Re-Animator – Smějeme se s Lovecraftem – recenze

CSFD IMDb US Recenze

Toužíte obelstít smrt? Teď tedy nemyslím rozstřílet kostlivce v plášti na kusy raketometem, jako to dělal Jakub Vandrovec ze známé polské knižní série, ale jednoduše to po regulérním zapíchnutí na věčnost vzít znovu mezi lidi a pořádně to roztočit. Bezesporu lákavá představa. Tak lákavá, že jí dr. West (Combs) zasvětil velkou část své kariéry. A že se z objektů jeho zájmu staly nemyslící a agresivní zombies? Takové drobnosti přece správného vědce nezajímají…

rean1

H.P. Lovecraft patří dodnes k oblíbeným spisovatelům v oblasti hororů. Netřeba se tomu příliš divit, zejména s přihlédnutím k faktu, že jeho povídky do dnešních dnů nepřišly ani o kousek své hutné atmosféry a spolehlivě dokáží vyvolat mrazení i dnešnímu čtenáři. Samozřejmě, že takový autor se těší pozornosti filmových tvůrců. Jenže tu máme jedno takové „ale“.

Dílo H.P. Lovecrafta s jeho osobitým stylem skýtá zájemcům o zfilmování nejedno úskalí. Zejména pokud se nacházíte v době brakovým snímkům všeho ražení obzvláště nakloněné, tedy v osmdesátých letech. Režisér Gordon, mající na kontě také pozdějšího Dagona Zámeckou zrůdu, na to šel pěkně od lesa, resp. nemocnice a vzal si pouze základní motiv, s gestem granda ponechal spisovatelovým fanouškům město Arkham a ponořil se do víru patřičně krvavé a prakticky stejně zábavné hororové komedie.

Hlavní hrdina jménem Dan Cain si žije docela spokojený život, studuje na univerzitě a jako bonus se intimně stýká s dcerou děkana. No a pak se k němu nastěhuje arogantní West, slovo dá slovo a rázem se roztáčí příběh o krvi, oživlých mrtvolách, lásce, oživlých mrtvolách koček, šílených doktorech, krvi… ne, to už jsem psal. Zkrátka, dobře a úplně jednoduše o spoustě zajímavých věcí.

re1

Dobrým dojmem působí už samotné, pěkně stylové úvodní titulky a povedený hlavní hudební motiv, který mi trochu evokoval Psycho, ale samozřejmě se můžu mýlit. Snímek také v některých pasážích zahřeje srdce vyznavače starých hororů, laboratorní scény by totiž bez jakékoliv úpravy (vlastně ne – někam by se musel dosadit umělý netopýr) mohly zapadnout do některého z filmů od Universalu či Hammeru.

K tomu si přidejte takové špeky jako doktora, kterému ani dekapitace nezabrání, aby obtěžoval mladou dívku a máte poměrně dost důvodů, proč se u tohoto filmu dobře pobavit. Korunu všemu pak nasazuje Jeffrey Combs, coby geniální Herbert West. Kromě absolutního pohrdání vším okolo sebe v sobě spojuje tolik dalších špatných vlastností, že mu člověk prostě musí fandit.

Ne ve všech ohledech to Stuartu Grodonovi vyšlo. První polovina má své slabší momenty a v některých chvílích nemá takové tempo, jak by si zasloužila. Kdyby se tyhle pasáže věnovaly budování temné atmosféry, zřejmě by jejich horší dynamika nevadila, ale v rámci krvavé hororové komedie by se určitě daly využít lépe. Vše naštěstí zachrání výborná závěrečná scéna ve vpravdě romantickém prostředí márnice.

Pokud od filmu očekáváte atmosférickou adaptaci Lovecrafta, možná vás výsledek jako takový zklame. Jedná se skutečně o volné zpracování v nejčistším (lehké zředění krví možné v kteroukoliv minutu) významu tohoto slova. Naopak, jestliže si chcete užít patřičně zábavnou a krvavou osmdesátkovou komedii, pak neuděláte krok vedle. A jistě vás potěší, že úspěch Re-Animatora vedl ke vzniku dalších dvou pokračování…

Hodnoceni: 70%

Režie: Stuart Gordon
Scénář: Dennis Paoli, Stuart Gordon, William Norris
Předloha: H.P. Lovecraft (kniha)
Kamera: Mac Ahlberg
Hudba: Richard Band
Hrají: Jeffrey Combs, Bruce Abbott, Barbara Crampton, Peter Kent, David Gale, Carolyn Purdy-Gordon
USA, 1985, 86 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *