Špinavé ulice (Mean Streets) Špína, bary, dluhy, rvačky… aneb vždycky jsem chtěl být gangsterem – kritika

CSFD IMDb US Recenze

Dříve, než se Martin Scorsese odhodlal k natočení gangsterských eposů a rozvětvených portrétů lidí, kteří se rozhodli přidat na zločineckou dráhu a postupně se v ní etablovali (Mafiáni, 1990; Casino, 1995), natočil film, jenž se zdá vůči pozdějším počinům jistou antitezí. Chápeme-li totiž gangsterský subžánr v kontextu Scorseseho výše zmíněných opusů jako žánr, kde zpravidla sledujeme hlavního (anti)hrdinu, kterak se dostává z nižších pater do úplně nejvyšších a stává se mocnějším a vlivnějším, ve Špinavých ulicích je tomu naopak. Zde jsou postavy prostředím determinovány: spíše než králi podsvětí a nebezpečnými gangstery jsou pouličními podvodníčky a malými rybami.

mean1

Špinavé ulice tak pojednávají o dvou v rámci podsvětí relativně nedůležitých osobách Charliem (Harvey Keitel) a Johnny Boyovi (Robert de Niro), které doplňuje Tony (David Proval) a obhroublá Charlieho přítelkyně Teresa (Amy Robinson). Film se soustředí na Charlieho s Johnnym a jejich vyrovnávání se s nepříjemnými situacemi. Na tom se odráží samotné vyprávění: nejde natolik o jednotnou a vnitřně soudržnou linii jako spíše o sled události či situací, skrze které oba dva hlavní hrdinové procházejí. Špinavé ulice nejsou totiž striktně klasickým filmem, kde hrdina musí překonávat překážky, aby se dostal k vytouženému cíli. Potřebný vývojový vzorec tu stojí spíše v pozadí: Charlie se rozhodně chce stát gangsterem, který má nějaké jméno, ale samotné vyprávění, resp. forma nikterak nenasvědčuje, proč by se tomu tak mělo stát. To ukazuje schůzka Charlieho s jeho šéfem a strýcem v jedné osobě Giovannim (Cesare Danova), při níž je znát jeho odstup tím, že ho po chvíli pošlou na obchůzku po domu. A později zase přeruší schůzku Charlieho s Giovannim lichvář Michael (Richard Romanus) kvůli Johnnyho dluhu. Vyšší místa jsou tak něčím nedosažitelným: a proto daleko více než formálně uhlazené způsoby mafiánských bossů vidíme naše bezvýznamné gangstery jen v jejich rajonu. Střídají se tak scény hospodských pitek, okrádání studentů nebo klubových rvaček.

mean-streets

Právě v těchto několika prostorech se odehrává celý příběh. Ohledně mizanscény tak zde znovu platí jakýsi kontrast vůči pozdějším mafiánským opusům. Jak Henrymu Hillovi v Mafiánech, tak i Samu Rothsteinovi v Casinu se otevíral svět a potažmo možnosti, které tento svět nabízel, včetně potenciálního prostoru pro jejich aktivity. U Špinavých ulic jsou hrdinové naopak prostředím omezeni: v podstatě se nedostanou dále mimo zakouřené bary a ony „špinavé ulice“. A opět: nedočkáme se opulentních domů pro celou rodinu s velkými pozemky jako v Kmotrovi, film se omezí jen na jakýsi hotelový pokoj. I samotný prostor velkoměsta pro ně nepředstavuje žádné možnosti, jejich působnost pro ně končí na hranicích čtvrti. Mizanscéna tak podléhá striktnímu omezení, jež je dané motivacemi postav: ty nakonec trpí svou uzavřeností před vnějším světem. Pokud jsou jiné gangsterky i mimo Scorseseho filmografii také o naplňování možností, Špinavé ulice jsou jedině o jejich nenaplnění – a to nejen možností, ale i ideálů.

Do jisté míry tak lze brát Špinavé ulice jako nezvykle deziluzivní sondu do světa organizovaného zločinu. Ono zklamání z nenaplnitelnosti svých tužeb se ponejvíce podepisuje na hlavní postavě Charlieho: ten je zatížený svými vnitřními démony, neschopný se vymanit z pouličního marastu a ještě k tomu řešící problémy za nezodpovědného Johnnyho. Snímek není o těch velkých šéfech: je vyprávěn z pozice těch dolních a pro podsvětí nicotných entit, kterým vlastně spíše přejete, aby skutečně žili a někým se stali. Pokud chcete být gangstery, neučte se podle Špinavých ulic.

Hodnoceni: 90%

Režie: Martin Scorsese
Scénář: Martin Scorsese
Kamera: Kent L. Wakeford
Hrají: Robert De Niro, Harvey Keitel, David Proval, Jeannie Bell, Victor Argo, David Carradine, Robert Carradine, Catherine Scorsese, Martin Scorsese, Richard Romanus
USA, 1973, 110 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *