Bitva o Hill 60 (Beneath Hill 60) – Válka v podzemí

4 1 hodnocení

Oliver Woodward (Cowell), pracoval v rodné Austrálii jako důlní inženýr. Po pobytu v zahraničí se vrací domů za svou přítelkyní, kterou si má v úmyslu vzít za ženu. Vzhledem k tlaku ze strany dívčiných rodičů však narukuje do armády. Je poslán na západní frontu, avšak vzhledem ke své kvalifikaci dostává speciální úkol.

hill_60

 

Stává se velitelem jednotky, rekrutovaná právě z bývalých zaměstnanců australských dolů. Jejich úkol spočívá v hloubení tunelů pod nepřátelskými liniemi a zároveň obrana podzemních chodeb před obdobnými pokusy německých vojáků. V praxi to znamená trávit čas v tmavém, úzkém prostoru pod povrchem, kde může kdykoliv nastat zával nebo se může objevit nepřítel. Woodward se zde setkává s mladíkem Tiffinem (Gilbertson). Ten původně sloužil jako nosítkář a trpí traumatickou reakcí na prožité události. Po několika prodělaných misích, jejichž úkolem je vyřazování nepřátelských obranných pozic pomocí trhavin, se jednotka přesunuje do oblasti označované jako Hill 60. Tady dostávají svůj největší a nejdůležitější úkol. Britové zde plánují útok na německé linie.

hill_60_2

Pro jeho podpoření došlo k vykopání velkého systému chodeb, v nichž se nachází množství výbušnin. Plán spočívá v odpálení trhaviny pod pozicemi nepřátelských vojáků. Zatímco je na místo přivážen explozivní materiál, stává se klíčovým prvkem pro úspěch celé operace její naprosté utajení. Woodward se proto snaží odvést nepřátelskou pozornost a bránit jim v odhalení štol s výbušninami. Navzdory jeho snahám však jeho protějšek na německé straně tuší, že Britové v oblasti něco chystají. Přesné místo sice správně lokalizuje, avšak nepodaří se mu tam prokopat včas. Ve stejnou chvíli, těsně před výbuchem, zůstane v šachtě uvězněný i Tiffin. Akci však není možné kvůli jednomu člověku přerušit, proto doje k odpálení trhavin. Exploze skutečně způsobí Němcům velké ztráty a umožní britské pěchotě zaútočit. Woodward poté odjíždí zpět do Austrálie, aby se konečně oženil se svou přítelkyní.

Stran tématu velmi originální snímek vznikl na základě skutečných událostí. Oliver Woodward je skutečnou postavou (zemřel roku 1966) a podílel se na akci ve filmu zobrazené. Jen tak mimochodem se jednalo o největší cíleně vyvolanou explozi v období před atomovou bombou. První světová válka, v jejímž průběhu se děj odehrává, nabídla tvůrcům pojmout celou záležitost v patřičně depresivním kabátě. Nechybí proto zavedené, leč účinné prvky jako rozstřílená země nikoho nebo kamera projíždějící zákopem, kde v dešti a bahně postávají podmračení vojáci, kteří už dávno rezignovali na všechno kolem. Kromě toho se ale divák v tomto případě dostane pod zem, kde nastává něco víc než deprese – nefalšovaná paranoia. Podzemní chodby skrývají mnoho nástrah, temné tunely si pohrávají s představivostí vojáků.

hill_60_3

Svět pod povrchem je navíc obohacen o celou řadu povedených detailů. Voják na hlídce např. trpí představou, že slyší kopat německé vojáky, ačkoliv v absolutním tichu vnímá pouze tlukot vlastního srdce. Jinde narazíme na muže, který v chodbách prakticky žije – už několik měsíců nevyšel ven z tunelů, na jejichž přípravě se podílí. Celkovým výsledkem je film s velmi silnou, vpravdě klaustrofobickou atmosférou. Škoda jen, že dojem poněkud kazí některý flashbacky ze života hlavního hrdiny. Vytvářejí sice zajímavý kontrast vůči pobytu na a pod bitevním polem, ale přesto poněkud zpomalují děj. I tak jde o velmi dobře natočený válečný film, který dokáže udržet divákovu pozornost, aniž by k tomu potřeboval jakékoliv akční scény. Rozhodně se jedná o jednoho ze zástupců žánru, který by pro své kvality a také již zmíněné neokoukaný a unikátní námět, který lze jednoznačně doporučit ke zhlédnutí.

Hodnocení: 70%

Režie: Jeremy Sims
Hraji: Brendan Cowell, Steve Le Marquand, Bella Heathcote, Chris Haywood, Gyton Grantley
Austrálie, 2010, 122 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *