Nevěsta Re-Animatora (Bride of Re-Animator) – Šílený vědec a létající hlavy – recenze

CSFD IMDb US Recenze

Dr. Herbert West, vědecký genius a šílenec, se po čtyřech letech vrátil, aby divákovi znovu ukázal taje a možnosti skutečné vědy. Pokud budete namítat, že na konci prvního dílu to s ním dopadlo (stran jeho přežití) všelijak, máte smůlu. Bez Westa to prostě nejde, tzn. stále zdobí povrch naší planety, stejně živý a svými experimenty posedlý jako kdykoliv předtím.

re1

Po událostech na konci předchozího filmu se, spolu s kolegou dr. Cainem, rozhodl změnit působiště. Oba lékaři se vydali do jakési banánové republiky, kde v místní občanské válce zachraňují životy. West si ale nedá pokoj ani tady a po krátkém intru se společně s Cainem vrací zpět na místo činu, tedy do Arkhamu.

Oba herci v hlavních rolí zůstali stejní, ke změně ale došlo na pozici režiséra. Gordon přenechal své místo Brianu Yuznovi, člověku, který svůj život zasvětil natáčení béčkových hororů (a v rámci trilogie Re-Animator všechny filmy produkoval). Nicméně netřeba se nějak výrazně obávat, zavedený styl jedničky se v tomto případě na první pohled nezměnil.

Znovu se tu tak setkáme s vyrovnaným mixem krve a humoru, navíc okořeněném o ještě větší porci pochybné romantiky. Jak název napovídá, West se tentokrát soustředí na oživení osoby ženského pohlaví. Svou prací se ještě víc podobá starému dobrému baronu Frankensteinovi, neboť se nespokojí s jednou mrtvolou, ale pěkně skládá dohromady ideální ženu. Zkrátka tady vezmeme kus umělkyně, tady zase pár věcí z děvky a ono nám z toho něco vyleze.

Bride of Re-Animator 4

Ve volném čase se věnuje vpravdě triviálním experimentům, když oživuje samostatné části lidských těl. Ostatně, když máte laboratoř pod hřbitovem, nemáte o tyhle suroviny zrovna nouzi. Nicméně ne všechno je takovým způsobem veselé. Pokrokový vědec to nemá nikdy lehké a do děje tak vstupují i nepříjemní protivníci jako nesympatický policista a hlava dr. Hilla, antagonisty prvního dílu.

Stran zvláštních efektů a masek opět netřeba nic vytýkat, zejména titulní nevěsta se skutečně povedla. Dojde i na vyloženě špeky, jako lidská hlava doplněná o netopýří křídla, s jejichž pomocí může poletovat v povětří. Inu jak se říká, v některých oblastech je každá iniciativa vítána. Celkově jde snímek poměrně věrně ve stopách určených jedničkou a docela zdařile se mu na ní daří navazovat.

Není sice natolik vtipná jako ona a závěrečná pasáž v prostorách pod hřbitovem mě nebavila tolik, jako předchozí finále v márnici, ale svůj cíl, pobavit na hodinu a půl diváka, zvládá poměrně dobře. Silnou zbraní zůstává i v tomto případě Jeffrey Combs, jakožto bez debat nejlepší postava celé série. Jeho výborná arogance a naprostý nezájem o morální či jiné důsledky jím prováděných experimentů opět fungují na výbornou.

Pokud vás první Re-Animator zaujal, neexistuje jediný důvod, proč se vyhýbat dvojce. V některých ohledech je sice trochu slabší, nicméně člověka se smyslem pro cynismus nebo vyznavače hororových komedií dokáže opět zaujmout a příjemně zabavit. Docela by mě zajímalo, co by filmu řekl H.P. Lovecraft, autor předlohy, na jejímž základě (volném jako cokoliv, co je úplně volné) filmová série o doktoru Westovi vznikla…

Hodnoceni: 60%

Režie: Brian Yuzna
Scénář: Brian Yuzna
Kamera: Rick Fichter
Hudba: Richard Band
Hrají: Jeffrey Combs, Bruce Abbott, Fabiana Udenio, Kathleen Kinmont, David Gale
USA, 1990, 96 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *