). Ten před válkou navštěvoval vojenskou akademii a v teoretické fázi si vedl velmi dobře. Při cvičení však nezvládl situaci. Nedokázal velet svým podřízeným, což srazilo jeho sebedůvěru. Američtí vojáci vybudují obranu a připravují se na příchod nepřátel. Dochází k prvním bojům s čínskými průzkumníky, obě strany si vyměňují palbu z minometů. Obráncům se však daří přesvědčit komunistické vojáky, že průsmyk střeží mnohem víc Američanů než ve skutečnosti. Nakonec se však Číňanům podaří přiblížit až k obranným postavením a několik z nich zničit. Během střetů postupně umírají všichni vojáci, kteří mají vyšší hodnost než Denno. Ten se tak stane velitelem zbylých Američanů. Ačkoliv s tím část vojáků nesouhlasí a požaduje okamžitý odchod, dokáže si desátník získat respekt a rozhodne se vydržet na místě do doby stanovené velitelstvím. Krátce před tím posílají Číňané první tank. Obránci v jeho příjezdu vidí možnost, jak zablokovat cestu. Počkají, až se vozidlo dostane do průsmyku, kde na něj zahájí palbu z protitankových zbraní. Obrněnec je zničen a jeho vrak nyní překáží dalším komunistickým tankům. Američané se proto nyní, po úspěšném splnění mise, vracejí zpátky k vlastním jednotkám.

fb_1

            Samuel Fuller natočil na počátku své kariéry hned dva válečné filmy ke konfliktu v Koreji. Tento je druhý v pořadí, před ním vznikl ještě Steel Helmet, opět z roku 1951, který je vůbec prvním zástupcem žánru s tématikou války na Korejském poloostrově. Fuller se k válečným filmům vracel i v dalších letech, na kontě má např. Merillovy záškodníky nebo Velkou červenou jedničku s Lee Marvinem. Fixed Bayonets se na první pohled tváří jako běžný heroický válečný film, pod povrchem ale skrývají i prvky spíše psychologického dramatu. Týká se to především osoby hlavního hrdiny, kterému se v hlavě neustále ozývají pochybnosti o vlastních schopnostech. Zpočátku vystupuje jako nepříliš zdatný voják, divák však postupem času odhaluje, že jeho jedinou chybou je nízké sebevědomí a obava z dalšího neúspěchu. Režisér se také snažil o vybudování atmosféry neustálého pocitu nebezpečí. K tomu slouží především Číňané, kteří se opatrně plíží sněhem a v nestřežené chvíli vysílají smrtící střely.

fb_3

 

Obránci tak jeden jako druhý mohou umřít v tu nejméně očekávanou chvíli. Snahu ale bohužel dost narušuje očividná studiovost. Od začátku je totiž až příliš nápadné, že vojáci neleží ve sněhu v horách, ale v jednoduchých kulisách a místy dokonce vyloženě čekáte na člena štábu, který se připlete do záběru. Přesto se některým scénám nedá upřít kvalita a napětí, rozhovor po vysílačce mezi vojáky Rockem a Griffem nebo cesta skrz pár metrů minového pole budiž dobrým příkladem. Ač si film podržel některé své kvality i dnes, jeho studiové zpracování značně snižuje atraktivitu pro současného diváka. Pro fanoušky žánru ovšem slušná dobová zajímavost. Celkově mě však zaujal méně, než třeba Pork Chop Hill z roku 1959.

V obsazení se nápadně vyjímá jméno Jamese Deana. Ten si zde zahrál svojí vůbec první roli v celovečerním filmu. Nutno ovšem dodat, že roli v titulcích neuvedenou a pouze okrajovou. Neztvárnil totiž nic víc, než jednoho z bezejmenných amerických pěšáků.

 

Hodnocení: 60%

Režie: Samuel Fuller
Hraji: Richard Basehart, Gene Evans, Wyott Ordung, Bill Hickman, James Dean, Craig Hill, Paul Burke
USA, 1951, 92 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *