Muž, který zastřelil Liberty Valance (Man Who Shot Liberty Valance) – Konec starých časů

4 2 hodnocení

Divoký západ je dávno a definitivně pryč. Elektřina, pravidelně vycházející noviny a další technické vymoženosti jsou běžnou záležitostí všedního dne. Zůstává jen pár pamětníků starých časů a ti postupně, leč nevyhnutelně, odcházejí na věčnost. Týká se to i rančera Toma (Wayne), jehož pohřeb se chystá v malém městečku Shinbone.

lv_1

          

Na tuto akci dorazí také senátor Stoddard (Stewart), známý a úspěšný politik. Vrací se tak na místo, kde kdysi začala jeho kariéra. Právě v Shinbone totiž před mnoha lety zastřelil obávaného banditu Valance (Marvin). Teprve nyní ovšem hodlá přiblížit redaktorovi místních novin, jak se to všechno tenkrát doopravdy stalo.

Jedna z mnoha spoluprací Johnů Forda a Wayna na poli westernu. Pro oba dva však poměrně netypická. Namísto nenáročného příběhu o statečném šerifovi v bílém klobouku tu máme vyobrazení konce Divokého západu. Ten je tu symbolizován především titulním banditou, zatímco Stewart v roli mladého právníka představuje novou éru, vyznačující se právním systémem a dodržováním platných zákonů.

Stewart sám má do typického kladného hrdiny daleko. Do města přichází jako zelenáč s hlavou plnou ideálů. A také se jich drží. Ač ho od toho ostatní zrazují, ač mu Valance dává přes ústa, neuhne ani o píď. Představuje tak velmi civilního hrdinu. Nechce řešit problémy revolverem, protože ho jednak neumí používat a za druhé je pevně přesvědčen, že tímhle způsobem si člověk nikam neposune.

John Wayne se sice trochu podobá svým proslaveným hrdinům, ale zároveň se od nich v mnohém odlišuje. Ano, je to správný chlap, co umí rychle tasit zbraň, nicméně i on dostal poněkud všednější kabát. Má své chyby, místy působí dost arogantně a v některých situacích jedná zbytečně impulzivně. Duke (jak zněla Wayneova přezdívka) tu předvádí jeden z nejlepších hereckých výkonů své bohaté kariéry.

V záporné roli se předvedl Lee Marvin. Právě tady máte možnost pochopit, proč byl v seriálu Simpsonovi titulován jako známý opilec a rváč. Jeho stereotypní bandita, vždy připravený někoho praštit nebo alespoň urazit, je naprosto neodolatelný. Větší protiklad k hlavnímu hrdinovi si lze skutečně představit jen stěží.

lv

            Fanouška žánru také rozhodně potěší účast dalších známých herců jako Woody Strode (Wayneův pomocník) a především Van Cleef coby člen Marvinovy tlupy. Role je to vedlejší a bezeslovná, nicméně Lee měl před sebou ještě slušnou kariéru. O pár let později se stal jednou z největších hvězd spaghetti westernu. Inu, je zajímavé vidět, jaké role také potkaly legendárního Zlého…

Ford vytvořil v tomto případě, za účasti skvělých herců, pozoruhodný film. Liberty Valance jako zástupce temných, starých časů je, jak název filmu nepodívá, nakonec poražen. Jenže k tomu nedošlo tím „správným“ způsobem, kdy neohrožený hrdina ztrestal obávaného bídáka. Pouze přinesl do města novou dobu, kdy už není místo ani pro bandity, ale dost možná také pro ty stojící sice na správné straně, žijících ve stejné a nenávratně končící etapě.

Jistě, film z počátku šedesátých let nenabízí takovou depresi z konce starých časů, jaká měla v žánru teprve přijít. I tak je ale jeho poměrně smutné vyznění nad končící drsnou, ale i romantickou érou pistolníků jasně patrné. Snímek má do heroického westernu, jaké se v té době natáčely, značně daleko. Nebyl sice v tomhle ohledu zdaleka prvním, každopádně ale představuje jednu z nejlepších spoluprací dvojice Ford a Wayne. S dalšími známými herci jako úžasným bonusem.

 

 

Hodnocení: 80%

Režie: John Ford
Hraji: John Wayne, James Stewart, Vera Miles, Lee Marvin, Edmond O’Brien, Andy Devine, John Carradine, Woody Strode, Strother Martin, Lee Van Cleef, Robert Donner, Anna Lee
USA, 1962, 118 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *