Píseční žraloci (Sand Sharks) – Čelisti potkávají Chvění – recenze

CSFD IMDb US Recenze

Nedávno se v Úchylově koutku objevil snímek, v němž tornádem polapení žraloci padali z oblohy na lidi a následně si z nich dělali přesnídávku. U žraloků, majestátních to vládců oceánů, zůstaneme i dnes. Jenom se z nebeských dálav přesuneme pěkně pod zem, respektive pod povrch pláží, kde se prohání zcela unikátní typ filmového dravce.

sand1

Název filmu napovídá mnohé, nicméně pokud by někdo pochyboval – ano, žraloci tu neplavou ve vodě, ale v písku. Jinými slovy, Čelisti se tu potkávají se sérií Chvění. To celé v režii chlapíka, který je v oblasti brakových filmů jako ona příslovečná paryba ve vodě a má za sebou fláky jako Battle Of Los Angeles nebo Dračí templáři.

Děj nedělá sub-žánru animal hororů ostudu. Na idylický ostrov přijede syn místního starosty s nápadem zvýšit prestiž lokality tak, že tu uspořádá obrovskou letní party. Běh událostí se ale zkomplikuje, když se začnou množit nálezy roztahaných, v písku ležících mrtvol. Navzdory úsilí místního šéfa policie ale přesto ona klíčová akce začne a… a tak dále a podobně.

Film, možná až překvapivě, funguje v jednom ohledu. A to, když vykrádá nejslavnější žraločí počin všech dob. Policejní náčelník prosazuje zavření pláže, ale naráží na nepochopení u autorit. Na molu se houpe ulovený, samozřejmě nesprávný žralok, označovaný za původce všech incidentů. Městkou schůzi naruší maník, který slibuje za velké peníze dravce dopadnout.

sand2

Dojde i na explosivní tlakovou láhev ve žraločí tlamě a pár odkazů na tématicky obdobné filmy jiné. Padne zmínka o Shark Attack 3, jedno z úmrtí je (bohužel o dost více předvídatelnou a méně vtipnou) vykrádačkou Deep Blue Sea. Potud by to ještě šlo, jenže se najde řada věcí, táhnoucích snímek v rámci svého žánru ke dnu.

Existují věci, které by se daly přehlédnout. Že město na ostrově v jenom záběru je patrně větší, než celý ostrov, nad tím můžeme v rámci pravidel mávnout rukou. Že se oné plážové party, kde se mají pohybovat tisíce lidí, účastní tak dvacet, to můžeme bezesporu přičíst na vrub ekonomické krizi.

Příšerné, ale skutečně příšerné počítačové efekty člověk čeká. Animal horory kolem roku 2010 obecně vypadají jako dělané v programu malování (zlaté padesátky a jejich zadní projekce) a tenhle z nastoupené cesty neuhne ani o digitální žraločí ploutev.

sand3

Film ale skutečně, regulérně a drsně padá na ústa tehdy, kdy se nesnaží tvářit smrtelně vážně, ale naopak se snaží být komedií. Ne, v téhle poloze to nefunguje. Snaha o komediální rozměr postupně graduje, což vede k jedinému výsledku – druhá polovina snímku je velmi, velmi obtížně snesitelná. Pod marnou snahou o cíleně komické situace totiž mnohem nápadněji vyplouvají na povrch všechny nedostatky technického a vlastně jakéhokoliv jiného rázu.

Snímky podobného typu, známé z kanálu SyFy nebývají dobré. Na druhou stranu se ale dají natočit tak, aby se u nich specifická divácká skupina dobře pobavila. V tomhle případě vyšli tvůrci docela solidní cestou, aby jí následně pohřbili stupidní snahou tahat sem komedii. Kdyby se drželi úvodních minut, kradli z jiných snímků a tvářili se u toho vážně, mohli to v rámci své kategorie dotáhnout na lepší pozici.

PS:  pro Brooke Hogan to zřejmě byla dobrá škola – o rok později si střihla roli v dalším „žraločím“ klenotu 2-Headed Shark Attack.

Hodnoceni: 30%

Režie: Mark Atkins
Scénář: Cameron Larson
Kamera: Mark Atkins
Hudba: Mario Salvucci
Hrají: Brooke Hogan, Gina Holden, Eric Scott Woods, Vanessa Lee Evigan, Corin Nemec, Alena Savostikova, Leroy Patterson, Delpaneaux Wills, Jack Kennedy, Nicole Zeoli, Christina Corigliano
USA, 2012, 86 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *