Děla z Navarone (Guns Of Navarone) – Když hvězdy válčí – válečné

Během středomořské kampaně za II. světové války je dva tisíce britských vojáků soustředěno na malém řeckém ostrově Kheros. Jedná se o strategicky nevýznamnou pozici, ostrov samotný však leží nedaleko tureckého území. Z toho důvodu plánují Němci mohutný útok, kterým hodlají demonstrovat svou sílu a donutit Turecko ke vstupu do války na straně Osy.

Britská strana plánuje stažení svých jednotek, avšak jediná přístupová (a zároveň také úniková) cesta po moři je hlídání radarem řízenou německou baterií na nedalekém ostrově Navarone. Jelikož se letecké útoky na dvojici děl míjejí účinkem, je do akce vysláno zvláštní komando, které musí v horizontu několika málo dní tuto hrozbu zlikvidovat a umožnit tak evakuaci sil z Kheru. Šest mužů tak odplouvá na ostrov, na němž existuje pouze jediné místo, které Němci nehlídají – vysoký a strmý útes. Přírodní překážku se podaří zdolat, avšak při výstupu se těžce zraní velitel jednotky, jehož funkci převezme zkušený kapitán Mallory (Peck). Krátce poté se o skupině dozvídá německé obrana. Komando dál postupuje směrem k baterii a neustále se skrývá před Němci. Nacistům se nakonec podaří členy jednotky chytit, těm se však podaří uniknout. Mallory však na místě zanechává velitele, neschopného chůze. Zároveň s tím mu prozradí fiktivní sdělení, že velitelství operaci odvolalo a namísto toho plánuje uskutečnit na Navarone obojživelný výsadek. Zraněný důstojník tuto informaci sdělí Němcům, kteří velkou část jednotek soustředěných u baterie odvolají na místo očekávaného vylodění. Komandu se tak podaří proniknout až k dělům a po ztrátě dvou mužů během plnění dílčích úkolů sem umístit nálož ve chvíli, kdy se ke Kheru blíží torpédoborce, chystající se vzít na palubu britské vojáky. Zbytek jednotky se zatím zachraňuje na ukradené rybářské lodi a následně si vychutnat pohled na explozi, po níž zničená německá děla padají do moře.

            Podle románu Alistaira MacLeana (Kam orli nelétají, Oddíl 10 z Navarone a řada dalších, rovněž zfilmovaných románů) natočený snímek, představující typický válečný velkofilm své doby, natočený za štědré peníze a vyšperkovaný účastí hereckých hvězd v hlavních rolí. Jako řada podobných filmů koketuje jeho ztvárnění s žánrem dobrodružného filmu, což mu přidává na dynamice a tempu. Základní schéma je tu velice prosté. Před skupinou hlavních postav leží nesmírně složitý úkol, jehož úspěšné dokončení se neustále komplikuje, dochází k řadě různých zvratů a nečekaným událostem. Jednotka však všechny obtíže překonává a stále neochvějně pokračuje za svým cílem. Němečtí vojáci tak zde plní výhradně funkci potravy pro samopaly, padají k zemi po desítkách a sami většinou nedokáží kteroukoliv z hlavních postav vážněji ohrozit. V současnosti, kdy má divák možnost zhlédnout celou řadu realisticky pojatých, naturalistických filmů, to působí poněkud úsměvně a naivně, avšak stále se jedná o dobrou a zábavnou podívanou. Ústřední pozornost na sebe strhává vždy výborný Gregory Peck, pro něhož se nejednalo o první angažmá ve válečném filmu – o pár let dříve například střílel čínské komunisty na Pahorku Pork Chop. Za zmínku stojí i zde poněkud netypicky cigaretám holdující David Niven, jehož vtipné glosy vítaně obohacují děj. Právě výtečné obsazení patří mezi nejsilnější zbraně tohoto staršího, avšak léty již dostatečně prověřeného snímku, který mimochodem dostal Oscara v kategorii zvláštních efektů. Díky patřičně dramatickému ději a přítomnosti všech propriet, které se od „tradičního“ válečného filmu očekávají, ho lze jednoznačně doporučit širokému spektru diváků.

Jako v mnoha starších válečných filmech si s výzbrojí a výstrojí především na německé straně nikdo příliš hlavu nelámal. Prakticky veškerá vozidla jsou produkty amerického průmyslu, včetně lehkých tanků M24 a obrněných vozidel  M8.

 

Hodnoceni: 80%

Režie: J. Lee Thompson
Hraji: Gregory Peck, David Niven, Anthony Quinn, Stanley Baker, Anthony Quayle, James Darren, Irene Papas, Gia Scala, James Robertson Justice, Richard Harris, Bryan Forbes, Walter Gotell, Michael Sarne
USA/VB/Jugoslávie, 1961, 150 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *