Pistolník (Gunfighter) – Těžký život střelce

Celý Západ zná Jimmy Ringa (Peck). Obávaný pistolník s revolverem proklatě nízko u pasu, který dokáže tasit ve zlomku vteřiny a přidat tak další zářez na pažbu. Všude kam přijde, ho lidé poznávají a nikdy se nemusí starat o to, jestli má peníze na pití. Už jen jeho přítomnost totiž zvedne počet hostů v saloonu tolik, že ho barman rád pohostí zdarma. Snadný život velké hvězdy, zdálo by se na první pohled. Jenomže…

The-Gunfighter-1350784

Ve skutečnosti je Ringo svým řemeslem už poněkud unavený a rád by trávil svůj čas trochu klidnějším způsobem. Jenže okolí mu v tom zrovna nepomáhá. Kdekoliv se objeví, najde se někdo toužící všem ukázat, že tasí rychleji než pověstný střelec. Výsledek bývá stejný. Pár urážek, Jimmy se snaží konflikt zažehnat, nedaří se, Colt SAA letí vzhůru, výstřel a vyzyvatel leží na zemi. A v dalším městě se situace může opakovat.

Snímek spadající do sub-žánru tzv. klasických westernů nabízí příběh člověka, který sice představuje legendu svého oboru, ale po prožitých dobrodružstvích už touží jen a pouze po klidu někde v ústraní. Nemá nejmenší zájem na výrobě dalších mrtvol v začouzených nálevnách, ale okolnosti zkrátka stojí proti. A odvrácená strana jeho pověsti má nabízí rovněž další problémy.

Všichni ho uctivě očumují, snaží se na jeho přítomnosti trhnout nebo ho chtějí zlikvidovat, ale nic jiného s ním nikdo mít nechce. Platí za obávaného zabijáka, většina lidí se ho ve skutečnosti bojí a pro šerifa představuje jeden velký problém. Nemusí dělat potíže, protože ty si najdou jeho. I v té aktuální štaci čeká horkokrevný mladík, toužící si vyzkoušet své umění ve střelbě z revolveru.

gun

            Hlavní roli ztvárnil známý herec Gregory Peck. S knírkem sice vypadá poněkud zvláštně, jeho podání pistolníka je však výborné. Skvělým způsobem oživil muže, který se nechce pouštět do dalších sporů, protože má dost rozruchu, který jeho přítomnost vyvolá, stejně jako zabíjení nezkušených, leč bojovně naladěných rádoby střelců. A v průběhu děje si navíc stále více uvědomuje, že ani jeho umění mu nemusí zajistit dlouhý věk.

Během filmu totiž poznává, a to značně bolestně, že samotná rychlost a obratnost s revolverem neznamená všechno. Smrti si na vás může počkat v tmavé uličce vedle saloonu, kde vám sice zbabělý, ale v tuto chvíli vítězný útočník vpálí kulku do zad. Stejně tak může smrtící střela vyletět z pušky v okně přes ulici. A navíc, vždy musíte počítat s tím, že někde na světě existuje někdo rychlejší. Pití zdarma je sice hezké, ale celá ta sláva není v tomhle oboru skutečně taková sláva, jak se to může nezasvěcenému jevit.

Zajímavým prvkem je ve filmu také značně komorní provedení. Většina děje se totiž odehrává v jednom saloonu, kde se Jimmy zašívá a jen občas vyjde ven někoho navštívit. Většinou tak pouze sedí u stolu, pije a přijímá tu více, tu méně vítané návštěvy. Prakticky tu nenarazíte na žádnou akci, ale i tak má snímek solidní tempo a především nabízí dobrou, nikoliv však dvakrát veselou atmosféru.

Pistolník není zdaleka tak zábavný jako například známější filmy s Johnem Waynem, točené v témže období, ale rozhodně si zaslouží pozornost. Kromě dobrého výkonu Gregory Pecka je to především díky unikátnímu tématu. Pohled na nebezpečně rychlé střelce se tu totiž diametrálně liší od většiny klasických westernů. Nebo lépe řečeno, ukazuje, co se stane, pokud se někdo v téhle branži pohybuje příliš dlouho.

 

Hodnocení: 80%

Režie: Henry King
Hraji: Gregory Peck, Jean Parker, Karl Malden, Ellen Corby, Richard Jaeckel, Kim Spalding, Larry Buchanan, Kenneth Tobey, Mae Marsh
USA, 1950, 85 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *