Četa (Platoon) – S válečnými filmy letos začínáme ve velkém stylu – válečné

 

Kalendář ukazuje rok 1967 a do probíhající vietnamské války nastupuje nováček Taylor (Sheen). Do armády vstoupil jako dobrovolník s vědomím, že dělá dobrou věc. Na místě ho však čeká šok a deziluze. První věc, kterou ve Vietnamu uvidí, jsou těla padlých amerických vojáků, připravená v pytlích k transportu zpět do vlasti. Vzápětí se ocitá přímo v poli, kde čelí přehlížení ze strany svých spolubojovníků. Během jedné akce v džungli je také neprávem obviněn z toho, že usnul na hlídce, umožnil tak nepříteli přiblížení a způsobil smrt jednoho z vojáků.

Jeden ze seržantů čety, Elias (Dafoe), stojí na nováčkově straně, druhý, Barnes (Berenger), pak proti němu. Postupem času se však Taylorova pozice zlepšuje a daří se mu sblížit s některými z vojáků. Zatím však dochází k eskalaci konfliktu mezi oběma seržanty. Důvodem je incident, při němž chtěl Barnes postřílet obyvatele vesnice, v níž se našly zbraně a zásoby pro partyzány. Elias mu v tom zabrání a vyhrožuje vojenským soudem. Spor obou mužů se přenáší i na ostatní, každý z nich má za sebou své příznivce. V průběhu jedné operace se Američané dostanou pod palbu nepřítele. Barnes využije situace, kdy se v okolí nenachází svědci a na Eliase vystřelí. Seržant sice přežije, avšak nepodaří se mu včas dostat se k vrtulníku, na jehož palubě se vojáci stahují z oblasti. Taylor je přesvědčený, že Barnes Eliase zabil, avšak nemá pro to žádné důkazy. Četa se následně na místo boje vrací znovu a buduje silnou obranu. Dochází k nočnímu útoku na jejich pozice, v jehož průběhu je zabito velké množství Američanů. Taylor utrpí zranění a upadne do bezvědomí, z něhož se probírá až ráno, po skončení bitvy. Prochází bojištěm a narazí na seržanta Barnese. Zastřelí ho a rezignovaně zůstává sedět. O něco později přijíždějí americké posily. Taylor je, vzhledem k utrpěnému zranění, poslán zpět do Spojených států.

Jeden z nejznámějších a nejlepších válečných filmů nejen na téma vietnamské války, ale v rámci žánru obecně. Jedná se také o jeden z názorných příkladů, jak se traumatická zkušenost Američanů s Vietnamem promítá při natáčení filmů. Režisér Stone sem otiskl své vlastní dojmy z vietnamské války a vytvořil atmosférický, působivý, ale zároveň také velmi syrový a depresivní celek. Neoslavuje zde bojující vojáky a dává divákovi jasně najevo, že ve válce ve skutečnosti neexistují vítězové, ale pouze poražení, přičemž ti šťastnější z nich se alespoň vrátí domů s děsivými vzpomínkami v hlavě.

Na tomto špinavém pozadí se pak rozehrává drama dvou mužů, z nichž každý chtěl pro své vojáky to nejlepší, ale kteří se radikálně neshodli na tom, jakým prostředky toho dosáhnout. Zůstává na divákovi, zda bude stát na straně lidsky smýšlejícího Eliase, anebo naopak nekompromisního Barnese. Natáčení samotné probíhalo na Filipínách, kde museli herci mimo jiné absolvovat jakousi variantu vojenského výcviku, kdy se účastnili namáhavých pochodů v terénu a učili se zacházet se zbraněmi. Tento fakt se kladně projevil na realistickém zpracování. Na vysoké úrovni jsou i herecké výkony jednotlivých představitelů, přičemž Tom Berenger zde bez přehánění ztvárnil svou životní roli a jeho drsný zjizvený seržant se stal skutečným symbolem filmu. O Četě by se dalo psát dlouho, nicméně patří mezi natolik známé filmy, že by jakýkoliv další popis byl zbytečný. Jedná se o jeden z těch snímků, které lze ke zhlédnutí jednoznačně doporučit a který se v rámci svého žánru pohybuje na předních místech první ligy – pokud narazíte na jakékoliv pojednání o válečných filmech, můžete dát ruku do ohně za to, že tam najedete o Četě zmínku.

Není jistě bez zajímavosti, že silný kritický náboj ve snímku obsažený otevřel Četě cestu do kin v tehdejším východním bloku, díky čemuž jí mohli vidět i diváci v bývalém Československu.

 

Hodnocení: 90%

Režie: Oliver Stone
Hraji: Charlie Sheen, Willem Dafoe, Tom Berenger, Forest Whitaker, Francesco Quinn, John C. McGinley, Richard Edson, Kevin Dillon, Keith David, Johnny Depp, Mark Moses, Tony Todd, Dale Dye, Oliver Stone, Bob Orwig, Chris Castillejo, Warren McLean, Henry Strzalkowski, Nick Nicholson, Eric Hahn, Chris Pedersen
USA/Velká Británie, 2012, 120 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *