Ani krok zpět (Ni sagu nazad)

Režie: Vitalij Vorobjev
Hrají: Nulita Zverev, Maxim Zausalin, Jan Tsapnik, Andrej Frolov, Anton Kapanijan
Rusko, 2007

ani_krok_zpet     Kalendář ukazuje 21. června 1941 a právě začíná to, čemu minulé generace říkaly Velká vlastenecká válka. Německo po předchozích provokacích napadá Sovětský svaz a jeho armáda rychle postupuje. Mezi prvními se terčem útoku stává jednotka, k níž přísluší důstojník Viktor. Je raněn a následně zajat Němci. Spolu se skupinou dalších sovětských zajatců pomáhá organizovat útěk. Ten dopadá, po pravdě řečeno, tristně. Německá palebná převaha udělá svoje a kromě Viktora se útěk podaří jen jednomu dalšímu vojákovi. Tato dvojice následně narazí na dva Rusy, které se nepodařilo Němcům zajmout. Nyní již čtveřice obsadí ruiny staletí staré pevnůstky a rozhodne se odolávat německému náporu až do příchodu vlastních posil. S pomocí získaného děla a několika kulometů se jim to několik dní daří, následuje další zajetí. Tentokrát je před popravou zachrání skutečnost, že Viktor sloužil u dělostřelectva. Němci se totiž zmocnili nejnovějšího sovětského děla, ale poškozenou zbraň nedokáží uvést do provozu. Čtveřice hrdinů tráví čas v táboře pro sovětské zajatce, kteří se dobrovolně přidali na stranu Němců. Nakonec se jim podaří dělo provizorně opravit a naplánovat další útěk, tentokrát z vojenského náklaďáku během přesunu. Úspěšně unikají z dosahu nacistů, ale utrpí také první ztrátu. Za prchajícími vyráží velká skupina německých vojáků. Trojici se podaří nepřítele překvapit, zmocnit se zbraní a dokonce zabijí několik německých důstojníků. Boj si vyžádá další ztráty a do bezpečí se dostává jen Viktor. Následně ho čeká návrat k Rusům a obvinění z vlastizrady a dezerce. Při projednávání celého případu však vyšetřovatel ocení jeho hrdinství a Viktor je zaslouženě označen za nevinného.

     Jeden z novějších válečných filmů, který nijak zvlášť nevybočuje z průměru. Na dobu vzniku se tady objevuje nenápadná, ale přeci jen propaganda. Všichni hlavní hrdinové jsou věrní komunisté a ani ve snu by nepozvedli zbraň proti tatíčku Stalinovi. Celkově se na to dívá docela dobře, ale pochybuji, že se k tomuto filmu ještě někdy vrátíte. Bojové scény vypadají relativně dobře, spousta mrtvých Němců, explozí a podobně. Najdete ovšem i chyby. Tak třeba není nikde pořádně vysvětleno, jak vlastně Němci při boji o ruiny hrdiny zajali. Z rozhovoru mezi Viktorem a vyšetřovatelem, který se táhne napříč celým filmem, tak nějak vyplývá, že z nedostatku munice, ale ruku do ohně za to nedám. Celkově se nemůžu ubránit dojmu, že tvůrci chtěli navázat na tradici klasických válečných filmů se vším všudy. Jak říkám, jde to, ale za nějaký klenot své sbírky tohle rozhodně nepovažuji.

     Na své si přijdou i rejpalové, kteří se docela vyřádí. Tak například v propagačním německém filmu, který je pouštěn sovětským vojákům, se určitě nemohl objevit tank typu Tiger. Nemluvě o tom, že němečtí výsadkáři nosí maskáče používané soudobou německou armádou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *