Poslední ostří hoši – (The Last Hard Men) – Dozvuky Divokého západu – Recenze

Hodnoťte film

Na sklonku devatenáctého století terorizoval poctivé občany na Západě obávaný bandita Provo (Coburn). Po mnoha letech řádění ho nakonec dostihl a do vězení poslal proslulý šerif Burgade (Heston). Desperát skončil na dlouhá léta pod zámkem, nicméně svůj volný čas věnoval přípravám na útěk a případnou pomstu.

lhm1

Nyní, o více než deset let později, nastal čas k uskutečnění onoho plánu. Provo a pár dalších vybraných ničemů prchá na svobodu a shání zbraně. Vůdce nového gangu však nijak netouží začít zase krást. Chce pouze vyrovnat skóre se starým nepřítelem, nyní již mužem v zaslouženém důchodu.

Na základě románu od Briana Garfielda (např. předloha pro Přání smrti) natočený snímek se odehrává v době, kdy byl starý dobrý Západ navždy minulostí. Pamětníci sice existovali, ale již se pouze poklidně povalovali v křeslech na verandách svých domů. Telegram či automobily se staly běžnou součástí každodenního života.

Do tohoto změněného světa přichází otrhaný bandita a jeho podaření kumpáni. Téměř vše se pro ně změnilo. Jenže záhy se ukáže, že to pro ně vůbec nemusí znamenat jakkoliv závažný problém. Zkušený režisér westernů McLaglen totiž nenatočil film o pistolnících, kteří ke své smůle přežili svou dobu. Starý pes a jeho staré triky totiž překvapivě dobře fungují i v tomto novém století.

Strážci zákona si nedokáží s vychytralým lumpem poradit. Ačkoliv mají na své straně moderní techniku, zločinec je vždy minimálně o krok před nimi. Na mizeru ze staré školy to zkrátka chce nasadit podobně laděného chlapíka. Na scénu tak nastupuje někdejší šerif Burgade, který používá nemoderní, leč účinné metody.

lhm2

Ví, jaké lidi má před sebou a jede s nimi na podobné vlně. Zároveň si snaží nemyslet na svůj věk a prostou skutečnost, že po všech letech už nemusí být zdaleka tak dobrý, jako za oněch dávných časů.

Snímek zpočátku působí jako poměrně slušná oddechová a zároveň docela vtipná podívaná. Oba hlavní aktéři se utkávají s moderní dobrou, což se ne vždycky daří. Vznikají tak vyloženě vtipné situace, jako Provo pálící z pistole na zvonící telefon. Postupem času se ale silně přitvrzuje a film se stává výrazně drsnějším a cyničtějším.

Burgade pronásleduje Prova do míst, kam už ruka zákona nesahá (rozuměj indiánská rezervace „hlídaná“ zkorumpovanou indiánskou policií) a kde neplatí žádná pravidla. Ti špatní sice mají na počátku výhodu, jenže vztahy uvnitř gangu nejsou dvakrát ideální a Provo se ne na každého může spolehnout, jak by potřeboval.

Tady se zkrátka na férové souboje nehraje a vyhrát může snadno ten, kdo je prostě větší svině než jeho sok. A Burgade se umí do svého řemesla opřít stejně jako za mlada. Zůstává však otázkou, zda to při závěrečné konfrontaci s životním nepřítelem stačit. Provo totiž stejně jako šerif nemíní dát svůj život lacino a má v rukávu nejedno překvapení.

Výsledkem jejich sporu je povedený a strhující western, dobře gradující od skromných a nevýrazných počátků až k velkému finále. Svůj velký podíl na celkové kvalitě mají zejména oba herci v hlavních úlohách. Coburn i Heston ztvárnili zlého i dobrého  výborně, oba navíc disponují dostatečnou dávkou charismatu na to, aby si diváka získali. I díky jejich snažení vznikl velmi dobrý příspěvek k žánru, jehož zhlédnutí lze jen doporučit.

Hodnocení: 80%

Režie: Andrew V. McLaglen
Hraji: Charlton Heston, James Coburn, Barbara Hershey, Jorge Rivero, Michael Parks, Larry Wilcox, Thalmus Rasulala, Morgan Paull, Robert Donner, Christopher Mitchum, Ron Perlman
USA, 1976, 98 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *