Dvě války v Gruzii – 2. část: Olimpius Inferno

5 1 hodnocení

 

Druhá strana mince. Gruzinští vojáci vtrhnou na samostatná území Jižní Osetie a Abcházie, rozhodnutí je silou připojit zpět ke Gruzii. Svědky celého konfliktu se stane americký entomolog, který se narodil v Rusku, a jeho láska z dětství a novinářka.

 Film bez hrdinných novinářů, ale s obyčejnými lidmi, funguje podle mého názoru lépe. Ruský tvůrce se také vyvaroval zobrazování skutečných postav, politiky vidíme jen na záběrech z televize a slyšíme je z rádia. Syrovost dokumentární kamery, kterou tvůrci použili (částečně kvůli rozpočtu, za který by se americký filmař nešel ani vykoupat) a absence hudebního podkresu dodává filmu na působivosti. Herecky jde o stejnou ligu, jako v americkém případě, možná o něco lepší.

Rozhodně mají Rusové lepší pochopení místní mentality. Zatímco Američané dělají z vesničanů ovce na porážce, ruští filmaři je vybavili kalašnikovy a nechali je bránit se, což je podle mého názoru pravděpodobnější.

 Rámec filmu tvoří rozhovor producenta se scénáristou, příčemž scénárista vypráví příběh producentovi. Zajímavý nápad, ale v podstatě zbytečný. Až na poslední část, kdy producent požaduje po scénáristovi happy end, a ten mu odpoví, že pravda šťastné konce nemívá.

Holohlavý hrdlořez, kterého jsem zmiňoval u 5 Days of War, se zde vyskytuje také a jeho použití vede k tak stejnému výsledku, že nevěřím, že jde o náhodu. Američané museli opisovat.

Nedá se svítit, ale ideologicky a filmařsky zvítězili Rusové.

 

Hodnoceni: 60%

Režie: Igor Voloshin
Hraji: Henry David, Polina Filonenko
Rusko, 2009, 90 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *