Žralokonádo (Sharknado) – Zataženo, občas žraloci – recenze

CSFD IMDb WWW US Recenze CZ Recenze

Kdo je nejdůležitější člověk ve studiu Asylum? Dle mého názoru jde o toho, kdo sedí na židli, neustále se nachází pod vlivem drog či alkoholu a v pravidelných intervalech vytahuje ze své podroušené mysli názvy a nápady na nové filmy o nebezpečných zvířatech. Zbytek, tj. sehnání herců, vlastní natáčení a tvorba digitálních efektů nese v případě Asyla označení “minor.”

sharknado_01

Po obřích žralocích, hadech, aligátorech a další havěti přijdou na scénu tentokrát žraloci zcela obyčejní. A dokonce mají pouze jednu hlavu. V rámci možností a zavedeného stylu až trapně jednoduché, namítl by mnohý potenciální divák. Jenže chyba lávky, tady nejde o zvířata jako taková, ale o způsob jejich cestování po světě. Tedy, po Spojených státech.

Na začátku je totiž početné hejno žraloků polapeno hurikánem, který následně v podobě vln a vzdušných vírů pustoší pevninu. Nyní si znovu přečtěte název filmu. Tak, máme vymalováno. Z vodních vírů padají na zem žraloci a žerou lidi. Potažmo se s masami vody dostávají do ulic a domů, kde…žerou lidi. Asylum rules.

V nastalém chaosu (v Los Angeles by člověk čekal emzáky nebo zombies, ale určitě ne žraloky pršící z oblohy) se ke slovu dostává majitel plážového baru (Ziering – Steve z Beverly Hills 90210), který se za pomoci pár dalších snaží zachránit členy své bývalé, stále však milované rodiny.    Což samozřejmě znamená boj se žraloky, nejlépe za použití nějakého nářadí či motorové pily.

Sharknado - 2013

Filmy od Asyla mají cool názvy, luxusní přebaly od DVD, mizerné efekty a hezké holky. Tohle všechno tady najdete. Bohužel, v některých případech není název záruka dobré zábavy k pivu a tyčinkám (doporučené to pochutiny při sledování podobných snímků). Občas dojde k chybě a výsledny počin je nejen debilní jak se sluší a patří, ale také zbytečně utahaný a nudný. Osud, který potkal třeba až v dalekém Belize natáčený film Megapiranha.

Sharknado naštěstí patří do skupiny druhé, tedy těch asyláckých ztřeštěností, které si drží solidní faktor zábavy. Tedy pokud se naladíte na tu správnou vlnovou délku. Potěší už samotná skutečnost, že jde hned od začátku na věc. Žádné dlouhé čekání, žraloci se tu pohybují prakticky od první vteřiny.

Především první polovina si pak udržuje výborný spád, plný bizarních událostí, divných scén a již zmíněných a naprosto nezbytných příšerných efektů. Kromě tradičních počítačových se ke slovu dostanou také záběry na skutečné žraloky, nejspíš převzaté z nějakého dokumentu. Metoda běžná pro brakové napodobeniny čelistí z minulých dekád, která do filmu od Asyla sedí naprosto perfektně.

Sharknado - 2013

Šílenosti se tu samozřejmě meze nekladou, přičemž jde přesně o ten typ podívané, u níž nemá cenu řešit něco jako logiku děje či čehokoliv jiného. Ostatně, pokud si pustíte film o tornádu, z něhož prší žraloci, s vypnutím mozku se počítá. I díky tomu si následně můžete vychutnat detaily jako z filmů Eda Wooda – např. že po dešti jsou naprosto suché ulice.

Slabší moment si tvůrci vybrali ve druhé polovině, kdy ubude konfrontací se žraloky a hlavní hrdina mnohem více řeší vztahy s ex-manželkou a dcerou. Dialogy působí v tomto ohledu po nějakou dobu svojí infantilností vtipně, nicméně jejich počet by si zasloužil omezit. Zbytečně film natahují a po nějaké době se z polohy nechtěně vtipných přesouvají do sekce otravných.

 Až příliš křečovitě také působí snaha hlavního hrdiny být za každou cenu goodguy, což někdy vede k dost zbytečným scénám jako zdlouhavá záchrana dětí ze školního autobusu. Myšlenka na správňáka za všech okolností sice není marná, leč její provedení zkrátka kolisá. Nic to ale nemění na faktu, že Sharknado patří mezi “animal” filmy studia Asylum (a zároveň těmi, které jste mohli vidět na SyFy, protože kdo jiný by tohle poslal na obrazovku) k těm zábavnějším a také podařenějším. Takovým tím lehce ujetým způsobem…

Hodnoceni: 60%

Režie: Anthony C. Ferrante
Scénář: Thunder Levin
Kamera: Ben Demaree
Hudba: Ramin Kousha
Hraji: Tara Reid, Ian Ziering, John Heard, Cassie Scerbo, Jaason Simmons, Marcus Choi, Sumiko Braun
USA, 2013, 86 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *