Company Of Heroes – Nepovedená videohra

Poté, co se Nate (Collins) stane pro své střelecké umění ostrostřelcem, dostává jeho jednotka nový úkol. Po prožitých akcích jde o odpočinkovou práci, a sice dovézt zásoby. Během cesty však kolonu napadnou Němci. Vojáci, kterým se podaří přežít se dostanou do boje s nepřítelem a v důsledku toho sejdou z cesty, která vede zpět k jejich základně. Dostanou se do prostoru, kde narazí na stopy po velké explozi. Naleznou také smrtelně raněného člena OSS (americká zpravodajská služba), od něhož se dozví o původu výbuchu.

CompanyOfHeroes-Movie-02

 

Nacisté zde totiž testovali atomovou bombu. Pokud nevyšel, avšak v brzké době se připravuje nový test. Raněný muž vojáky vyzve, aby se dokončili jeho misi – předali plány bomby a další dokumenty agentovi na nedalekém nádraží. To se však nepovede, Němci agenta najdou jako první a zastřelí ho. Jednotka proto nastoupí do vlaku a vyráží do Stuttgartu, aby úkol dokončila tam. Cestou se k nim přidají britský a polský válečný zajatec, mnoho Američanů ale zemře v přestřelkách s nepřítelem. Ve městě úspěšně naváží kontakt s dcerou vědce, který pro nacisty bombu zkonstruoval. S její pomocí ho chtějí dostat do bezpečí, před akcí je ale zradí polský voják. Jde totiž o agenta KGB, který dostal za úkol dopravit plány atomové zbraně do Sovětského svazu. Zbytek skupiny přesto nastupuje do akce a pronikne do továrny, kde probíhají práce na bombě. Během ústupu však vyčerpají veškerou munici. Následně se Němcům podaří je zajmout. Před zastřelením je zachrání znovu se objevivší Polák. Nate a několik dalších uniká před Němci v ukořistěném náklaďáku. Stuttgart se v té době stává terčem náletu, přičemž uprchlíkům se podaří kontaktovat doprovodné stíhačky. S jejich pomocí se dostanou do bezpečí. V polní nemocnici, kde se Nate dává dohromady, za ním přichází americký důstojník. Vysloví mu poděkování a pochvalu za úspěšnou operaci, zároveň mu však sdělí, že mise nikdy neexistovala. Nebude žádné povýšení ani další oficiální pocty.

company

 Název snímku směřuje k úspěšné PC hře z roku 2006. Mluvit o adaptaci je však silně přehnané. S onou vysoce uznávanou strategií má totiž film styčné bod v podobě jména jedné zde nepříliš důležité postavy. A také se odehrává za druhé světové války. Nicméně dojmu, že vidím zfilmovanou počítačovou hru, jsem se místy neubránil. Jenom nikoliv strategickou, ale akční ve stylu Call Of Duty. Odpovídá tomu příběh a provedení, některé pasáže si člověk snadno představí jako jednotlivé mise a předělové sekvence mezi nimi. Až přílišný důraz se zde klade na hlavního hrdinu. Nate de facto dělá úplně všechno, jak se na protagonistu akční PC hry sluší. Tu odstřeluje nepřátele pomocí optiky, vždy chodí první, támhle zase rychle přepne na bazooku a střílí do tanku (ačkoliv by to mohl udělat někdo v lepší pozici) a tak dále a podobně. Akce je tu skutečně velké množství, jednotlivé přestřelky jsou však identické a velmi trpí nízkým rozpočtem. Jedná se totiž o televizní záležitost, což je místy velmi nápadné. Potěšující je na první pohled až nezvyklá účast známých herců. Bohužel, McDonough stráví v záběru dohromady asi dvě minuty, Sizemore zase nemá moc příležitost něčím zaujmout. Světlým bodem je naopak Vinnie Jones jako britský pilot. Jeho postava má dobré hlášky, vlastní styl a nápadně vyčnívá z houfu anonymních, vzájemně si podobných postav. Celkově se ale jedná o rutinně natočený televizní film, který navíc ve scénách mezi akcemi není sám o sobě příliš záživný. Jako zábava na nějaké deštivé odpoledne může splnit svou úlohu, nicméně pochybuji, že by ho někdo zhlédl opakovaně. Nebo si po skončení pamatoval něco víc než pár Jonesových hlášek.

 

Hodnocení: 40%

Režie: Don Michael Paul
Hraji: Tom Sizemore, Chad Michael Collins, Vinnie Jones, Dimitri Diatchenko, Neal McDonough, Jürgen Prochnow, Richard Sammel
USA, 2013, 100 min

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.