Paint Your Wagon – Clint Eastwood zpívá. Lee Marvin taky…- Retro

Pokud patříte k fanouškům seriálu Simpsonovi, možná vám název tohoto filmu zní povědomě. Nicméně nikdy neškodí malé osvěžení paměti. Takže, v jedné epizodě se Homer a Bart vypraví do videopůjčovny. Zpátky přijdou vysoce spokojení a hrdě nesou snímek, kde hrají Clint Eastwood a Lee Marvin. V očekávání krvavé řežby zasunou kazetu do přehrávače, jenže…, jenže jde o muzikál, kde se zpívá o natírání vozu.

wagon1

Když jsem tuhle scénu viděl a náležitě se u ní pobavil, ani ve snu mě nenapadlo, že tenhle film skutečně existuje. Dva notoričtí představitelé drsných chlápků se skutečně sešli, aby si zapěli pár písniček v adaptaci divadelního představení, hraného od roku 1951. Samo o sobě to zní jako neskutečně šílený nápad, realizace je však až překvapivě vydařená a zábavná.

Děj nás zavadí do Kalifornie v době zlaté horečky, kde u jakési řeky postupně roste a vzkvétá malé městečko. Jeho obyvatelé jsou vesměs zlatokopové, takže hazardní hry, rvačky a především popíjení alkoholu tvoří běžný denní standard, bez ohledu na denní, noční, roční či jakoukoliv jinou dobu.

Mezi jinými zde své štěstí a bohatství hledají také výtržník Ben (Marvin) a jeho věrný „Pardner“ (Eastwood). Žijí si poměrně spokojeně, ale jednoho dne se Ben ožení. Samozřejmě byl v tu dobu zlitý pod obraz, nicméně do života obou hrdinu vstupuje pohledná žena. A spolu s ní samozřejmě i problémy, hrozící rozvrátit doposud fungující soužití zlatokopecké dvojice. Kromě toho se ještě musí vyřešit spousta vedlejších věcí, jako sehnat pro město prostitutky nebo najít zaručeně skvělý způsob, jak konečně vydělat.

Snímek jako takový představuje jeden velký komediální koncert Lee Marvina. Jeho kolega Eastwood nemá zdaleka tak zajímavou roli, kde by případně uplatnil svojí schopnost bavit diváka. Marvin tu naopak vytvořil dokonalou parodii svých slavných minulých i budoucích rolí. Tradičně nejde pro urážku ani sklenku alkoholu daleko, v pozici své vlastní karikatury však zůstává neskutečně zábavný.

wagon2

Jeho talent na všemožné typy chuligánství udržuje snímek v chodu víc, než ústřední milostný příběh. Například scéna, kdy napomůže destrukci velké části městečka, je naprosto úžasná a nezapomenutelná. A kromě toho všeho se divák dočká i věci, kterou už jinde nejspíš nenajde, a sice jeho pěveckého čísla. Jak už padlo výše, snímek žánrově patří mezi muzikály, což donutilo zpívat i obě herecké hvězdy.

Písniček jako takových tu až tolik není, na což má vliv i celková délka filmu. Díky ní se muzikálová čísla poměrně dobře rozprostřou napříč dějem. Velkou část z nich tvoří songy zpívaní sborem zlatokopů. Ty pěkně ladí s celkovou komediální atmosférou snímku, zejména úvodní (a závěrečná) I’m on My Way má skutečně něco do sebe. No, a pak dojde také na sólová vystoupení.

Clint se s tím popral dobře, u Marvina to máme nefalšovaný wtf zážitek. Herec to evidentně bral s humorem, spíš rapuje než vyloženě zpívá a jeho chraplák navíc geniálně sedí k jím ztvárněném opilém zlatokopovi. Nebudu samozřejmě tvrdit, že zpíval dobře, ale v tomhle případě o to stejně nešlo. Poslouchat se to příliš nedá, jenomže co jiného taky můžete čekat, když se do zpěvu vrhne známý opilec a rváč.

Snímek samotný funguje (i když jako komedie lépe než muzikál) skutečně dobře a pokud se k němu dostanete, máte o originální zážitek vystaráno. Škoda jen, že především ve druhé části se klade důraz spíše na vztahy ústřední trojice, než na provádění vylomenin a popíjení whisky. Navzdory tomu jde o zábavnou podívanou, která dokáže dost dobře pobavit. Trochu zamrazí také dlouhá stopáž, která snímek místy trochu rozmělňuje, ono 166 minut je na tenhle druh filmu skutečně poměrně dost. Netřeba však nad tím dlouho bědovat, stačí si vyhradit čas, natřít vůz a pak se jen dobře bavit.

Hodnocení: 80%

Režie: Joshua Logan
Hraji: Lee Marvin, Clint Eastwood, Jean Seberg, Harve Presnell, Ray Walston, Alan Baxter, Sue Casey
USA, 1969, 166 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *